Złote wąsy to lekarz domowy


Złote wąsy lub pachnąca kaligrafia należą do rodziny comnelin, liczącej około 50 rodzajów i 500 gatunków. Nazwa pochodzi od greckiego "galos" - pięknego i "lisa" - lilii. W Rosji kaligrafię nazywa się na różne sposoby: złote wąsy, dalekowschodnie wąsy, włosie venene, żywe włosy, domowy żeń-szeń itp.


Pierwszy opis cudownej rośliny - złote wąsy - pochodzi z 1840 roku. W 1932 roku amerykański badacz-biolog R.E. Woodson udowodnił, że ma wspaniałe właściwości lecznicze i nadał mu nazwę - "pachnąca kaligrafia".
Tutaj chcę powiedzieć o innej roślinie z rodziny comelin, dichosandria. Był kiedyś nazywany cudowną rośliną leczniczą, ale tak nie jest. Na pierwszy rzut oka dichozander i złote wąsy mają zewnętrzne podobieństwa. Złote wąsy mają szerokie liście ciemnozielonego koloru, rosnące naprzemiennie i poziome pędy. Dihozandra różni się spiralnym układem liści na łodydze, które mają lekką czerwonawą barwę, a także, że nie mają wcale pędów. To dość dziwne, że jest również zwane złotym wąsem, chociaż tak nie jest. Dlatego zanim zaczniesz przyjmować lek, dokładnie zrozum, z jakim rodzajem rośliny masz do czynienia.
Do chwili obecnej nauka nie zna jeszcze wszystkich właściwości leczniczych złotych wąsów. Niemniej jednak niektóre eksperymenty z nim dały wspaniałe rezultaty. Jako pierwsi użyli go w leczeniu tradycyjnych uzdrowicieli, następnie naukowcy z amerykańskich i kanadyjskich uniwersytetów zbadali tę roślinę. Odkryli, że aktywność substancji biologicznych zawartych w złotych wąsach jest po prostu sensacyjna. Później wyniki te zostały potwierdzone przez rosyjskich naukowców.
W naszym kraju złoty wąs pojawił się ponad sto lat temu i przez długi czas był uprawiany jako zwykły houseplant. Dopiero na początku lat 80-tych ubiegłego wieku w Irkutskim Instytucie Medycznym zaczęto ujawniać jego tajemnice. W wyniku licznych eksperymentów udowodniono, że złota musztarda posiada właściwości lecznicze ze względu na wysoką zawartość biologicznie aktywnych substancji z grupy flawonoidów i steroidów. W soku roślinnym znajdują się tak ważne elementy jak żelazo, chrom i miedź. Wszystkie zawarte w nim substancje działają przeciwzapalnie, pomagają leczyć rany, oparzenia, siniaki. Stosowane wewnętrznie promują leczenie wrzodów żołądka i dwunastnicy, służą jako środek żółciopędny i działają przeciwnowotworowo. Stosowane złote wąsy również z alergiami, skazą krwotoczną, kruchością naczyń włosowatych, zapaleniem nerek, reumatyzmem, niektórymi chorobami sercowo-naczyniowymi, wzrokowymi, a nawet zakaźnymi, zaburzeniami układu moczowego. Napar ze złotym wąsem zalecany jest w leczeniu chorób gruczołu krokowego, układu hormonalnego, zaburzeń metabolicznych.
Złote wąsy można z powodzeniem uprawiać w domu. Posadzono go w dużym pojemniku, najlepiej w ceramicznym naczyniu. Do odwadniania pójdzie gliniany z piaskiem rzecznym. Mieszanka humusu i ziemi darni z dodatkiem 20-30% dużego piasku rzecznego będzie działać. Rozprzestrzenia się w następujący sposób.
Sadzonki wycinano i zanurzano w wodzie na 3/4 długości sadzonek. Po 7-10 dniach, gdy pojawiają się korzenie, roślina jest sadzona w przygotowanej ziemi. Sadzonki szybko dadzą korzenie, jeśli woda doda stymulator wzrostu "Epin".
Możesz sadzić sadzonki bezpośrednio w ziemi, przykrywając je folią i umieścić w ciepłym miejscu. Po 3-4 dniach folię usuwa się, obficie spryskuje i spryskuje. W ciągu jednego dnia rośliny można umieścić w zwykłym miejscu, gdzie nie ma bezpośredniego światła słonecznego i obficie podlewać przez 3-4 dni.
Złote wąsy propagują również bezpośrednio przez pędy, które odchodzą od głównej łodygi. Konieczne jest wciśnięcie pędu do gleby, a to da korzenie. Następnie odetnij ją od rośliny matki i przeszczep ją do przygotowanego pojemnika.
Po tym, jak złoty musi rozwinąć dobry system korzeniowy, możesz zacząć karmić go płynnym nawozem. Aby uzyskać dobry wzrost, roślina potrzebuje temperatury 25 ... 27 ° C i wilgotności 50-60%. Łodyga zarośniętego złotego wąsa jest przywiązana do podparcia, ponieważ ugina się pod własnym ciężarem, co niekorzystnie wpływa na jego rozwój. Przydatne jest okresowe podlewanie go roztworem mleka (1/4 szklanki na 1 litr wody), a także przetarcie liści wacikiem zamoczonym w mleku. Raz w tygodniu karmi się "Ideałem" lub rozwiązaniem humilnym.
W domu można najlepiej przygotować preparaty ze złotym wąsem (oleje, maści, napary, nalewki) i zastosować je do różnych chorób, stosować te leki w połączeniu z innymi substancjami - z miodem, masłem, śmietaną, alkoholem, Cahorami, nalewkami innych roślin leczniczych. O przepisach dotyczących przygotowania leków zostaną omówione następnym razem, ale na razie jedno ostrzeżenie.
Należy pamiętać, że niekontrolowane stosowanie tej leczniczej rośliny może prowadzić do niepożądanych reakcji organizmu. Dlatego możliwe jest przyjmowanie preparatów ze złotymi rybkami po konsultacji ze specjalistą.