Lukrecja w celu zwiększenia odporności


Jest roślina, która jest słodsza niż cukier. Ta lukrecja jest naga lub lukrecja, korzeń lukrecji, wieloletnia roślina zielna z rozwiniętym systemem korzeniowym.


Słodki smak rośliny wynika z obecności substancji chemicznie nie-cukrowej. Jest to glycyrrhizin, który należy do flawonoidów. Ma słodko-słodki smak (jest 40 razy słodszy niż cukier). Jest często stosowany jako składnik słodzący, który nie wpływa na poziom cukru we krwi. Ostatnio odkryto pozytywny wpływ gliceryny na metabolizm soli wodnej, co wynika z jej zdolności do udziału w mechanizmach syntezy hormonów w korze nadnerczy.
Lukrecja nago rośnie w południowo-wschodniej części europejskiej części naszego kraju, na Kaukazie, na stepach i półpustyniach Azji Środkowej i Kazachstanu, tworząc ogromne zarośla. Roślina o "wielogłowiastym" kłączu i korzeniach do 30 m. Na początku lata kwitnie niebiesko-fioletowymi kwiatami zebranymi w pędzel. Roślina wygląda dekoracyjnie.
Lukrecja może być uprawiana na czarnuszkach, gliniastych i piaszczystych glebach gliniastych, a nawet na luźnych piaskach o płytkim poziomie wód gruntowych, a także na glebach solnych. Roślina ta rozwija się lepiej na glebach bogatych w wapno. W jednym miejscu lukrecja może rosnąć do 10 lat lub dłużej. Rozmnoży się przez nasiona i wegetatywnie. Podczas rozmnażania nasion kwitnie trzeci rok. W regionie Wołgi pączkowanie rozpoczyna się w pierwszych dniach czerwca. Dzięki ciepłemu i długiemu okresowi wegetacji nasiona dojrzewają we wrześniu. Gęsta skorupa nasion utrudnia kiełkowanie, co wymaga ich obowiązkowej stratyfikacji przed zasiewem.
Siew najlepiej wykonywać pod koniec kwietnia - na początku maja. Nasiona wysiewa się w sposób kwadratowy (50x50 cm) do głębokości
1-1,5 cm Pędy pojawiają się w dniach 10-12. Możesz również użyć metody uprawy sadzonek.
Do rozmnażania wegetatywnego stosuje się sadzonki kłącze zbierane wczesną wiosną przed wystąpieniem porastania. Kłącze jest cięte tak, aby każda łodyga miała 3-5 odnawiających pąków. W otworze na głębokości 30-35 cm ułożono jedno cięcie. Odległość między otworami wynosi 20-50 cm.
Surowce do obróbki można zbierać w trzecim roku życia rośliny we wrześniu-październiku. Korzenie i kłącza są odkopywane, myte w zimnej wodzie, krojone na kawałki i suszone na wolnym powietrzu. Następnie można je przechowywać w chłodnym, suchym miejscu.
Lukrecja nago jest jedną z najstarszych roślin leczniczych, szczególnie popularną w medycynie Wschodu. Lecznicze stosowanie lukrecji jest wymienione w starożytnym pomniku medycyny chińskiej "Księga ziół", napisanym ponad trzy tysiące lat przed nową erą. Przez milenia chińscy lekarze odnosili korzeń lukrecji do leków pierwszej klasy i próbowali włączyć go do wszystkich mieszanin leczniczych, ponieważ wzmacnia działanie innych leków, będąc dla nich "przewodnikiem", a ponadto zdolnym do neutralizowania działania trucizn, które dostały się do organizmu. W Tybecie wierzono, że korzenie lukrecji "przyczyniają się do długowieczności i lepszego odejścia sześciu zmysłów". Korzenie rośliny były szeroko stosowane w Asyrii, Sumeru, gdzie zostały zapożyczone przez lekarzy starożytnego Egiptu.
Avicenna napisał, że "korzeń lukrecji, wyciśnięty sok, a także korzeń (przyłożyć) za pomocą gwoździa, z woskową maścią - pali się ogniem, a wyciśnięty sok nakłada się na rany ... zmiękcza rurkę płucną i oczyszcza ją."
Roślina jest przydatna dla gardła, oczyszcza nos, działa jako środek wykrztuśny, przeciwzapalny i antyspastyczny. Lukrecja jest stosowana w kolekcjach na kaszel i przeziębienie, zapalenie żołądka, wrzody. Przydaje się do "spalania stopy", procesów zapalnych w nerkach i pęcherzu. Zaleca się przeżuwanie małego kawałka korzenia w celu usunięcia zespołu kacu.
Kiedy przyjmuje się wywar z korzenia lukrecji (10 g na 200 ml wrzącej wody), 0,5 szklanki dziennie przez 3-4 tygodnie u osób cierpiących na wrzody żołądka, ból znika, mdłości, poprawia apetyt, kwasowość soku żołądkowego jest znormalizowana, wada wrzodowa stopniowo zanika błona śluzowa żołądka.
Z lukrecji wyodrębniono szereg substancji biologicznie czynnych, które obniżają poziom cholesterolu we krwi i promują zanikanie blaszek cholesterolu w naczyniach krwionośnych.

Z redakcji. Należy dodać do tego, co zostało powiedziane, że przy długotrwałym i nieograniczonym stosowaniu lukrecji może wystąpić diureza i obrzęk.
Jest przeciwwskazany w nadciśnieniu, niewydolności serca, ciąży i otyłości.
Lukrecja jest wykorzystywana w ponad 20 branżach i rolnictwie. Do niedawna zdolność spieniania ekstraktu z lukrecji czyniła go niezbędnym w produkcji gaśnic. Te same właściwości pozwalają roślinie na stosowanie w produkcji mydła, przemyśle spożywczym (do produkcji kwasu chlebowego, piwa i wyrobów cukierniczych), do produkcji farb, w przemyśle tekstylnym, skórzanym, chemicznym, a nawet w hutnictwie. Odpady z produkcji ekstraktu z lukrecji są wykorzystywane jako surowiec do produkcji nawozów, pergaminu, płyt termoizolacyjnych i dźwiękoszczelnych. Siano z zielonej masy lukrecji jest bardzo pożywne, jest chętnie spożywane przez zwierzęta domowe. W branży spożywczej lukrecja znalazła niedawno nową aplikację jako substytut cukru dla diabetyków. W tym samym czasie wydaje się bardzo mało. Ponadto, lukrecja hamuje rozwój grzybów pleśniowych i dodatkowo chroni konserwę przed psuciem. Opracowano recepty na puszki do gotowania w domu.