Obrońcy roślin


Niedawno pojawiły się głosy wzywające do rezygnacji z nadmiernego używania "chemii", co oznacza nie tylko leki, ale także pewną liczbę konserwantów i barwników, nawozów chemicznych i trujących dla produktów ochrony roślin dla ludzi i zwierząt.


Jedzenie i nie tylko

W końcu ludzkość zrozumiała, że ludzie w procesie ewolucji przystosowali się do przetwarzania pewnych substancji, wśród których nie ma nowo wynalezionych związków chemicznych. Nowe substancje, atakujące ludzkie ciało, powodują mu druzgocącą szkodę, obniżają układ enzymatyczny, niszczą wątrobę. Aby pomóc przyjść roślinom, które mają właściwości przeciwutleniające. Zawierają substancje, które mogą stymulować produkcję niezbędnych enzymów i chronić komórki przed uszkodzeniem.
Prawie wszystkie rośliny, które ludzie używają do jedzenia, dostarczają organizmowi przeciwutleniaczy. Winogrona, kapusta, rokitnik, inne rośliny ogrodowe i ogrodowe od dawna słyną z właściwości leczniczych. W leczeniu wielu chorób stosuje się zioła, które nie są pożywieniem. ale, jak wykazały badania współczesnych naukowców, mają wysoką zawartość przeciwutleniaczy. Ostatnio te rośliny coraz częściej zajmowały godne miejsce na obszarach podmiejskich.

Dar Dziewicy

Ostropest plamisty, który należy do rodziny Compositae, jest mieszkańcem ciepłych miejsc. Na wolności rośnie w Europie Środkowej i Południowej, Azji Środkowej i Środkowej, na Kaukazie, Ukrainie iw południowych regionach Rosji.
Niezwykłe duże i barwne liście ostropestu mlecznego, zwane także ostropestem, zwróciły uwagę miłośników roślin ozdobnych, które zaczęły sadzić je jako roczne na działkach zagrody centralnego pasa Rosji. Ostropest może wyrosnąć na każdej glebie, ale najlepiej wypompowana glina jest dla niej najbardziej korzystna. Niezbędnym warunkiem uprawy jest otwarte, dobrze oświetlone miejsce. Oset - roślina odporna na suszę i odporna na zimno, więc nasiona można wysiewać na otwartym terenie już pod koniec kwietnia - na początku maja. Do siewu trzeba wziąć nasiona żniwa z zeszłego roku - po leżeniu przez kilka lat, tracą zdolność kiełkowania. Nasiona przed siewem nie wymagają ostropestu. Głębokość ich osadzenia wynosi 2-2,5 cm .W przypadku siewu od razu do stałego miejsca, odległość między nasionami powinna wynosić 40-50 cm, w otwartym terenie pędy zwykle pojawiają się w ciągu dwóch tygodni, a jeśli nasiona wysiewa się w szklarni, mogą wznieść się tydzień później . Oset mleczny kwitnie w połowie lipca i kwitnie aż do jesieni. Nasiona dojrzewają w drugiej połowie sierpnia - na początku września, ale nierównomiernie. Zbieraj nasiona w miarę dojrzewania. Trawa mleczna po zbiorze i zbieraniu nasion może być wykorzystana do kompostowania, do zielonego nawozu i do kiszonki.
Ale nie tylko dekoracyjność przyciąga ogrodników do tej rośliny. Właściwości lecznicze ostropestu od dawna znane są w medycynie ludowej. We wszystkich rosyjskich instytucjach medycznych pojawia się wzmianka o ostu, która jest używana w bardzo wielu chorobach. Dla właściwości leczniczych Bułgarzy nazywają tę roślinę darem Maryi Dziewicy. Współcześni naukowcy udowodnili wyjątkowość substancji zawartych w ostu mlecznym. Flavolignans, występujący we wszystkich częściach rośliny, korzystnie wpływa na metabolizm, który umożliwia przywrócenie wątroby, nawet z ciężkimi zmianami toksycznymi. Ostatnie eksperymenty na zwierzętach wykazały, że flawolignany osłabiają lub całkowicie hamują działanie substancji uszkadzających wątrobę. W domu oset kwiaty mleczne mogą być warzone i pite w celach profilaktycznych, takich jak herbata.

Duma rodziny astro

Echinacea purpurea, wieloletnia roślina zielna z rodziny astroidów, pochodzi z prerii w Ameryce Północnej. Rdzenni Amerykanie od dawna używają tej rośliny w postaci okładów, płukanek i herbat do leczenia wielu chorób. Badania laboratoryjne wykazały, że substancje wyizolowane z echinacei mogą działać jako antybiotyk, a także zwiększać naturalną obronę organizmu. Leki oparte na Echinacea purpurea są sprzedawane w aptekach, ale coraz częściej ta roślina zaczęła pojawiać się na działkach gospodarstwa domowego. I nic dziwnego. W końcu echinacea jest nie tylko przydatna, ale także bardzo piękna. Rozszerzając się, tworzy małe zasłony o średnicy około pół metra i ozdabia ogród w grupach nasadzeń i mixborders. Kwitnie od czerwca do mrozów. Kwiaty są używane do cięcia, są również dobre w zimowych bukietach.
Odporna na suszę echinacea odporna na suszę rozwija się dobrze w nasłonecznionych miejscach na dobrze przepuszczalnej glebie, chociaż preferuje pożywne, wystarczająco zwilżone i głęboko przetworzone. Propagowane przez nasiona i podział buszu. Roślinę sadzić we wrześniu lub kwietniu, odległość podczas sadzenia 30-40 cm Przed sadzeniem w glebie dodać niewielką ilość wapna, a w otworach sadzenia - kompost. Pod koniec sezonu łodygi Echinacei muszą zostać odcięte pod korzeniem, wskazane jest pokrycie korzeni materiałem listowia lub pokrycia. W środkowym pasie nasiona echinacei udaje się dojrzewać pod warunkiem ciepłej jesieni i tylko w tych kwiatostanach, które rozkwitły jako pierwsze. Kiełkowanie nasion z reguły jest złe, dlatego lepiej sadzić je w okresie od lutego do marca dla sadzonek. Jeśli nasiona są obfite, można je siać w kwietniu-maju na otwartym terenie. Pod koniec pierwszego roku życia echinacea ma rozetę liści o wysokości 15-20 cm, kwiaty pojawiają się od drugiego roku.
Do celów leczniczych stosuje się echinaceę w dowolnym wieku, zaczynając od dwóch lat. Wykorzystano kwiatostany (kosze), trawę i korzenie z kłączami. Trawa (górna część łodygi z kwiatostanami) jest zbierana na początku kwitnienia, a korzenie i kłącza są wykopywane jesienią.
W domu Echinacea przygotowuje napary, nalewki i wywary. Ponieważ istnieją poważne przeciwwskazania, przed użyciem Echinacea do celów leczniczych należy skonsultować się z lekarzem.