Czas posadzić wiciokrzew, trawę cytrynową i aktynidię


Wśród rzadkich i leczniczych kultur wiciokrzew, aktynidia i schizandra są najbardziej popularne w chwili obecnej. Są w stanie rosnąć w jednym miejscu do 50 lat. Optymalny czas sadzenia ich na stałym miejscu w ogrodzie to jesień.


Jadalny wiciokrzew dojrzewa dwa tygodnie wcześniej niż truskawki. Wraz z właściwościami bakteriobójczymi i przeciwdrobnoustrojowymi gromadzi selen - element młodości rzadkiej w żywej przyrodzie, wzmacniający naczynia włosowate i obniżający ciśnienie krwi. Smak jagód zależy od pogody i wilgotności gleby w okresie kwitnienia. Może być od słodkiego do gorzkiego, słodko-kwaśny z goryczką. Najczęściej hybrydy z wiciokrzewu Ałtaj są gorzkie. Pod koniec lipca rośliny wchodzą w stan spoczynku. I tam, gdzie zimno pojawia się w połowie września, w sierpniu jego lądowanie jest już możliwe. W środkowej części Rosji lepiej jest sadzić pod koniec września - na początku października. Z ciepłą długą jesienią - do początku listopada. W spoczynku wiciokrzew może wytrzymać mrozy do -50 oC. W Samara pąki kwitną wcześnie, pod koniec marca - na początku kwietnia, kiedy wciąż leży śnieg. Przygotowanie gleby i sadzenie są w tej chwili trudne. Dlatego preferuje się sadzenie jesienne.

Actinidium colomict dojrzewa później niż wszystkie jagody, pod koniec sierpnia. Jest odporny na mrozy do -40 oC. Witamina C w tym jest 7 razy większa niż w czarnej porzeczce. W dwóch jagodach zawiera dzienną normę witaminy C. Enzym actinidian, który znajduje się w jagody, pomaga trawić białka. W bezpośrednim słońcu liście mają jasny, trójbarwny kolor (szczególnie rośliny męskie), co jest bardzo dekoracyjne. Aktywne procesy wzrostu aktynowców występują nawet przy temperaturze powietrza +12 ... + 14 оС. Dlatego sadzenie na wiosnę jest możliwe w regionach północnych z długą zimną wiosną. W regionie Samara najlepszy czas jest na jesieni.

Schizandra Chiński jak żeń-szeń jest w stanie przywrócić siłę po ciężkiej pracy fizycznej i umysłowej. Ta zdolność jest posiadana przez wszystkie części rośliny. Piją jak herbata w małych ilościach. Stosować tylko rano, po konsultacji z lekarzem. W obecności cukru jagody spontanicznie wędrują. Z nich przygotuj uzdrawiające wino, wyciśnij sok. Trawa cytrynowa, podobnie jak aktynidia, zaczyna rosnąć w niskich temperaturach dodatnich. Na przykład w zimnej cieplarni przy +3 oС zaczyna rosnąć już w styczniu. W +12 ... + 14 procesach wzrostu оС są bardziej aktywne. Wiosenne sadzenie trwa tylko około siedmiu dni. Dlatego lepiej jest sadzić je jesienią (wrzesień-październik).
W spoczynku aktynidia i schizandra nie niszczą ekstremalnych mrozów do -40 oC nawet przy braku śniegu. Jednak jesienią, po posadzeniu, lepiej zasadzić młode rośliny 10-centymetrową warstwą opadłych liści, biorąc pod uwagę, że korzenie oddychają. W pozostałych latach rośliny nie są hodowane ani usuwane ze wsparcia. Uprawiają je na kratach. Wiosną lub jesienią strefa korzenia jest ściółkowana warstwą kompostu, torfu lub humusu o wysokości 1 cm, aby chronić przed przegrzaniem i wysuszeniem. Zasadź tak, aby dolna część winorośli znajdowała się w cieniu lub cała roślina znajdowała się w półcieniu. Na przykład można sadzić od północnej strony domu, gdzie słońce nie trwa przez cały dzień.