Dandelion - chwast, medycyna, witaminy


Wczesną wiosną, gdy tylko pierwsza trawa staje się zielona, kwitnie kwitnący jasnobrązowy kwiatostan mniszka lekarskiego.


Bez wątpienia mniszek lekarski jest chwastem i trzeba go zwalczać na podwórku. Ale nie ma nic zbędnego w naturze. Po prostu nie wszyscy wiedzą, jak hojnie roślina może dać ludziom. Czym jest dandelion?
W atlasach roślinnych roślina jest oznaczana pod nazwą mniszek lekarski lub zwykły mniszek lekarski. Ta wieloletnia roślina jest rodziną Compositae, z prostym, raczej grubym korzeniem. Liście poddane perysto są zbierane w podstawowej rozecie, nie ma łodygi. Kwiatowe strzały są puste, a każdy z nich nosi jeden kosz kwiatów z trzcinowych kwiatów ze złotożółtą koroną. Owoce to nasiona o długim cienkim wylewce z herbem cienkich białych włosów. Wszystkie części rośliny zawierają mleczny sok.
Dandelion jest bogaty w białko, cukry, wapń, kobalt, ma różne witaminy. Wszystkie części rośliny zawierają mleczny sok. Jest szeroko stosowany w medycynie ludowej jako lek na przewlekłe choroby wątroby, kamicę żółciową, procesy zapalne w nerkach. (Nie na darmo ludzie mówią o nim: "Dmuchawiec - jesteś moim przyjacielem, pomagasz zatrzymać chorobę!") Pomaga również w zatruciach, obrzękach różnego pochodzenia, zapaleniu żołądka o niskiej kwasowości, chorobach stawów, miażdżycy itp.
Dandelion odnosi się do roślin, które zawierają gorycz. Zastosuj go, aby pobudzić apetyt i poprawić trawienie. Na samym początku uważa się, że wszystkie części rośliny usuwają toksyny z krwi, są więc użyteczne w przypadku różnych chorób skóry, w tym w przypadku furunculosis i ropni.
Współczesna nauka potwierdza, że mniszek spełnia funkcję hamowania wchłaniania cholesterolu, stymuluje powstawanie żółci. I tak ekstrakt roślinny jest częścią wielu produktów medycznych.
Jest to nie tylko cenna roślina lecznicza, ale także produkt spożywczy. Z młodych liści zupa była jeszcze gotowana w dawnych czasach, a korzenie, zebrane jesienią po kwitnieniu lub wczesną wiosną przed kwitnieniem, zostały wysuszone i skonsumowane zamiast kawy. Napar z korzeni i liści rośliny jest leczniczym, smacznym, popularnym napojem. Szczególnie cenna jest na wiosnę, gdy w naszym ciele odczuwamy brak witamin.
Gorzki smak liści eliminuje się stojąc w osolonej wodzie przez pół godziny. Ale nawet bez tego sałatka z dmuchawca jest całkowicie jadalna, choćby po to, aby przygotować ją z młodych, soczystych liści i przypraw. Liście do sałatek powinny być pobierane z roślin, które jeszcze nie zakwitły i nie wypuściły strzałek z kwiatów. I jako przyprawa nadaje się do zielonej cebuli, soli, octu i oleju roślinnego lub majonezu, jaj. W miarę starzenia się roślin liście mniszka rozmnażają się, tracą soczystość i świeżość i stają się niezdatne do jedzenia. Ale do tego czasu nadejdą inne zielenie.
Nie zaleca się zbierania mniszka lekarskiego, podobnie jak innych roślin, wzdłuż poboczy dróg, szczególnie dużych autostrad, ponieważ części naziemne roślin gromadzą wiele substancji szkodliwych dla ludzi.