Uzdrowiciel z Tybetu


Każdego roku w moim ogrodzie doświadczam coraz ciekawszych kultur. Otrzymali pozwolenie na pobyt dla jagód, jagód piżmowych, guacamu nocnego, szpinaku truskawkowego, malin, angurii, melodii, lofantów, osetów mlecznych, chufy, kruknek. Chciałbym porozmawiać o jednym z nich. Wybór padł na tytanową lofantę.


Lofant Tibetan to wieloletnia roślina zielna z rodziny polan, która ma aromat anyżu. Wielu ogrodników zna już delikatny miód - anyż, którego wygląd jest bardzo podobny do lofanta tybetańskiego. Ale ten drugi, w przeciwieństwie do pierwszego, ma białe kwiaty. Lofant tybetański na wysokości do 1 m, czworościan łodygi, liście jak pokrzywy, małe kwiaty zebrane w kwiatostany spicate do 20 cm długości.
Roślina jest bezpretensjonalna, nie wymaga specjalnej troski. Może wyhodować nawet początkującego ogrodnika. W przypadku niedoboru gruntów, lofant można sadzić pod drzewami ogrodowymi. Ale naturalnie działa najlepiej na żyznych i dobrze oświetlonych obszarach.
W pierwszym roku uprawy używam metody sadzonek. Nasiona wysiewa się w szklankach w połowie marca na głębokość 1 cm, a 5 dnia pojawiają się pierwsze pędy. W etapie 3-4 z tych liści nurkuje sadzonki. Na stałym miejscu sadzonki sadzi się pod koniec maja - początek czerwca według schematu 60x40 cm.
Lofant Tibetan ma unikalne właściwości lecznicze, lecz surowcem leczniczym jest jego nadziemna część. W pierwszym roku uprawy możliwe jest wyprodukowanie tylko jednego kawałka liści. Zrób to jesienią podczas kwitnienia na wysokości 12-15 cm.
Roślina cierpi na zadowalającą ciężką syberyjską, nawet niewielką zimę. Ale możesz pokryć obszar lofantem lub listowiem. W następnym roku, wczesną wiosną, roślina aktywnie rozwija się, a to już pozwala na wykonanie dwóch cięć surowca leczniczego na sezon w drugim i kolejnych latach. Pierwsze zakupy surowców z lopianu odbywają się zwykle w lipcu. Cięcie odbywa się na wysokości 35 cm, po czym pasierb z zatok pozostałych liści rośnie. Jesienne cięcie surowców leczniczych odbywa się na wysokości 10-15 cm, suszenie surowca odbywa się w zwykły sposób.
Zielona masa tybetańskiego lofanta jest bogata w witaminy, fitoncydy i substancje biologicznie czynne. Dlatego stymuluje metabolizm, wspomaga wydalanie toksyn i radionuklidów z organizmu. Dzięki zastosowaniu wewnętrznemu pomaga również przezwyciężyć procesy zapalne w przewodzie pokarmowym, nerkach i układzie oddechowym, kojąco działa na układ nerwowy. Jest bardzo skuteczny w normalizowaniu ciśnienia krwi.
Przy użyciu zewnętrznym tytanowa lofant wykazuje właściwości dezynfekujące. Przydaje się w wielu chorobach skóry, przyczynia się do szybkiego gojenia się ran i owrzodzeń. Podczas płukania głowy infuzją liści korzenie włosów są wzmacniane. Ma również efekt kosmetyczny: usuwa zmarszczki, utrzymuje turgor i młodość skóry. Powszechność używania Lofant Tybetańczyków zależy od tego, że zwiększa i wzmacnia system immunologiczny, dlatego jest przydatny w bardzo wielu chorobach.
Lofant Tybetańczyk dobrze odświeża usta, żując świeży liść tej rośliny. Zastosowanie świeżego liściastego lofanta zwiększa siłę działania u mężczyzn.
Aby przygotować napar z loofanty wziąć dwie łyżki posiekanej zieleni, dodać dwie szklanki wrzątku, owinąć. Po trzech godzinach odfiltrować i wziąć pół szklanki trzy razy dziennie przed posiłkami.
Do użytku zewnętrznego, 2 łyżki wrzącej wody są przyjmowane z 4 łyżkami lofantu. Za pomocą tej infuzji wytrzyj skórę, dodaj ją do wody do kąpieli i płukania głowy.
Aby przygotować nalewkę, 200 g świeżych kwiatostanów i liści rośliny wlewa się do 0,5 litra wódki. Nalegać przez miesiąc w ciemnym miejscu, okresowo wstrząsając. Zażywaj trzy razy dziennie przez 20-30 minut przed posiłkami. Rano i wieczorem stosuje się 10 kropli na pół szklanki wody, na lunch - 20 kropli.
Aromaterapia: wystarczy usiąść przy łóżku z odrobiną lenistwa, aby poczuć przypływ siły i żywotności. Suchej trawy loofah Tybetański może być wszyty w małą poduszkę. Podczas odpoczynku przedmiot ten jest umieszczony na czele łóżka. Aby zwiększyć efekt wkładki przed użyciem, należy zgnieść ręce.
Tę kulturę można również wykorzystać jako przyprawę. Lobate greens dodaje się do sałatek, dań mięsnych i rybnych, herbaty, kompotu, używanych do konserwowych ogórków i pomidorów. Proszek z liści i kwiatostanów można dodawać do ciasta podczas pieczenia.
Okazuje się, że tytanski lofant przydaje się każdemu. Niewątpliwie zasługuje na szeroką dystrybucję na działkach wiejskich i zagrodach.