Jesteśmy traktowani sanberry


W "Dachnitsa" nr 4 opublikowano artykuł o agrotechnice do uprawy owoców oranż. W kontynuacji tematu - informacje o tym, jak korzystać z tej rośliny w leczeniu różnych dolegliwości.


W celach leczniczych trawa lub poszczególne liście rośliny są zbierane latem i suszone na powietrzu pod baldachimem, rozprzestrzeniając warstwę 3-5 cm. Jagody zbierane są późną jesienią w fazie pełnej dojrzałości. Zielone jagody najpierw stają się czarne, potem przez długi czas (3 tygodnie) dojrzewają i stają się elastyczne, jak kula. Mogą wisieć przez długi czas i nie kruszyć się, dojrzałe jagody mogą być cięte za pomocą klastrów. I w tej formie będą przechowywane w mieszkaniu przez długi czas, bez blaknięcia lub zepsucia. Ale najlepiej przechowywać je w lodówce na dolnej półce. Zielone jagody są trujące, nie rozdzieraj ich. Jagody można suszyć na słońcu lub w suszarniach w temperaturze 40-60 oC.

W naukowej praktyce medycznej czarna psinka nie jest używana, ale jest szeroko stosowana w medycynie ludowej. Owoce poprawiają wzrok, działają przeczyszczająco, antyseptycznie i przeciw robakom. Jagody i ich napar są stosowane przeciwko robakom u dzieci, z hemoroidami, reumatyzmem i łagodnym środkiem przeczyszczającym, ale w dużych dawkach powodują silne tworzenie się gazów. Liście i trawa usuwają guzy, przyspieszają dojrzewanie ropni i mają działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. W takich przypadkach liście i ich napar stosuje się zewnętrznie w postaci okładów, płynów, okładów i prań. Ciepłe, siedzące kąpiele z wlewem liści stosuje się do zewnętrznych hemoroidów. Ropiejące rany, ropnie i wrzody są również stosowane do zmielonych jagód zmieszanych z kwaśnym mlekiem. Sok z liści psiankowatych jest wstrzykiwany do nosa z przewlekłym nieżytem nosa, a sok z jagód służy do płukania gardła rozcieńczoną wodą. Napar zioła działa kojąco na układ nerwowy. W niemieckiej medycynie ludowej nalewkę alkoholową lub napar z ziół pobiera się w stanie wzbudzonym, epilepsji i drgawkach.
Przygotowanie naparu: 2 łyżeczki suchych liści zalać 300 ml wrzącej wody, nalegać 2 godziny, przecedzić. Weź 1 łyżkę. łyżka 3-4 razy dziennie. Pamiętaj, że wszystkie części psiankowatych, z wyjątkiem dojrzałych jagód, są trujące. Używanie narkotyków w środku jest dopuszczalne pod nadzorem lekarza.
Do gotowania dżem sandbery jest lepiej krojony z pęczkami po mrozach. Oddziel jagody i ugotuj dżem: 1 kg jagód zasypia 1 kg cukru, 1-2 cytryny, mielona w maszynce do mięsa. Doprowadzam do wrzenia i zostawiam na 12 godzin pod zamkniętą pokrywką w emaliowanych naczyniach, następnie wlewam do małych słoików, wkładam do lodówki. Do dżemu nadają się tylko dojrzałe jagody. Dzienne spożycie żywności do 5 łyżek. łyżki dżemu na miesiąc pomaga wyleczyć nadciśnienie. Trucizna i toksyny są wydalane z organizmu.
Aby uzyskać sok z dojrzałych owoców jagodowych przejść przez maszynkę do mielenia mięsa, a następnie wycisnąć sok przez gazę. Rozcieńczyć go pół wody, dodać do smaku miodu. Weź 1-2 łyżki tego soku przed jedzeniem.


Posłowie
Przez brak doświadczenia wylądowałem dwa krzaki w szklarni, pośrodku, między rzędami pomidorów. Byli tak dorośli, że stali się przeszkodą dla pomidorów. I zdecydowałem się przeszczepić paprykę do otwartej ziemi, chociaż krzaki miały już nie tylko kwiaty, ale także uformowane owoce, niektóre nawet poczerniałą stal (patrz zdjęcie). Co zaskakujące, "dotknięte" przez dwa lub trzy dni, ożyły ponownie. Teraz poczekam na żniwa ...
Larisa KHOROSHAVINA