Sałatka z rzeżuchą jest źródłem jodu


Sałatka z rzeżuchą - roczna przyprawa o smaku korzennym, wczesna roślina dojrzewająca. Od pędów do początku cięcia zielonego trwa 20-25 dni.


Jest stosunkowo niewrażliwy na żyzność gleby, odporny na zimno, ale wymaga stałego podlewania. Jeśli gleba wyschnie, roślina szybko wyrzuca szypułki, a liście zaczynają łagodnieć i rdzewieć.
Siew odbywa się w zwykły sposób na głębokość 2-3 cm. Jeśli pokryjesz rzeżucha folią, pędy będą się pojawiały szybciej, a to zwiększy plon. Zieloni są odcinane, gdy dojrzewają do 15 cm, a po zagęszczeniu nasadzeń nie można ich odciąć, ale wyciągnąć z korzeniami, co zapewnia cieńnienie. Liście rozetowe na pół wysokości, wysokość 25-30 cm Aby uzyskać nasiona, należy zostawić kilka roślin i nie odciąć liści.
Główny szkodnik rukiew wodna - pchła krzyżowa. Z niego będzie chronić popiół, posypany na ziemię wokół rośliny.
Do użytku spożywczego liście rozetowe i młode pędy do sałatek, kanapek, przystawek. Smak rudzie wodnej jest przyjemny, półpunktowany, przypomina smak chrzanu. Oprócz doskonałego smaku zawiera witaminy, sole potasowe, wapń. Sałatka Cress jest wysoko ceniona za to, że jod może gromadzić się w liściach. To jest świetne! W końcu populacja Rosji cierpi na niedobór jodu w organizmie. Brak jodu nie jest często wyrażany, więc niedobór jodu nazywany jest "ukrytym głodem". Badania wykazały, że poziom rozwoju umysłowego jest bezpośrednio związany z jodem. Dzieci cierpią najbardziej z powodu braku jodu: mają trudności ze studiowaniem w szkole, zdobywaniem nowej wiedzy. Jodowe hormony stanowią 65% tarczycy, która pełni ważne funkcje: jest odpowiedzialna za przemianę materii w organizmie, kontroluje spożycie białek, tłuszczów i węglowodanów, reguluje mózg, układ nerwowy, płeć i piersi.
Ponadto, rukiew wodna jest doskonałym środkiem zapobiegawczym przeciwko rakowi, awitaminozie (szczególnie w zimie). Kulturę do dojrzewania można hodować na parapecie zimą na mokrych opiłkach, piasku, ziemi, papierze, wacie. Aby korzystać z zieleni są gotowe po 12-14 dni.
Długie i satysfakcjonujące życie to ważne zadanie dla każdego z nas. Niezbędnym warunkiem jest prawidłowe odżywianie, które odpowiada fizjologicznym potrzebom naszego organizmu. Nie czekaj na choroby - musisz je ostrzec. Doskonałym źródłem witamin i jodu jest rzeżucha.


Z redakcji. Sugerujemy użycie ruszy wodnej do oryginalnej dekoracji świątecznego stołu na Wielkanoc i stworzenie tzw. Wielkiego Wzgórza. Aby to zrobić, należy wziąć namoczone nasiona rzeżuchy i nałożyć je na mokrą, luźną tkaninę, która powinna pokryć stożkowaty kształt, a następnie często ją podlewać. Trawa zacznie kiełkować, a za kilka dni wzrośnie prawdziwe zielone wzgórze. To wzgórze jest umieszczone pośrodku stołu wielkanocnego i pokryte farbowanymi jajkami.