Pokrzywa dla zdrowia i urody


Na wiosnę, starając się oczyścić nasze "plantacje" z wszechobecnych chwastów, bezlitośnie wyrzucamy pożyteczne rośliny - uzdrowicieli, na przykład pokrzywy pokrzywy.


Istnieje około 50 gatunków pokrzywy. W Rosji rosną trzy: pokrzywa, pokrzywa, pokrzywa, pokrzywa biała, pokrzywa głucha. W celach leczniczych pokrzywa jest używana częściej. Gatunek epitet - "dwupienny" - wynika z faktu, że w niektórych roślinach rozwijają się tylko żeńskie kwiaty, na innych - męskie. Z lekkim uderzeniem bryzy "chmurę" pyłku z męskich kwiatów obsypuje się roślinami z żeńskimi kwiatami. Zatem występuje zapylanie. Dlaczego pokrzywa "gryzie"? Ponieważ zawiera włosy pokrywające łodygę i liście, histaminę i kwas mrówkowy, które powodują podrażnienie i zaczerwienienie skóry.
"Doświadczenie medyczne" pokrzywy pochodzi z czasów starożytnych. 2500 lat temu Hipokrates zaliczał go do roślin o uniwersalnych właściwościach leczniczych. W starożytności wczesną wiosną młode pokrzywy jadły w dużych ilościach, ponieważ uważały, że przez cały rok chroniłoby to osobę przed chorobą. Według legendy legioniści Cezara zadawali sobie pokrzywy, by ratować się przed zimnem. Ta "procedura" jest starożytnym sposobem leczenia zapalenia stawów i reumatyzmu.
Do tej pory pokrzywy są szeroko stosowane w medycynie ludowej i tradycyjnej, stosowane jako środek oczyszczający, przeciwzapalny, tonik. Już w kwietniu pokrzywa może być spożywana jako cenna roślina multiwitaminowa bogata w składniki odżywcze. Świeże wiosenne pędy pokrzywy doskonale tonują i przywracają siłę. Mogą być używane do gotowania zupy, dodawać do zielonych sałatek.
Współczesna nauka potwierdziła bogaty skład chemiczny pokrzywy. Liście zawierają dużą ilość kwasów organicznych, witamin, makro- i mikroelementów, garbników, fitocystów, jest nawet jod. Witamina C w pokrzywach jest 2,5 razy większa niż w cytrynach, 7 razy więcej niż w wiśni, 10 razy więcej niż w ziemniakach i jabłkach. Ilość prowitaminy A (karoten) osiąga 50 mg%. Ponadto w pokrzywie występuje duża ilość chlorofilu, który zwiększa odporność, wzmacnia błony komórkowe, bierze udział w tworzeniu tkanki łącznej, przyspiesza gojenie się ran, owrzodzenia, nadżerki, leczy dziąsła i usuwa nieprzyjemny zapach z jamy ustnej. Chlorofil jest w stanie wywierać wpływ na krew, podobnie jak działanie hemoglobiny: nasycić ją tlenem, przyspieszyć metabolizm azotu. To wyjaśnia, dlaczego pokrzywa w niezwykły sposób "oczyszcza" naszą krew.
Napar świeżych liści pokrzywy przyda się każdemu z nas. Do jego przygotowania 2 łyżki liści zalać 500 ml wrzącej wody, nalegać 1 godzinę, przecedzić. Weź 1/3 szklanki 3 razy dziennie - w celu poprawy krążenia krwi i oczyszczenia organizmu, zwiększenia laktacji u kobiet w okresie laktacji.
Nalewka z pokrzywy jest pijana z zapaleniem stawów, egzemą i ciężkim krwawieniem z macicy.
Ściereczkę zwilżoną w nalewce nanosi się na bolesne obszary z nerwobólami, dną, dyslokacjami, artretyzmem.
Sok wyciśnięty ze świeżych roślin jest zalecany jako pomoc regenerująca w przypadku utraty siły i anemii (1 łyżeczka, 3 razy dziennie). Pomaga także w obrzękach związanych z niewydolnością serca, z osadzaniem się soli w stawach.
Na zewnątrz soki, napary i buliony są leczone różnymi chorobami skóry - owrzodzeniami troficznymi, odleżynami, porostami, skrofulą, bielactwem.
Sok z pokrzywy z miodem jest pobierany z nerkami, pęcherzykami żółciowymi i pęcherzem, żołądkiem, żółtaczką, epilepsją, gruźlicą i chorobami serca.
Zgodnie z najnowszymi danymi naukowymi, pokrzywa jest w stanie zrekompensować braki insuliny we krwi. W domu możesz przygotować takie proste leki działające jak insulina: 2 łyżki posiekanej, suchej pokrzywy, zalać szklanką zsiadłego mleka. Pij w 1 recepcji w nocy. Lub przygotować mieszankę ziołową liści pokrzywy, korzenia mniszka lekarskiego, liści babki, trawy koziej (proporcje 2: 2: 1: 1). 3 łyżki mikstury zalać 300 ml wrzącej wody, nalegać 3 godziny, odcedzić. Weź 0,5 szklanki 3 razy dziennie. Przebieg leczenia wynosi 3-4 miesiące, co 3 tygodnie, aby zrobić 10-dniową przerwę.
Nasiona są również wykorzystywane do celów leczniczych. Tarte nasiona pobierają 2 gramy wody z dusznością. Odwar z nasion używanych do kamieni nerkowych, czerwonki i jako środek przeciw robakom.
Tylko liście są lepiej przygotowane, bez łodyg i kwiatów, ale koniecznie z roślin kwitnących (w czerwcu-sierpniu). Liście są suszone w ciemnych, dobrze wentylowanych pomieszczeniach: pod baldachimem lub na poddaszu. Słodkie rośliny tracą pieczenie. Suche surowce można przechowywać w płóciennym worku lub kartonowych pudełkach. Zazwyczaj okres trwałości wynosi 2 lata.
Należy zauważyć, że pokrzywa jest przeciwwskazana w przypadkach zwiększonej krzepliwości krwi, krwawienia spowodowanego przez polipy, cysty, guzy macicy i przydatków. Podczas przepisywania pokrzywy pacjentom z chorobą nerek należy zachować szczególną ostrożność.
Pokrzywa to przydatna roślina kosmetyczna. Przygotowane na jego podstawie środki lecznicze w domu są niezwykle skuteczne, a przepisy są bardzo proste. Przeciw łupieżowi i poprawiając wzrost włosów, łatwo jest przygotować napar z liści pokrzywy. 1 łyżka. Łyżka suchymi liśćmi zalać szklanką wrzącej wody, nalegać, odcedzić. Przetrzyj infuzję w skórę głowy.
Doskonale tonuje skórę twarzy sokiem ze świeżych pokrzyw, naparem pokrzywy-mięty. Po kilku zastosowaniach tych leków, zobaczysz rezultat - skóra uzyska zdrowy kolor, drobne zmarszczki zostaną wygładzone.