Czarny bez czarny - dla młodzieży


Wiele osób zna czerwone jagody bzu, można je znaleźć w lesie, na skraju, wzdłuż dróg i rzek w wilgotnych miejscach. Elderberry to trująca roślina. Ale niewiele osób wie, że jest też starszy czarny. Jest to uznana uprawa medyczna, owocowa i dekoracyjna. W Europie jest uważane za święte drzewo i jest cenione jako środek przedłużania życia.

Czarny brunatnik - krewny wiciokrzewu i kaliny, wraz z nimi jest zjednoczony w rodzinie wiciokrzewu. Pomimo faktu, że kwiaty tych roślin zewnętrznie różnią się znacznie, bliższe spojrzenie ujawnia wiele podobieństw w ich strukturze. A owoce mają ze sobą wiele wspólnego. Czarny bzu to duży rozłożysty krzew lub małe drzewo o wysokości 2-8 m z jasnoszarą korą. Duże (do 30 cm) złożone nieparzyste liście składają się z 5-7 listków. Rdzeń pędów latem i zimą jest biały. Już w marcu pąki puchną i kwitną na roślinie. W lipcu pojawiają się białe pachnące kwiatostany - baldaszkowate wiechy, podobne do talerzy, nad którymi niezliczone owady organizują letnie koncerty. Kwitnienie trwa 15-20 dni. Od około września wspaniałe bryły fiołkowo-czarnych jagód dojrzewają na krzakach nawet po opadnięciu liści, co nadaje mu wysoki efekt dekoracyjny. Część pędów zamarza co roku, ponieważ nie mają czasu na pełne drzewko. Jednak krzew nie traci dekoracji. Blackberry jest dość wymagający na płodności i wilgotnych glebach, tolerancyjny na kolor, charakteryzuje się szybkim wzrostem.
Na moim podwórku przez 8 lat rosło i rozkoszowało się kilka krzewów czarnego bzu.
Jagody są jadalne, ich miąższ jest czerwony lub bladofioletowy, o słodko-kwaśnym smaku. Są spożywane na surowo z cukrem, wykorzystywane do wytwarzania soków, syropów, galaretek, musów, dżemów, przypraw do zupy, octu.
Do celów medycznych stosuje się kwiaty czarnego bzu - mają właściwości napotne, przeciwzapalne, moczopędne i łagodne wykrztuśne.
Lekkie działanie przeczyszczające odnotowano po zastosowaniu dużych dawek i łagodny, swoisty efekt przeciwbólowy, który polega na zmniejszeniu odpowiedzi na ból. Napar z kwiatów zaleca się płukać gardłem z chorobami zapalnymi nosogardła, zapaleniem krtani i dławicą piersiową. Zastosuj napar również na zewnątrz w postaci balsamów, mokrych opatrunków. Dobre wyniki uzyskano w leczeniu zapalenia mięśni, nerwobółów i chorób stawów ze starszymi kwiatami w postaci okładów. Odwar z korzeni czarnego bzu jest zalecany w cukrzycy, chorobie nerek i obrzęku pochodzenia nerek i serca.
W świeżo oskubanej i wysuszonej formie kwiaty bzu czarnego dobrze odstraszają karaluchy, myszy i szczury.
Starsze kwiaty są zbierane podczas kwitnienia przed rozpoczęciem zrzucania korony. Owoce są zbierane w pełni dojrzałe.