Biała bryonia pod moim oknem ...


Chcę opowiedzieć o bardzo interesującej egzotycznej, dekoracyjnej i leczniczej roślinie - białym bryle lub białym.


Jest to długotrwała roślina zielna z rodziny dyni o wysokości 2-3 m. Korzeń jest repo, biały, mięsisty. Liście palchatolostnye, dentate. Kwiaty są małe, żółtawo-białe, z pięcioma zrośniętymi płatkami, owocem jest czarna jagoda.
Biała transgresja jest powszechna w Europie Środkowej i Wschodniej, w Azji Środkowej i Mniejszej. Rośnie na skraju lasu, dolinach rzek, wśród krzewów, w pobliżu ogrodów warzywnych, domów. Uprawiane w sadach i krajobrazach jako roślina ozdobna. Nazwy ludowe: korzeń adama, sparaliżowana trawa, pieprzona rzepa. Do celów leczniczych stosuje się korzeń, który zbiera się wczesną wiosną lub późną jesienią. Oczyszcza się ją z ziemi, myje, kroi na kawałki i suszy pod daszkiem lub w suszarniach w temperaturze 40-50 oC.
W medycynie ludowej nalewka i napar są stosowane jako środki przeciwbólowe, hemostatyczne i leczące rany, ale nie powinno się tego robić, ponieważ może to doprowadzić do paraliżu, co, nawiasem mówiąc, znalazło odzwierciedlenie w niektórych nazwach ludowych tej rośliny. Bezpieczniej jest zrobić krok w dawkach homeopatycznych. Środek homeopatyczny "Brionia" składa się ze świeżych korzeni transgresji i jest przepisywany na reumatyzm, dnę i bóle mięśni o różnym pochodzeniu. Przemysł farmaceutyczny produkuje maść o nazwie "Brionia", która jest stosowana zewnętrznie podczas kaszlu. W medycynie ludowej maści stosuje się również w chorobach skóry i zmianach skórnych głowy. Oto przepis na jego przygotowanie: świeże korzenie są dokładnie myte, gotowane w wodzie przez 1-2 minuty, przeszły przez maszynę do mięsa i wycisnął sok. 20 ml soku miesza się z 40 g lanoliny lub masła. Następnie dodaje się 40 ml wazeliny w małych porcjach i wszystko dobrze się miesza.
Roślina jest bezpretensjonalna, z powodzeniem rośnie w umiarkowanie żyznej glebie na słońcu lub w półcieniu. Propagowane przez siew nasion w marcu dla sadzonek lub siewu nasion jesienią (do stałego miejsca), oraz przez dzielenie kłączy w marcu i na początku kwietnia. Cała roślina jest trująca.