Anzur - eliksir młodości


Widząc po raz pierwszy niezwykły wzrost z szerokimi liśćmi, którego rdzeń jest ozdobiony wysoką strzałą z pąkiem, można by pomyśleć, że jest to niezwykły kwiat.
Ale to nie jest kwiat, ale łuk Suworowa, ansur.

Naukowcy identyfikują wpływ roślin na organizm ludzki na działanie żeń-szenia - korzenia życia. Uzdrowienie w tej cebuli i cebulach i liściach.
Anzur w tłumaczeniu na rosyjski oznacza "górski łuk", na wolności rośnie w górach Azji Środkowej, Tien Shan. To nie tylko roślina jadalna, ale także silny uzdrowiciel.
Według kandydata nauk rolniczych V. Skoblina, bulwy anzuru zawierają 2 razy suchą substancję, a kwas askorbinowy 3-4 razy więcej niż cebula. Ponadto zawierają karotenoidy, witaminy D i E, fitoncydy. W traktacie o medycynie tadżyckiej "O zachowaniu zdrowia" donosi się, że anzur jest użyteczny przy bólach głowy, hałasie w głowie, z utratą pamięci. Średniowieczni uzdrowiciele używali go do poprawy widzenia, zapobiegania jaskrze, z ciasnym oddychaniem. Bardzo przydatny anzur dla osób starszych, ponieważ zawiera również saponiny, które pomagają ciału radzić sobie z "bukietem" chorób. Wszyscy wiedzą, że mieszkańcy terenów górskich wyróżniają się dobrym zdrowiem, a wśród nich jest wiele długich wątrób. Anzur rośnie tam na wolności, a ludność używa go w znacznych ilościach.
Wartość rośliny polega również na tym, że liście pojawiają się wcześnie na wiosnę, podążając prosto spod śniegu. W tej chwili nie ma jeszcze innej zieleni. Liście trafiają do sałatek, zup. Umieść arkusz między dwoma kromkami chleba - a kanapka z witaminami jest gotowa.
Anzur z łatwością dostosowuje się do nowych warunków. Agrotechnika do uprawy cebuli jest prosta. Ta kultura odnosi się do upraw ozimych. Sadź anzur jednocześnie z czosnkiem ozimym, najlepszy czas na sadzenie to koniec września - początek października. Anzur ma głęboki (długi) okres odpoczynku i początek trwałych przymrozków, które nie kiełkują z ziemi. A okres wegetacji jest bardzo krótki - od początku wiosny do końca lata.
Warto zauważyć, że anzur jest bardzo dekoracyjny, gdy kwitnie dużymi jasnofioletowymi kulkami strzałek. Wysokość strzałki wynosi 1-1,5 m. Kwitnące strzały są wspaniałą rośliną miodową, a pszczoły gromadzą się ze wszystkich stron. Na jednej z takich pił można liczyć do 15-20 pszczół.
Strzały dają nasiona. Propaguje anzur i zęby (chociaż jest to cebula, ale można ją podzielić na zęby) i nasiona. Głębokość siewu w glebie zależy od wielkości: duże zęby są sadzone do głębokości 15-20 cm, średnie zęby - do głębokości 10-12 cm, a drobna frakcja - do głębokości 5-7 cm, a tej niewielkiej frakcji nie można usunąć, jej zdolność do wzrostu w jednym miejscu w roku trzy. W końcu anzur nie jest czosnkiem, z którego wyrasta duży ząb - rozrosnie się duża głowa (żarówka). W Anzur ten proces jest nieco inny. Posadził małą żarówkę, w przyszłym roku będzie się powiększał, a dopiero w 4-5 roku osiągnie dojrzałość rynkową.
Odległość podczas sadzenia zależy również od wielkości zębów: między dużymi - 20-25 cm, między środkowymi - 15 cm, a między małymi - 5-7 cm. Liście anzuru pojawiają się na początku wiosny, łamiąc się prosto spod śniegu, aw maju jest już możliwe żniwa zieleni.