Dedykowane lunche w okresie letnim


Karczoch jerozolimski zamiast ziemniaków

Czekam na gości na kolację, a dziś potraktuję ich z zupą, smażonymi ziemniakami i sałatkami z najwcześniejszych warzyw.
Zupa ugotowana w ten sposób: odkopała topinambur, oczyszczona i gotowana zamiast ziemniaków, dodana zielona trawa, kornik, pokrzywa, pietruszka, nasiona kopru. Smażono cebulę w oleju słonecznikowym (teraz poszcząc), w każdej płytce dodano zieloną cebulę, czosnek. Wszystko gotowe, czekam na gości.
"Ziemniak", smażony z topinamburu, moi goście znają i kochają. To prawda, że początkowo nie wierzyli, że talerz nie jest ziemniakami, już wiedzą i tkają go na obu policzkach. W "ziemniakach" dodaję też zielenie. I, oczywiście, sałatki z zielonych. W chińskiej sałatce z kapusty (której tak bardzo kocha rodzina rodziny), będą makrele, mniszek lekarski i łopianowe liście, a także jadalne chwasty w sałacie z kurkami, ogórecznikiem i musztardą. Tak jest w naszej wielkiej rodzinie.
Będziemy pić herbatę z liści badanu, są bardzo bogate w kwas askorbinowy. Ten napój leczniczy ma działanie przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe, leczy zapalenie jamy ustnej, choroby przyzębia, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych.
Zaparz herbatę i zbieraj liście badana na wiosnę, kiedy jej dolne liście będą czarne i odpadną. Jego aromatu nie da się porównać z żadną inną herbatą!

Dla kogo był prezent?

Lato na naszej półpustynnej było "w chwale": w dzień w cieniu + 38 ° C, w słońcu - + 55 ° C, a na ziemi termometr idzie jeszcze dalej. I, oczywiście, wieje gorący wiatr. Ale pomimo tych trudności, mam radość: drodzy Kamchadale, mieszkańcy Pietropawłowsko-Kamczackiego, przyszli odwiedzić, gdzie mieszkałem przez długi czas.
Siedzimy i pamiętamy lata młodości. Więc chcę wędrować znanymi ścieżkami (i niedźwiedzi też!), Zstąpić na wzgórze Miłości, pływać w Zatoce Avacha. Ale, niestety! - Niestety, nie mogę już dostać się na Kamczatkę.
W prezencie przyjaciele przynieśli dary oceanu i dary lasu. Ale nie zdziwisz mnie moją ulubioną sfermentowaną papryczką, ale zachwycił mnie metrowy krzak z grubą soczystą łodygą z ogromnymi soczystymi liśćmi. Sprowadziłam tę roślinę z Moskwy (wyrosła w daczy z córką mojej przyjaciółki), aby mnie zaskoczyć. I uderz w sedno! Ten krzew nazywa się szparagową sałatką Uysun.
Zapytałem dziewczynę: "Czy to dla mnie, czy dla królików?" I słyszę w odpowiedzi: "Więc sam powinieneś go jeść, a spodoba ci się uszy ryby, która będzie jej się bardziej podobała, to jest to, do czego jest przeznaczona."
Zapewniam cię, że króliki mają tylko skórkę z łodygi. Z jednej gromady Uysun ugotował trzy potrawy na raz: pierwszą i drugą, i sałatkę. Oznacza to, że gotowali i duszili zielone warzywa z innymi warzywami, a sałatkę przygotowywano ze świeżych liści i łodyg.
Uysun smakuje jak zwykłe rośliny sałatowe - czerwone, zielone, kręcone, zwykłe i inne. Ale tłusty pień jest tak soczysty, że sałatka z niego (z dodatkiem zielonej pietruszki, kopru, selera, zielonej cebuli) była tak pyszna, że wszystkie sześć osób siedzących przy stole poprosiło o suplementy. Na pierwszej przygotowanej zupie z groszkiem, zieleniną i liśćmi суsun, a łodygę wcierano na tarce, jak kalarepa.

Uysun - miotła do żołądka

Sałatka szparagowa Uysun jest nie tylko smaczna, lecz także lecznicza, zawiera prawie cały stół Mendelejewa. Sok z rośliny zawiera alkaloid laktucyny, który poprawia sen, zwiększa apetyt, obniża ciśnienie krwi. Lekarze nazywają tę roślinę szczotką do żołądka. Dziewczyna i jej rodzina uprawiają ją we własnych ogródkach kuchennych w Moskwie i na Kamczatce. Przyjaciele mówią, że dzięki Uisunowi cały wzrok się poprawił, wątroba przestała chorować na wątrobę, a babce nie dokucza już nerka, która dręczyła kobietę w średnim wieku przez wiele lat.
Agrotechnika uprawy tej sałatki jest bardzo prosta, podobnie jak wszystkie jej "krewniaczki". Jednak ze względu na "wymiary" należy zwiększyć odległość między rzędami do 50-60 cm W rzędach można zasiać grubsze warstwy, a następnie rozrzedzić rośliny i wykorzystać je do jedzenia.

Rośnie bez "chemii"

Rośnie dobrze na każdej glebie, preferując umiarkowane podlewanie. Karmienie Uysun nie jest konieczne, jest smaczne i bez "chemicznych" dodatków.
Aby uzyskać wczesne produkty witaminowe, nasiona tej sałatki są dobrze zasiane w okresie zimowym. Sadzonki pojawią się, gdy tylko topi się śnieg, tolerują one lekkie przymrozki.
Uysun dobre zbiory na przyszłość, aby zamrozić na zimę młode liście i całą roślinę z łodygą, rozcinając ją na części.
Ogólnie zakochałem się w Uysun od pierwszego talerza sałatkowego i, oczywiście, zasiałem już nasiona (którymi opiekował się przyjaciel), aby uzyskać pierwsze zbiory jesienią. Moi przyjaciele dali mi ten prezent.
Rozwijaj Uysun i nie będziesz żałować. To prawda, że w naszych firmach nasiennych nie ma nasion tej rośliny, ale ten, kto jej szuka, zawsze ją znajdzie.

Z OPROGRAMOWANIA. Ojczyzna sałatka szparagowa Uisun - Chiny. Jest bardzo popularny także na Tajwanie, w Mongolii, Indiach, Japonii. W Rosji uprawiana sałatka szparagowa Dungansky, sprowadzana z Chin, a ostatnio pojawiła się selekcja VNIISSOK - Svetlana, która jest rośliną zieloną, jest bezkonkurencyjna wśród innych sałatek. Podczas siewu w szklarniach foliowych (w kwietniu) zapewnia zieleń o powierzchni 2 metrów kwadratowych. m rodzina pięciu osób od maja do połowy lipca. Od pędów do technicznej dojrzałości łodygi mija 93 dni.
Pędy są gotowane, smażone, duszone, mogą nawet być solone. Aby to zrobić, obrane pędy pokroić w duże plasterki i sól, jak ogórki.