Jabłka do maja


Kiedyś znajomy ogrodnik-amator zwrócił się do mnie z pytaniem: "Kłopot z jabłkami,
Frans Khasanovich, bez względu na to, jak bardzo się staram, nie mogę zachować świeżości. Zbieram najbardziej zdrowe, nieprzerwane, każde opakowanie w osobnym papierze, ale jeszcze w ciągu miesiąca są zwiotczałe, zostają pomarszczone. Co robię źle? "
Nastąpiła rozmowa. Okazało się, że mój przyjaciel układa na letniej klasie - gruszkę moskiewską, czyli nie zna najbardziej podstawowych zasad przechowywania. Ten przypadek sprawił, że pomyślałem, a następnie przygotowałem ten materiał: nagle ktoś inny potrzebuje najprostszej porady na temat układania jabłek do przechowywania.


Konsumencki i wymienny termin zapadalności


Dzięki umiejętności ogrodnika-amatora, może zapewnić swojej rodzinie świeże jabłka przez całą zimę i nie wchodzić na rynek, przeznaczając znaczne pieniądze na już skromną pensję lub emeryturę. W tym celu konieczne jest ścisłe przestrzeganie niektórych prostych wymagań dotyczących gromadzenia i przechowywania. Przede wszystkim należy wiedzieć, że nie wszystkie odmiany jabłek nadają się do przechowywania. Tylko odmiany jesienne i zimowe są dobrze utrzymane. Mają konsumencką (jadalną) dojrzałość dopiero po pewnym okresie czasu po zbiorze owocu z drzewa: w odmianach jesiennych po 10-30 dniach, a zimą po 2-6 miesiącach, w zależności od odmiany. Natychmiast po wyjęciu z drzewa owoce odmian zimowych są bardzo twarde, a nawet kwaśne, a po pewnym czasie przechowywania, gdy dojrzewają ich dojrzałość konsumpcyjna, stają się soczyste i słodkie. W naszej strefie najczęstszymi odmianami zimowymi są: Anis aliy (przechowywana do grudnia), Antonovka (do grudnia-stycznia), Bashkir przystojny (do lutego), Volga, Renet Volga (do marca), Renet Tatar (do kwietnia) i inni. Jesienne odmiany: Borovinka jest przechowywana przez 15-30 dni, piękno Wołgi wynosi 1,5-2 miesięcy, pasza Ural wynosi 1 miesiąc.
Letnie odmiany do długotrwałego przechowywania są zupełnie nieodpowiednie. Nie trwają długo nawet w lodówce. Mają wymienną dojrzałość zbieżną z konsumentem i są spożywane natychmiast po wyjęciu z drzewa. To - moskiewska gruszka, białe nalewanie, chińskie złoto, słodycze, lipcowa Czernienka i inne. Z owoców tych odmian można gotować puree z jabłek, pasteryzować i zawijać w puszkach: w zimie - witaminy i pyszne dla dzieci. W tym celu najlepiej nadają się owoce z Golden China i White. Z moskiewskiej gruszki i Terentyevki uzyskuje się doskonałe kompoty. Owoce Cukierków są smaczne, świeże: są bardzo słodkie i nie zawierają kwasu. Moje wnuczki Ilmira i Zarinka zaczynają je jeść, gdy tylko jajnik nieznacznie się zwiększy: nawet wtedy są słodkie!
Dla dobrego zachowania świeżych jabłek, wraz z odpowiednim wyborem odmiany, ważny jest czas zbioru owoców, ponieważ tylko dojrzałe biologicznie owoce, które osiągnęły wymienną dojrzałość, są dobrze zachowane i mają przyjemny smak. Jabłka na drzewie nie dojrzewają w tym samym czasie, więc muszą zostać usunięte z każdego drzewa w kilku przyjęciach, gdy dojrzewają.


Oznaki dojrzałości


Przy ustalaniu dojrzałości jabłek kieruję się dwoma prostymi znakami. Przede wszystkim, to pozyskanie owocu jest charakterystyczne dla różnorodności koloru i zmniejszenia siły przymocowania owocu do drzewa. Jeśli próbujesz zgryźć jabłko mocno na gałęzi, nie zrywam go - oznacza to, że nie jesteś jeszcze gotowy. Jabłka należy zbierać przy suchej pogodzie, po wysuszeniu porannej rosy. Skórka i miąższ owocu nie powinny ulec uszkodzeniu. Czasami zdarza się, że niektórzy ludzie upadają na ziemię, a niektóre bardziej dojrzałe odpadają. Podczas badania wydaje się, że nie są w ogóle pomięte, można je umieścić w pudełku. Ale tak nie jest. Opadając na ziemię, jabłka muszą zostać niezauważone przez mikrouszkodzenie oka, a takich owoców nie można przechowywać. Jabłka zebrane przez otrząsanie się z drzewa są całkowicie nieodpowiednie do przechowywania, ponieważ są poważnie uszkodzone przez upadek i wkrótce zaczynają się pogarszać. Bardzo ostrożnie wyjmuję owoce z całej łodygi. Aby prawidłowo usunąć jabłko, konieczne jest objęcie całego pędzla dnem i wciśnięcie środkowego palca do punktu mocowania owocowej łodygi do gałęzi, rozerwanie i ostrożne umieszczenie w pojemniku. Owoce przeznaczone do przechowywania nie mogą być zmywane i myte, ponieważ usuwa to naturalną warstwę ochronną wosku.


Gdzie przechowywać


Używam drewnianych skrzynek do przechowywania jabłek. Przed ułożeniem owoców dezynfekuję je fioletowym roztworem nadmanganianu potasu i pozostawiam do wyschnięcia. Każde jabłko owinięte w osobny papier i umieszczone w rzędach w pudełku. Niektórzy ogrodnicy używają uproszczonego, ale również poprawnego sposobu: jabłka są składane do pudeł, łącząc je ze świeżą trocinami, wiórkami, świeżo pokrojoną słomą lub łuskami gryki. Jest to również dobry sposób, ale w tym przypadku konieczne jest, aby te materiały były świeże i aby jabłka nie stykały się ze sobą podczas układania.
Jabłka można przechowywać w pomieszczeniu, w którym temperatura powietrza mieści się w przedziale 0 ... + 5 ° C, przy wilgotności względnej 85-95%. Miłośnicy ogrodnictwa mogą tworzyć takie warunki w piwnicach, piwnicach lub poddziedzinach.
Jeśli zostanie znaleziony owoc z objawami zepsucia, należy je natychmiast usunąć, nie dotykając rąk zdrowych, aby nie przenosić zarodników zgnilizny na inne owoce. Wszakże tak się dzieje: po odkryciu zepsutego owocu biorą go za ręce, usuwają, a następnie idą dalej, przekazując zarodniki chorób innym zdrowym owocom palcami. Nie rób tego błędu.
Kiedy te proste zasady i wymagania zostaną spełnione, twoje świeże jabłka będą na twoim stole na Nowy Rok, do 8 marca, kiedy pojawi się doświadczenie i umiejętności, i do świąt w maju.