Raj jabłkowy


Zbiór jabłek został zebrany, a teraz rani głowę innego - jak zachować świeżość do wiosny. To zadanie jest ustalane przez wszystkich ogrodników.


Jesteśmy przyzwyczajeni do trzymania jabłek w pudełkach, a tymczasem musimy pamiętać, że skrzynie ze zbyt dużymi odstępami między deskami nie są odpowiednie do tego celu. Naukowcy twierdzą, że najlepszym sposobem na zrzucanie jabłek na zimę są rzędy ukośnie w dół.
Nie jest konieczne przechowywanie owocu w pojemniku, w tym celu nadają się również półki, ale jabłka powinny być umieszczone na nich w nie więcej niż dwóch warstwach.
Dobrym pomysłem jest przesuwanie ich za pomocą materiału opakowaniowego, który nie wchłania wilgoci, ale wpuszcza powietrze i nie ma obcych zapachów. Można stosować wióry z osiki i innych drzew liściastych (iglaste nie powinny być brane z powodu silnego zapachu żywicy, który jabłka mogą łatwo przyjmować), łuski gryki, siemię lniane, czyste zdrowe liście klonu i dębu, suchy mech, przesiany torf. Na przykład, jabłka takich odmian jak szafran pepinowy i Streifling leżą w okruchach torfu przez cztery miesiące bez pogorszenia, ze względu na to, że torf ma właściwości antybakteryjne i antyseptyczne. Nie zaleca się jednak polewania jabłek słomą. Wraz z pojawieniem się pierwszych zbutwiałych owoców lub kondensacji pary z nagłej zmiany temperatury, słoma formuje i daje nieprzyjemny posmak owocom.
Kiedyś doradzono mi umieszczenie jabłek w słabym roztworze kwasu salicylowego, osuszenie go, owinięcie cienkim papierem, rozprowadzenie go trocinami lub suchym wapnem przed przechowywaniem.

Aby przedłużyć konsumpcję pysznych owoców, możesz przygotować z nich pyszne kęsy.

Marynowane jabłka
Do marynowania wybierz dobre jabłka odmian jesiennych i zimowych bez tunelu i plam, umyj, nakłuć i zalej gorącą wodę (+85 ° C), przytrzymaj do całkowitego ochłodzenia. Następnie umieść puszki w puszkach, zalej gorącą marynatę i wysterylizuj przez 3 minuty. Aby przygotować nadzienie marynowane (dla kwaśnych jabłek), weź 450 g wody, 100 g cukru, 100 g 9% octu i przypraw (5-6 sztuk ząbków, aromatyczna papryka i trochę cynamonu). Woda, cukier i przyprawy zagotować, ostudzić, odcedzić, wlać ocet do roztworu i wlać jabłka. Do nalewania można użyć wody, w której zblanowane jabłka.

Моченя Antonovka z miodem
Do nalewania na dużym emaliowanym wiadrze weź 2 szklanki miodu, dodaj 100 g soli, zalej wodą i gotuj przez 30 minut. Ochłodzić roztwór i wlać go jabłka. Włóż do spiżarni i naciskaj z uciskiem. Upewnij się, że owoce są pokryte solanką. Po 30-40 dniach są gotowi. Na wiadrze jabłek potrzeba 7 litrów solanki.

Zapałka do ciast
Za 1 kg jabłek - 200-300 g cukru, 0,5 szklanki wody. Obrane lub nieoczyszczone owoce cięte, włożyć do rondla, przykryć cukrem. Płonąć, mieszając, doprowadzić masę do wrzenia lub do +90 оС, stać przez pięć minut i szybko rozłożyć na wysterylizowane słoiki, wyjęte z wrzącej wody. Alternatywnie, napełnij słoiki masą jabłkową pod pokrywką, natychmiast zwiń je sterylizowanymi pokrywkami i odwróć je do góry nogami.