Fasola - "mięso" do postu


Ta starożytna kultura rozprzestrzenia się na cały świat. Fasola jest ceniona ze względu na ich doskonały smak, właściwości odżywcze i lecznicze.

Fasola jest szczególnie bogata w białka. Zawiera również węglowodany, substancje suche i błonnik. Jego białko jest podobne w składzie do białka zwierzęcego, a jego jakość jest porównywana do jajek kurzych. Lekarze mówią, że fasola ma korzystny wpływ na zawartość cukru we krwi osoby, pomaga w cukrzycy i chorobie wątroby.
Hodowlę tej kultury robię od dawna. Biorę pod nim słoneczne miejsce. Pod koniec kwietnia, kiedy ziemia ogrzewa się do 10-12 oC, robię bruzdy wzdłuż ogrodzenia na głębokość 4-5 cm, rozlewam się dobrze z wodą i po 10-15 cm nasionach roślin. Następnie zasypuję uprawy kawałkami filmu, gdy pojawiają się pędy, usuwam film.
Pędy rosną szybko, wiążę baty do kratki. Na początku czerwca są piękne białe kwiaty. Wokół rośliny, luźno glebę gleby i obficie podlewać, ponieważ z braku wilgoci podczas kwitnienia pąków może się kruszyć. Ponadto karmię rośliny, do tego biorę roztwór ptasich odchodów rozcieńczonych wodą w stosunku 1:15. Roztwór dziewanny (1:10) lub organomineralnej mieszaniny "Klad" w tempie 80 g na metr bieżący również będzie pasował. Możesz użyć innych nawozów.
Wydajność fasoli w moim ogrodzie wynosi 3-5 kg na metr kwadratowy. Najlepsza temperatura dla wzrostu i rozwoju ziaren wynosi 20-25 ° C. Siać głównie kręcone fasolki. Dla niej wykonuję podpory z żelaznych rur do wysokości 2,5 m, wbijam je w ziemię, a po 50 cm mocuję je drewnianymi listwami do górnego końca rur. Następnie obniżam drut lub sznurek do prania w odległości 10-15 cm od góry, rzęsy są unoszone wzdłuż tych drutów i sznurka.
Fasola jest nie tylko produktywna, ale także dekoracyjna, czyli wielobarwny dywan biało-czerwonych gron. Zbiór odbywa się wielokrotnie, od sierpnia do października.
Do sadzenia używam kilku odmian fasoli. Z krzaczastego podoba mi się wczesnie dojrzewający, wysoko wydajny król oleju z soczystymi fasolami. Matilda i Golden Nectar są średniej wielkości interesującymi odmianami kręcone fasolki.
Chcę podzielić się z Wami przepisami na gotowanie fasoli.

Sałatka z kalafiorem
Fasola - 500 g, cebula 100 g, kalafior - 200 g, czosnek - 1 głowa, koper (zielony) - 50 g, olej roślinny - 25 g, sól do smaku.
Fasola gotować do czasu ugotowania. Cebula obrana, drobno posiekana i smażona w oleju roślinnym. Opłucz kapustę, polej ją i gotuj przez 5 minut. Wymieszaj warzywa, dodaj pokruszony czosnek i posiekane koperkowe zielenie. Sól do smaku. Zamiast kalafiora można użyć kapusty brokułowej.

Sałatka z orzechami włoskimi
Fasola - 500 g, cebula - 300 g, czosnek - 1 głowa, orzechy włoskie - 100 g, mielony pieprz czarny - 1/2 łyżeczki, olej roślinny - 40 g, sól do smaku.
Ziarna (ziarna o dowolnym kolorze i rozmiarze) moczyć w wodzie przez 4 godziny, spuścić wodę, zalać wrzącą wodą i zagotować bez zakrywania wieczka, aż będą gotowe. Fasola powinna być miękka, ale nie gotowana. Cebula obrana, drobno posiekana i pasażowana w oleju roślinnym. Wszystko połączyć, doprawić startym czosnkiem i natłuszczonymi orzechami, dodać czarny pieprz mielony, dokładnie wymieszać. Podawaj to danie w zimnej postaci.