Kalinovy Katyk


Niedawno wydawało mi się, że mogę zrobić wszystko od kaliny: ciasta, galaretki, soki, nawet morwy i morwy (powiedzmy, bardziej wartościowe niż rokitnik zwyczajny). I nagle sąsiad raz przynosi talerz pełen różowawej masy, aw nim - jagody Kaliny. Od tego czasu, od kilku lat, jest to najbardziej szanowane danie, jakie mam na stole. Sąsiadka powiedziała, że kiedy była dzieckiem w wiosce, w której mieszkała, nazywał się Kalynova Katya, a ja naprawdę nie rozumiem, dlaczego Katyk? Katyk jest sfermentowanym produktem mlecznym. W każdym razie, ale z lekkim sąsiadem, nazwisko pozostało w naszej rodzinie ...

Dobrze uprane kaliny zalej wodą, wlej cukier (do smaku) i gotuj na małym ogniu przez około 2 godziny. W tej chwili 2-3 łyżki. Łyżki mąki (najlepiej żyta) wymieszaj w kubku z wodą, aby nie było grudek. Po 2 godzinach, gdy kielich nawet kości stają się miękkie, ostrożnie wlej do mieszanki jagód mąkę wymieszaną z wodą i mieszając zagotuj. Wyłącz gaz - naczynie jest gotowe. Jest dobra zarówno w ciepłej, jak i zimnej formie na herbatę.


Robię wszystko na "oku". Kochajcie bardziej gęsto, zostawcie mniej wody, połóżcie więcej jagód. I odwrotnie. Ponieważ często wyrastam z żyta na pożywienie, raz susziłem wykiełkowane żyto, szlifowałem je w młynku do kawy i użyłem go zamiast mąki do katyny katyki, okazało się dużo smaczniejsze. Próbowałem tego dania z innymi jagodami - wszystkie one tracą Kalinę.
Jeśli nadal masz kalibrację w swoich skarbcach, zrób katik. Jestem pewien, że nie pożałujesz!