Staw improwizowanych środków


W ostatnich latach modne hobby pojawiło się w projektowaniu ogrodów - zbiorników. Nie ominęło mnie to, a ponieważ robię to od dłuższego czasu i zyskałem duże doświadczenie, postanowiłem podzielić się nim z czytelnikami, aby nie popełniali błędów podczas budowania swoich "rzek i jezior".


Duży lub mały zbiornik, jak sądzę, jest po prostu niezbędny w daczy. Można w nim uprawiać rośliny wodne, osiedlać zwierzęta lub urządzać wannę dla dzieci, a jeśli budujesz basen, ochłodź się dla dorosłych w upalny dzień. Te możliwości zależą od rodzaju wody, a jeśli pozwala na to obszar, możesz zbudować kilka, tak jak ja i mój mąż. Rezerwuary zdobią naszą daczę, przyciągają ptaki do picia wody i pływania, a dla wnuka - rozrywkę i przyjemność.
Jeśli masz beczkę z tworzywa sztucznego lub żelaza, starą emaliowaną wannę, umywalkę, wiadro lub inne niepotrzebne w gospodarstwie domowym i nie wypełniające pojemności, możesz z niego zrobić mały staw.


Staw filmowy

To najłatwiejszy materiał, z którego możesz zrobić staw. Powiem ci, jak zrobiłem dwa bardzo piękne stawy z filmu. Pierwszą rzeczą, która jest potrzebna do jego urządzenia, jest określenie rozmiaru i miejsca, w którym będzie on zlokalizowany. Następnie za pomocą liny lub elastycznego węża należy obrysować konfigurację zbiornika. To, co będzie (okrągły, owalny lub dowolny kształt), zależy od twojej wyobraźni i pożądania. Następnie, za pomocą liny, zaznaczyć łopatą zarys przyszłego stawu, określić głębokość. Stworzyłem stawy filmowe niezbyt głębokie, ponieważ chciałem, by ściany i dno zbiornika zasypiały kamykami. Aby się nie rozpadł, staw powinien być płytki z płaskimi ścianami. Możesz zrobić i głęboko, jeśli sklejesz kamyki na filmie. Pokryłem także brzegi jednego zbiornika kamyczkami, a drugim kamień. Oba stawy lubią ptaki i lubią pływać w nich z przyjemnością.
Tak więc, po wykopaniu dziury na pożądaną głębokość, starannie wycinam wszystkie korzenie, aby w przyszłości nie rosły przez film. Mała warstwa piasku została wylana na dno i ściany i uderzyła dłonią w całą powierzchnię, a następnie ostrożnie ułożyła podwójną folię z tworzywa sztucznego (cienkie włókniny można było ułożyć między warstwami). Po opublikowaniu filmu zacząłem ostrożnie wlewać wodę. Pod wpływem wody film był równomiernie rozłożony wzdłuż dna i ścian, a następnie zasnąłem dobrze wymyte kamyki. Należy pamiętać, że rozmiar folii powinien być nieco większy niż w zbiorniku, a przy napełnianiu wodą należy upewnić się, że nie zsuwa się z krawędzi. Staw jest gotowy i możesz zacząć go projektować z roślinami. Oczywiście, takie zbiorniki filmowe są krótkotrwałe, z czasem film trzeba będzie zmienić.
Zaprojektowałem zbiorniki tak. Pierwszy jest na pierwszym planie trawą o krótkich włosach bentolich i niewymiarowych żywicielach, w dalekiej japońskiej pigwie, paproci, liliach, wysokich gospodarzach, latarni i sennej żabie. Drugi staw otoczony jest drzewami iglastymi, Spireami, Volzhanka, białym Astilbe i białowłosym gospodarzem. Na pierwszym planie karzeł astilbe i gospodarze, a przed nimi trawnik Weroniki.


Mini staw z plastikowych beczek ...

Kiedy przejechaliśmy obok składowiska. Mąż zobaczył tam plastikową beczkę i powiedział do mnie: "Twój staw leży w pobliżu". Wiedział, że marzyłem o małym stawie. Oczywiście, wzięliśmy ten "skarb". Beczka była wysoka, pokazałem mężowi, jak głęboko chciałbym ją wykopać i ile należy wyciąć. Powiedział - gotowe. Lufę pocięto na pożądaną wysokość i wkopano w ziemię. Górna krawędź znajdowała się nieco powyżej poziomu gruntu, aby gleba nie rozpadła się do zbiornika, a następnie wypełniona wodą. Ozdobiłem brzegi lufy dużym żwirem, a następnie wylałem drobny żwir. Wokół stawu posadzono pełzające veronica w formie małego trawnika. Mój staw jest na tle jadalnej wiciokrzewu, posadzony w półokręgu. Nad nią pochyla się wierzba płacząca, a wokół nich rosną tłumy różnych kolorów i wysokości. Na pierwszym planie wśród małych żwirów i kamieni średniej wielkości - karłowatych drzew iglastych, spireów, astilbe. Staw kaczek odżywa, pijąc z niego wodę. Niedaleko nich znajduje się latarnia, która oświetla staw w ciemności.


... z metalowej beczki

Staw z metalowych beczek wykonany jest jak plastik, również przycięty do pożądanej wysokości. Nie powinieneś robić głębokiego stawu z beczek. Ale jeśli zdecydujesz się zaludnić go liliami wodnymi, wtedy, aby się dobrze urosły, głębokość powinna wynosić co najmniej 50-60 cm. Zaleca się wyginanie brzegów beczki lub nacięcie cienkiego węża, aby nie zranić rąk. Jeśli pochylisz się w środku, niewygodne będzie czyszczenie zbiornika. Przed pogłębieniem lufy wskazane jest zalewanie go ze wszystkich stron, aby służyć dłużej, po wyschnięciu, aby pomalować go czarną farbą. Tak przygotowany pojemnik można zaszczepić. Krawędzie lufy powinny znajdować się nieco ponad powierzchnią ziemi, a nie są widoczne, pożądane jest ukrywanie płaskich kamieni. Wszystkie płaskie kamienie są ułożone i lekko zachodzą na krawędzie. Niemożliwe jest pogłębienie i podniesienie takiego zbiornika zbyt mocno nad glebę, w przeciwnym razie będzie to brzydkie. Gdy zbiornik jest już gotowy, wylewa się wodę i sadzi wokół niego rośliny.


... z wiader i misek

Stawy z misek, wiaderek i innych małych zbiorników są wykonane w ten sam sposób, to znaczy, że po prostu kopią w ziemię i są dostosowane do gustu właściciela.
Jedyną radą jest to, że jeśli masz owalny basen, lepiej jest go wykopać z większym bokiem do twarzy patrzącego, aby swobodnie obserwować rosnące wokół niego rośliny. Pożądane jest pokrycie wnętrza pojemnika czarną folią, tak aby odbijały się w niej rośliny i niebo.

... z kąpieli

Przed rozpoczęciem budowy zbiornika z kąpieli postanowiłem udać się do moich przyjaciół i zobaczyć, jak to wygląda w rzeczywistości. Po tym, co zobaczyłem, jakoś natychmiast straciłem chęć zrobienia tego - wyglądało to brzydko. Wtedy zdałem sobie sprawę, że kąpiel została nieprawidłowo wykopana, znaczna jej część znajdowała się nad ziemią. Dlatego mój mąż i ja, przed wykopaniem dziury pod wanną, dokonaliśmy następujących pomiarów: ustaliliśmy szerokość i dwie długości (górną i dolną). Pomiary te zostały wykonane z dna wanny na ziemi. Mierzyli głębokość w następujący sposób: odwrócili wannę do góry nogami (próbowali znaleźć bardziej wyrównaną powierzchnię ziemi), położyli patyk na dnie wanny, wypoziomowali ją i wypoziomowali powierzchnię. Jest to konieczne w celu usunięcia dokładniejszych wymiarów głębokości kąpieli. Pomiary głębokości wykonane z patyka na ziemię. Szerokość była mierzona z jednej strony na drugą, górna długość była określana w ten sam sposób - z boku na bok, długość dna była mierzona wzdłuż dna. Dopiero po tym rozpoczęliśmy "konstrukcję". Po wykopaniu otworu na niewielką głębokość, zaczęli zwężać go do dołu. Ponieważ kąpiel w dolnej części jest zwężona, nie ma potrzeby, aby dół był szeroki, aby później nie wlewać dużej ilości ziemi.
Zanim przystąpiłem do "budowy", bardzo starannie wybrałem miejsce, aby zbiornik pasował dobrze do otaczającej roślinności, ułożył go nie bezpośrednio, ale z ukośnym szerokim bokiem, tak aby otaczające rośliny były wyraźnie widoczne.
Kopiąc dziurę, wyrównaliśmy dół poziomu, tak aby nie było żadnych zniekształceń. Kąpiel musi stać w otworze tak, aby jego boki leżały na ziemi, nie niżej ani wyżej, w przeciwnym razie będzie to brzydkie. Jeśli wszystkie wymiary zostaną usunięte dokładnie, a wykop będzie prawidłowo wykopany, zbiornik wyłączy się dobrze. W tym byłem przekonany z własnego doświadczenia.
Przed opuszczeniem wanny do studzienki wcześniej odcięliśmy rurę odpływową od górnego otworu bocznego i "gąsiora" na dnie wanny. Zwłaszcza dla częściowo wyciętego "gąsiora" w dole wykopano małą wnękę. W górnej części otworu spustowego mąż wyrzeźbił specjalną zatyczkę z gwintem na końcu, tak aby nie było wycieku wody. Włożył gumową uszczelkę na czapkę od wnętrza wanny, a od zewnątrz - umieścił podkładkę i dokręcił ją nakrętką. W dolnym otworze spustowym obrobiono również wtyczkę, aby zapobiec wypływaniu wody.
Tak więc wszystko jest gotowe, napełniamy wannę wodą, a potem wypełniamy pustkę ziemią i tampujemy. Staw jest gotowy. Dotarcie do jego projektu. Krawędzie wanny mogą być pokryte kamieniami, tak jak ja, ale możesz zostawić je tak, jak jest, ponieważ nawet to wygląda bardzo pięknie, jeśli jest prawidłowo zainstalowane. Ale jeśli nadal decydujesz się na dekorowanie krawędzi, weź płaskie kamienie i ułóż je tak, aby krawędzie wanny nie były widoczne. Aby powierzchnia wody w twoim stawie nie spadła, możesz to zrobić: daleko od krawędzi wanny i miejsca, w którym znajduje się boczna nakładka, pamiętaj o zamknięciu kamieni, aby zawiesić się nad wodą. Przednia krawędź może być zamknięta równo z tablicą, ponieważ jest widoczna tylko z boku i nie jest szczególnie uderzająca. Wszystkie kamienie powinny leżeć i nie stać w blokach, jak widziałem w jednym z magazynów.


... betonu

Nasz pierwszy betonowy staw był mały, nie większy niż 60 cm, ale raczej głęboki. Lilie wodne już się w nim osiadły, a słodkie żaby siedzą na brzegu.
Zbudowaliśmy ten zbiornik dość dawno temu, podczas gdy stawy nie były tak popularne jak teraz i nie było literatury, jak je naprawić. Najpierw wykopaliśmy dół, potem wylałyśmy piasek na jego dno, położyliśmy na piasku warstwę gliny i starannie ją wygładziliśmy. Ziemne ściany przyszłego stawu zamykały materiał pokrycia dachowego bez zraszania, dolna krawędź pokrycia dachowego wygięła się na dnie. Następnie dno, w tym złożona krawędź, pokryto papą. Pili krótkie, niezgięte kliny - przyszłą szerokość paciorków, a następnie wzięli cienką warstwę plastiku, zamienili ją w rurkę i włożyli do wnętrza przyszłego stawu. Pomiędzy plastikiem a materiałem na dach kładziono kliny podporowe. Wewnątrz plastiku również wstawiono rozpórki i zaczęto zalewać przygotowany roztwór betonu. Natychmiast wylał dużo betonu, a ściany zaczęły wybrzuszać się, dno stawu zwęziło się, zwróciło stożkowaty kształt. Potem szybko zaczęliśmy wstawiać dodatkowe spacery i jakoś się wyprostowaliśmy. W rezultacie zbiornik nadal miał zamierzony rozmiar. Po wylaniu ścian, dali im dobre utwardzenie, wylały dno.
Jakie błędy popełniliśmy przy produkcji naszego zbiornika? Najpierw wstawiono małe przekładki. Po drugie, wzięli kruchego plastiku jako szalunek, ale nie mógł znieść napływu betonu i zaczął pękać.
Drugi, duży zbiornik, zrobiliśmy inaczej, biorąc pod uwagę wcześniejsze doświadczenia.
Wykopali duży, owalny okop, nieco większy niż planowany rozmiar, ponieważ gdy ściany są wylane z betonu, wielkość zbiornika zmniejsza się. Dno wykopu zostało zrównane z ziemią, ale w miejscu przyszłego zrzutu wody zrobiły one małe odchylenie. W pobliżu jednej ze ścian ze zboczem wykopano otwór wiertłem do spuszczania wody. Włożono do niej rurę z otworami wywierconymi na całej długości. Rura była pokryta dużym żwirem, a górna była zamknięta korkiem na łańcuchu. Łańcuch był bardzo stabilnie zamocowany na ziemi, tak że czapka nie otworzyła się przypadkowo i woda nie wypłynęła z basenu, a w razie potrzeby można było otworzyć pokrywkę i wodę z zasobnika można było opróżnić.
Podobnie jak w pierwszym zbiorniku, piasek wylano na dno, na piasku nałożono warstwę gliny, wykonano tak zwany gliniany zamek i wszystkie starannie wypoziomowano. Następnie ściany przyszłego zbiornika zostały pokryte materiałem pokryciowym bez zraszania, krawędzie materiału pokrycia dachowego zostały złożone wzdłuż dna. Dno pokryte było również materiałem pokryciowym, a nie kruchego tworzywa sztucznego użyto jako szalunku, jak w pierwszym przypadku, ale kupili specjalną sklejkę o grubości 5 mm. Arkusze ze sklejki zostały sklejone. Między sklejką a materiałem dachowym na obwodzie wstawionych klocków, które oznaczały grubość ścian wypełnień. Podczas betonowania kliny zostały podniesione, a nie wylane betonem. Duża liczba rozporek została wstawiona wzdłuż całego wewnętrznego obwodu zbiornika. Rozpór służył jako kłody o małej średnicy. Układając podkładki dystansowe na dole, nie szły, aby nie zerwać ruberoidu, i wszystko wykonano z ziemi.
Budowa takiego zbiornika trwała dłużej niż jeden dzień, ponieważ praca jest żmudna i trudna. Ściany wylano stopniowo, warstwa po warstwie i natychmiast po obwodzie. Gdy pierwsza warstwa wysycha, druga warstwa zostaje wylana, a następnie trzecia. Nie pozwolili, aby beton stwardniał - chwycili trochę, wylali kolejną warstwę i tak dalej, aż ściany zostały całkowicie wylane. Potem czekali, aż beton stwardnieje, po czym zdemontowali wszystkie rozpórki, wyjęli sklejkę i zaczęli wypełniać dno. Kiedy wszystko było już gotowe, przystąpiliśmy do tynkowania całego zbiornika i ponownie daliśmy czas na zestalenie. I wreszcie nalałem wody. Było dużo radości, bo "jezioro" okazało się bardzo piękne. Pierwsza woda stała przez tydzień, następnie została spuszczona przez specjalną dziurę w stawie, wylana po raz drugi, a tydzień później została ponownie osuszona. Potem napełnił się po raz trzeci i już się nie wylał.
Nasz wnuk pływał w niej z przyjemnością, a kiedy dorósł, w stawie osiedliły się lilie wodne i inni mieszkańcy naszego ogrodu.
Mały i duży zbiornik ma już 15 lat, jest trwały i nie powoduje żadnych kłopotów, tylko w upalne lata konieczne jest dodanie wody, ponieważ wyparowuje. Zimą woda ze zbiorników łączy się. Z dużego - pompujemy pompę i jednocześnie podlewamy domek, a od małych - wyjmujemy wiadro. Następnie pokrywamy folią i deskami. Krawędzie folii są tłoczone kamieniami. Do następnego sezonu pozostają czyste i suche.
Tak więc udostępniłem wam urządzenie moich zbiorników i zacząłem opowieść od najprostszych, ponieważ nie każdy jest w stanie budować duże misy betonowe. Jeśli moje doświadczenie przyda się komuś, będę bardzo szczęśliwy. Teraz jest wiele gotowych i pięknych zbiorników na zbiorniki, które można łatwo wkopać w ziemię, a także pięknie udekorować, a także można wykonać proste, o których opowiadałem. Życzę wszystkim w 2009 roku pięknych ogrodów, podoba mi się ich piękno.