Działka na zboczu - "za" i "przeciw"


Aby wyposażyć fabułę na zboczu, musisz naprawdę spróbować.


Budowanie ścieżek jest problemem, ponieważ płytki wymagają dalszego wzmocnienia. Tworząc ogród warzywny lub tworząc plantację truskawek, należy wziąć pod uwagę erozję wodną gleby i tworzenie tarasów. Nawet dom musi być umiejscowiony mądrze. Ale jeśli wszystko jest właściwie zaplanowane, to nie ma nic piękniejszego i bardziej malowniczego niż obszar na zboczu. W końcu jest to platforma, która stanowi doskonałą okazję zarówno dla profesjonalnych projektantów, jak i właścicieli witryn do zaprezentowania swojego artystycznego prezentu.

Rozwiązania inżynieryjne

Budowa na stoku wymaga pewnych inwestycji i indywidualnych rozwiązań inżynierskich. Konieczne jest rozważenie nachylenia terenu, jego lokalizacji względem punktów kardynalnych. Nachylenie jest mierzone w procentach. Na przykład wzrost o 15 m na 100 m ruchu poziomego odpowiada nachyleniu 0,15 (15%). Rozważany jest płaski teren, jeśli jego nachylenie nie przekracza 3%, niewielkie nachylenie terenu wynosi od 3 do 8%, średnie nachylenie wynosi do 20%, a stroma powierzchnia ma nachylenie większe niż 20%. Oczywiste jest, że na płaskich obszarach lub z minimum (do 3%) skłaniają się do budowania najwygodniejszego. Miejsca o nachyleniu do 3% mogą być wykorzystane do budowy standardowych domów. Do odprowadzenia wody z budynków potrzebne będą tylko niewielkie zbocza. Aby je stworzyć, ziemia, kamienie, żwir są wylewane na ścianę budynku, a następnie powierzchnia jest cementowana. Szerokość posłania jest średnio 1-1,5 m szersza od fundamentu, wysokość przy ścianie domu to 50 cm.
Jeżeli nachylenie terenu jest małe - do 8%, wówczas nadaje się do budowy budynków bez piwnic. Prawdą jest, że konieczne może być dodanie ziemi z części piemonckiej.
Jeżeli nachylenie przekroczyło 8%, nierówności powierzchni można wykorzystać do skonstruowania podłogi piwnicy, w której można umieścić garaż lub, jeśli wejście do domu nie jest możliwe, wychodka. W takich przypadkach nie rób płaskiej platformy i stwórz niższą podłogę, wycinając część tablicy nachylenia. Podczas budowy należy zadbać o wodoodporność ścian w kontakcie z podłożem. Warstwa materiału hydroizolacyjnego nakładana jest na zewnętrzne powierzchnie fundamentu, na przykład na materiał smołowy lub dachowy. Nawet przed napełnieniem fundamentu można również ułożyć warstwę hydroizolacji pod płytą podstawy.
Gdy nachylenie jest strome i przekracza 15-20%, trzeba będzie pomyśleć o opracowaniu specjalnego projektu w domu, aby wykorzystać wszystkie możliwości stromego zbocza. Projekt wielopoziomowego mieszkania sprawia, że niedogodności na stoku są niezaprzeczalnymi zaletami. Przy pomocy reliefu można stworzyć oddzielne bloki w budynku: na przykład pokoje gościnne z własnym wejściem, warsztat, letnią kuchnię, garaż, magazyn, odizolowane od innych pomieszczeń. Jeśli topografia stoku jest trudna, konieczne będzie obrócenie obszaru na lekko wyrównane, płaskie powierzchnie. Dzięki temu rozwiązaniu wszystkie budynki są umieszczone na poziomych platformach. Przy nachyleniu 12% budynku najlepiej budować na tarasach. Dom zbudowany na tarasach może być wielopoziomowy, mieć werandy na różnych poziomach, balkony i tarasy. Na tarasach znajdują się również place zabaw dla ogrodów i sadów, ścieżki, tereny rekreacyjne, altanki i inne miejsca do odpoczynku i sadzenia.


Gniazdo górskie


Tak, że dom na stoku staje się przytulnym gniazdem otoczonym "rajskimi krzewami" i nie wznosi się do niedorzecznej konstrukcji, ingerując w wszystkie żywe istoty, konieczne jest przestrzeganie pewnych zasad przy wiązaniu do terenu. Główna z nich jest następująca: dom mieszkalny i inne budynki przy uldze nie powinny zasłaniać terenu, dlatego budynki powinny być budowane na najwyższych i najbardziej suchych miejscach na terenie.
Wejdź do domu w okolicy na dwa sposoby - bez zmiany lub zmiany istniejącego terenu. Przy zmianie reliefu powstaje równa platforma, na której budowany jest dom. Ale jednocześnie integralny wygląd fabuły zostaje zakłócony i trzeba będzie bardzo się starać, aby znów była piękna i harmonijna. Jeśli możliwe jest zbudowanie domu bez wyrównywania terenu pod budowę, wówczas będzie on organicznie pasował do otaczającego krajobrazu.
Właściwe wykorzystanie terenu podczas kierowania na dom to cała nauka. Bardzo ciekawe jest to, że starożytne Feng Shui z tej okazji daje niemal takie same rekomendacje jak współczesne opracowania naukowe. Współczesna nauka uważa również południowe i wschodnie stoki za najbardziej korzystne. Obszary te są dobre do pomieszczenia domów w zimnym klimacie, ponieważ południowe i wschodnie stoki otrzymują dużą ilość ciepła. Nadają się również do ciepłego klimatu - tu nadchodzi wieczorny chłód. Takie cechy południowego zbocza mogą oszczędzać energię na ogrzewanie domu. Dom na południowym stoku powinien znajdować się bliżej północnej lub północno-zachodniej granicy terenu, a następnie nie zasłaniać roślin.
Niekorzystne dla lokowania domów są północne zbocza, jedynym wyjątkiem może być gorący klimat. Najlepsze miejsce na dom na północnym stoku znajduje się pośrodku działki, bliżej zachodniej granicy.
Ale jeśli masz zachodnie zbocze, to powinieneś wiedzieć, że jest to najbardziej niekorzystny kierunek do stworzenia ogrodu i ogrodu warzywnego oraz do lokalizacji domu, bez względu na twoją strefę klimatyczną. Po południu zachodnie zbocze staje się bardzo gorące, a słońce już słabnie. W przypadku roślin nie jest to bardzo dobre, a nawet mieszkańcy domu raczej nie będą cieszyć się wieczornym chłodem. Niemniej jednak, te wady można zrekompensować, jeśli dom znajduje się na północnej granicy obszaru w najwyższym punkcie, a wszystkie budynki gospodarcze są umieszczone niżej wzdłuż zbocza.
Bez względu na orientację samego miejsca, zgodnie z Feng Shui, lepiej jest zaplanować pomieszczenia mieszkalne i miejsca do odpoczynku po południowej i wschodniej stronie budynku. Wejście do domu powinno odbywać się w tych samych kierunkach. Współczesna nauka inżynieryjna mówi to samo, wyjaśniając swoje zalecenia w następujący sposób: jeśli wejście do domu znajduje się na południowej lub wschodniej stronie stoku, to w zimie będzie mniej śniegu, a na wiosnę raczej się stopi. Wiatry od strony południowej są słabsze, a słońce świeci na tarasie w ciągu dnia i oświetla pomieszczenia mieszkalne, co jest bardzo wygodne dla mieszkańców domu.
Czasami budynek mieszkalny na północnym stoku może stać się przeszkodą dla zimnego nocnego powietrza. W tym przypadku między domem a zboczem powstaje tak zwana "zimna kieszeń", której temperatura jest znacznie niższa niż około. Jeśli właściciel planuje stworzyć ogród zimowy, lepiej umieścić go na północnej stronie. Ogród zimowy stanie się nie tylko miejscem rekreacji, ale także rodzajem bufora termicznego. Ponadto ochrona roślin w pomieszczeniach przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych nie jest konieczna.
Mistrzowie Feng Shui proponują włączenie otaczającego krajobrazu w osobistą przestrzeń. Piękny widok, który można podziwiać ze szczytu zbocza, jak gdyby rozszerzył granice swojej działki, sprawia, że terytorium, w którym żyjesz, jest jeszcze bardziej malownicze i atrakcyjne. To kolejna, i być może najważniejsza, zaleta witryny na zboczu.