Powiedz zardzewiałemu wiadrze "dziękuję"


Pomimo tego, że życie roślin jest niemożliwe bez światła, istnieją jednak okresy w technologii uprawy, gdy musi być ona mniejsza.


Promienna energia Słońca jest nie tylko niezbędnym elementem fotosyntezy, ale także dodatkowym ciepłem. Nadmiar energii świetlnej jest szczególnie niszczący pierwszego dnia lub dwóch po zasadzeniu siewek, gdy jego system korzeniowy jeszcze nie zapuścił korzeni wystarczająco i nie zapewnia wilgoci do części gruntowej rośliny. W tym przypadku ratuje zwykłe stare wiadro bez dna, które bardzo łatwo jest zasadzić (patrz zdjęcie).
Ponadto, mając całkiem przyzwoitą masę i stabilność, wiadro będzie niezawodnie chronić młodą, a raczej wątłą roślinę przed silnym wiatrem, a nawet przed zimnym powietrzem glebowym. Nie wymaga dużych nakładów na instalację i czyszczenie, jest bardzo mobilnym narzędziem. Nawet przy przechowywaniu dużej ilości wiader (które nie są jeszcze konieczne z punktu widzenia technologii), nie staje się to uciążliwe dla rolnika, ponieważ dzięki stożkowemu kształtowi wiadra łatwo dopasowują się do siebie, a stos zajmuje niewiele miejsca na parceli.

Wielu rolników korzysta z takich konstrukcji ochronnych z wiader przy sadzeniu sadzonek pomidorów, kapusty i papryki. Używam tego popularnego doświadczenia również do sadzonek kwiatów (astry, chryzantemy), roślin ozdobnych (amarant). Porównawcze sadzenie znakomicie pokazało skuteczność tego brzydkiego narzędzia. Jesienią organizuję rzeczy, które służyły ich głównym celom ekonomicznym do zatrzymywania śniegu na nasadzeniach czosnku.

Istnieje inny, bardzo niezwykły sposób wykorzystania wiadra bez dna - jako pojemnika na rosnące wieloletnie sadzonki. Dla nas, w przeważającej większości, jest zwyczaj, gdy stożkowy zbiornik, zwężający się ku dołowi, jest używany do uprawy roślin. Wystarczy spojrzeć na zwykłe doniczki. Kiedy roślina nie jest przesadzana, taka struktura ma prawo istnieć wraz z innymi strukturami i skutecznie rozwiązuje jej problem. Ale gdy tylko pojawi się potrzeba przeszczepienia na ziemię lub do dużego pojemnika, kwestia bezpieczeństwa ziemskiej śpiączki, a wraz z nią systemu korzeniowego pozostaje pytaniem.
Ale można użyć wiadra (wiadra lub doniczki) bez dna, obracając go do góry nogami za pomocą jego dolnej części. Z dna tej konstrukcji wykonana jest łatwo odpinana siatka druciana (patrz rysunek), tymczasowe dno wykonane jest z dość łatwo rozkładającego się materiału (karton lub jedna warstwa lub sklejka) o żywotności wystarczającej do uprawy rośliny. Jak tylko nadejdzie czas przesadzania, obniżysz całą strukturę do dołu do lądowania, odłączysz sieć od wiadra i po prostu podniesiesz wiadro. Nie musisz nawet odwracać rośliny, aby wykorzystać siłę Ziemi, by usunąć śpiączkę z korzeniami. W zależności od okoliczności można wyciągnąć drut z sadzarki, usuwając każdą nić indywidualnie lub zostawić ją tam, ponieważ rzadka siatka nie stanowi znaczącej przeszkody w rozwoju korzeni. Dno tektury lub sklejki zgnije się i spełnia swoją misję uzupełniania materii organicznej w glebie.