Zachowaj piękne


"Mój dom jest moją fortecą" - mówi słynne przysłowie. A każda forteca ma własne ogrodzenie. Wygląd twojej witryny zależy bezpośrednio od tego, jakiego rodzaju ogrodzenia zdecydujesz się umieścić.


Czy kiedykolwiek widziałeś domek, stojący na pięciu akrach, otoczony ceglanym dwumetrowym ogrodzeniem? A dom jest piękny, a ogrodzenie przepiękne, a poczucie wspólnoty z naturą, które jest sposobem na życie wiejskie, nie ma znaczenia. Ale dobrze, że nasz czas jest taki, że na rynku jest wiele ofert, możesz wybrać ogrodzenie z niemal dowolnego materiału i po przystępnej cenie.

Kute

Najdroższe, ale chyba najpiękniejsze ogrodzenie - kute. Artystyczne mistrzowie kucia ozdobią dla ciebie dowolne ozdoby, a ogrodzenie będzie wyglądało, rzeczywiście, królewsko. Metalowe ogrodzenie nie może być kute, lecz składane z prefabrykowanych przęseł. Takie ogrodzenie będzie tańsze. Metalowe ogrodzenia są trwałe i nie wymagają starannej konserwacji - wystarczy je okresowo pomalować. Są również dobre, ponieważ nie wymagają wiele czasu na instalację.

Z cegły

Murowane płoty są uważane za elitarny rodzaj ogrodzenia. Ich koszt jest znacznie wyższy niż innych (nawet niektórych metalowych). Są bardzo niezawodne i trwałe. Z reguły kosztują więcej niż 50 lat. Dobrze i na zewnątrz. Ale takie ogrodzenia jako element projektu są bardzo niebezpieczne. Głuche, wysokie ogrodzenie, nawet piękne i drogie, może "zabić" piękno samej witryny, jeśli jest ona niewielka. Nawiasem mówiąc, takie ogrodzenia nie są interesujące, nawet jeśli za twoją stroną jest las lub rzeka. Nie odgradzaj się od pięknego krajobrazu.

Z betonu

Ostatnio coraz bardziej popularne stają się ozdobne ogrodzenia betonowe. Nie tylko dobrze wyglądają na zewnątrz, ale są znacznie tańsze niż murowane. Nie powinieneś zbytnio ustawiać ogrodzenia. Optymalna wysokość dekoracyjnego ogrodzenia betonowego dla podmiejskiego obszaru 1,5 m. Ogrodzenie idealnie pasuje do przestrzeni wiejskiej.

Drewno

Bardzo ciekawe drewniane ogrodzenia. Ogrodzenia z drewna mogą być zarówno głuche, jak i powietrzne, dzięki wiązaniu szyn. Drzewo zapewnia przestrzeń dla bogatej wyobraźni projektantów, a Twoje ogrodzenie może stać się prawdziwym dziełem sztuki. Ogrodzenie może być ozdobione rzeźbionymi talerzami i figurami, szczególnie jeśli je wykonasz sam. Drewniane ogrodzenia są tańsze niż cegły i metalu, dlatego drewniane ogrodzenia są dość popularne w naszym kraju. Ale nie zapominaj, że drzewo wymaga starannej konserwacji. Aby ogrodzenie długo służyło i wyglądało dobrze, będziesz musiał go okresowo obrabiać: światło i lakier, lub malować. Jeśli to konieczne, takie ogrodzenia są traktowane kompozycjami, które chronią drzewo przed spalaniem i preparatami przeciwko chrząszcze.

Decking

Możesz ogrodzić obszar i za pomocą falistej. Koszt produkcji ogrodzenia z blachy falistej jest taki sam jak w przypadku produkcji drewnianej, ale jest o wiele bardziej niezawodny. Decking ma inny kolor, a ogrodzenie z niego wygląda dość estetycznie, szczególnie jeśli wybierzesz kolor pasujący do dachów budynków.

Z ogniwa łańcucha

Ogrodzenia siatkowe nie są tak często spotykane na działkach daczy, ale ogrodzenia z siatki ogniw wciąż są bardzo poszukiwane. Pomimo pozornej prymitywności, takie ogrodzenia mają wiele bardzo ważnych zalet. Ogrodzenia siatkowe są łatwe w produkcji, nie wymagają dodatkowej opieki i są najtańszym rodzajem ogrodzenia. Ozdobą takiego ogrodzenia z zielonymi nasadzeniami jest przyjemność: rośliny otrzymują wystarczającą ilość światła, stają się piękne i zdrowe. Ponadto siatka - doskonałe wsparcie dla roślin pnących. I, być może, jest to jedyny rodzaj ogrodzenia, który nie zamyka pięknej scenerii z twojego spojrzenia. Jeśli płot z ogniwa łańcucha, wręcz przeciwnie, musisz uczynić go nieprzejrzystym, bardzo dobrze jest sadzić dzikie (dziewczęce) winogrona wzdłuż niego. Za kilka lat winogrona odłożą się na królika z grubą zasłoną i zamkną fabułę od ciekawskich oczu sąsiadów. I jak piękna jest ta roślina jesienią! Z ulicy wzdłuż całego ogrodzenia przed winogronami możesz przełamać trawnik i zasadzić róży. Po prostu nie musisz mocno obsadzać dzikiej róży, niech krzaki rosną w pewnej odległości od siebie. Na początku lata kwitnąca dzika róża będzie dobrze wyglądać na zielonej ścianie liści winogron, a jesienią kompozycja będzie po prostu fantastyczna. Wyobraź sobie kasztanowe liście winogron i złotopomarańczowe krzewy dzikiej róży na jasnozielonej trawie ...

Co doradza feng shui

Ciekawe jest również to, że mistrzowie feng shui bardzo poważnie traktują ogrodzenia i płoty, uważając, że nie pozwalają im opuścić domu pozytywnej energii i popaść w złą. I jedną z porad, które specjaliści tego starożytnego kierunku harmonizacji przestrzeni dają, jest to, że konieczne jest sadzenie roślin, zwłaszcza wspinaczy, wzdłuż ogrodzeń.
Mistrzowie Feng Shui są bardzo wrażliwi na wysokość płotów, szczególnie na fugach z bramkami i furtkami.
Oto kilka zasad:
1. Idealnie, cała długość ogrodzenia powinna być tej samej wysokości.
2. Jeśli ogrodzenie jest pochylone od krawędzi do bramy, jest to złe, ponieważ siła życiowa przepłynie przez bramę.
3. Jeśli brama jest wyższa niż płot, to w obu kierunkach bogactwo opuszcza wejście z domu.
4. Nierówny wierzchołek ogrodzenia, przypominający wieżyczki, stanowi dodatkową ochronę dla domu.
5. Półokrągłe rowki w górnej części ogrodzenia tworzą atmosferę dobrego samopoczucia i życzliwości w całym obiekcie.
6. Nie należy wykonywać ogrodzenia z półkola u góry sekcji. Przypominają one nagrobki, a Feng Shui jest bardzo niekorzystne dla energii domu i miejsca.
7. Aby "wyrównać" wysokość ogrodzenia i tym samym poprawić przepływ energii, konieczne jest użycie roślin.