Kiedy deficyt wody


W ostatnich latach ogrodnicy stają się problematyczne dla ogrodników.Po pierwsze, koszt wody wzrósł w cenie. Po drugie, systemy nawadniające uległy pogorszeniu w wielu sekcjach daczy, w niektórych miejscach zatrzymano centralne zaopatrzenie w wodę.
Ale przecież, jak głosi słynna piosenka: "bez wody, ani tam, ani tam nie ma syudas". Ogrodnicy sami muszą szukać wyjścia, a wielu z nich poważnie myśli o tym, jak zacząć zbierać naturalną wilgoć - deszcz i śnieg.


Jeśli nie ma zdolności


Czy nie masz możliwości zbierania wody deszczowej? Mogę sam zaoferować instrukcje dotyczące samodzielnego wykonania tego niezbędnego pojemnika. Zbiorniki do zbierania wody o różnych kształtach i objętościach mogą być zrzucane z desek i izolowane od wewnątrz folią polietylenową w kilku warstwach. Szerokość standardowej folii wynosi 3 metry. To wystarczy, aby odizolować pojemnik o szerokości 1 mi wysokości 80-90 cm.
I możesz zbudować najprostszy pojemnik, wykopać płytką studnię w ogrodzie i położyć folię polietylenową na dnie. W tak zaimprowizowanej "beczce" można zbierać wodę deszczową, a następnie używać jej do nawadniania z konewki. Chociaż pierwsza zaproponowana przeze mnie opcja jest wygodniejsza: drewniany pojemnik do zbierania wody może być umieszczony na stojakach o różnych wysokościach, a woda przez węże będzie grawitacyjnie docierać do miejsca nawadniania.


Zrób kolektor wody


W okresie letnim cenna naturalna wilgoć może być zbierana przez kolektory wody, rozmieszczając je wokół różnych konstrukcji ogrodowych i instalując bębny, wiadra, doniczki pod rynnami itp. Takie kolektory wodne można z łatwością wykonać z blachy ocynkowanej - lepiej sprzedać je w każdym sklepie budowlanym. Długość standardowego arkusza wynosi zwykle 2-2,5 metra, szerokość - około metra. Z puszki wycina się pasek o szerokości 25-30 cm Dwa długie kłody (lub na dowolnych wygodnych podporach) układa się w długi róg żelazka i dokładnie w środku paska blaszki wzdłuż zagięcia pod kątem 90 stopni. Lepiej jest pracować z młotkiem - drewnianym młotkiem. Okazuje się, że bardzo wygodny rynny do zbierania wody z dachu. W razie potrzeby rynnę można wykonać półkolistą. W tym przypadku zamiast żelaznego narożnika należy użyć długiej rury. Wykonując jeden ze sposobów kilka rynien, są one dołączone docierania pod dachem dowolnej konstrukcji.
Ale musimy wziąć pod uwagę tę chwilę. W ogrodach położonych poza miastem istnieje niebezpieczeństwo, że koryto może być transportowane w celu złomowania. Następnie możesz użyć łupkowego dekatyzacji, starannie dzieląc go wzdłuż krawędzi - również otrzymaj bardzo wygodne kolektory wody. A sposób na ustalenie rynien pod dachem każdego właściciela wybiera siebie. Stojaki mocujące mogą być zarówno metalowe, jak i wykonane z drewnianych listew.


A zimą możesz


Mam na myśli zimową retencję śniegu. Nie można zaniedbać tego skutecznego sposobu zapewnienia wilgoci w ogrodzie. Do przechowywania śniegu od grudnia możesz używać gałęzi ustawionych w ogrodzie z rzędu. Należy je układać w poprzek kierunku dominujących wiatrów na danym obszarze. W pierwszej burzy śnieżnej zostaną pokryte śniegiem, dodając 10-15 cm pokrywy śnieżnej w ogrodzie. Następnie gałęzie można wyciągnąć spod śniegu i ponownie rozłożyć. W ten sposób można uzyskać grubość śniegu do metra lub więcej.
Śnieg może być opóźniony przez cięcie i umieszczenie na krawędzi, tuż nad dominującymi wiatrami, gęstą śnieżną skorupą. W tym samym celu można użyć szerokich desek, umieszczając je na krawędzi, wielokrotnie podnosząc i instalując po pokryciu śniegiem. Wtedy na wiosnę, gdy śnieg się rozpuści, gleba zostanie nasycona życiodajną wilgocią. To jest dla ciebie notatka na przyszłość.