Inkubator do sadzonek


Podczas siniaków sadzonki winogron, główny problem sprowadza się do wyboru podłoża. Podlewanie również odgrywa ważną rolę: jeśli nie masz czasu, aby to zrobić, wysuszyć, wylejesz, sadzonki zgniją. Podlewanie odbywa się na oku, a oko jest nierzetelne. Aby uniknąć tych problemów, cztery lata temu zaprojektowałem dwa rodzaje inkubatorów.

Wpisz jeden. Statyczny, w którym proces dojrzewania występuje w wodzie. Zauważono, że korzenie na sadzonkach, na przykład pomidory, umieszczone w słoiku z wodą, pojawiają się głównie na styku woda-powietrze. W głębszych warstwach wody korzenie zazwyczaj nie istnieją. Faktem jest, że górna warstwa graniczna wody z powodu dyfuzji jest nasycona powietrzem. Zadanie polega na umieszczeniu dolnej sekcji sadzonek winogron bezpośrednio na ziemi - w powietrzu. Urządzenie inkubatora opiera się na tym.
Jego konstrukcja jest wyraźna ze zdjęcia i jest regularnym sitem wykonanym z nierdzewnych materiałów, gdzie siatka o rozmiarze oczka 1 mm. W dolnej części głównego cylindra znajduje się skorupa (otwarty cylinder, taki jak felga, bęben, pierścień, krótka rura) o wysokości 20-30 mm i uszczelniona w głównym cylindrze. Sito umieszcza się w pojemniku o odpowiedniej wielkości, do którego wlewa się wodę 10 mm powyżej kratki. Gruszka jest nadmuchiwana na gumowej rurce, na drugim końcu której znajduje się rozdzielacz powietrza. Wysokość poduszki powietrznej wynosi 2-3 mm na całym obszarze. Warstwa wody o grubości 10-15 mm leży na warstwie powietrza o grubości 2-3 mm.
Sadzonki winogron są umieszczane na powyższej siatce. (Zrobię rezerwację, nie pracowałem z sadzonkami innych gatunków roślin w inkubatorze.) Niższe sekcje sadzonek znajdują się bezpośrednio na interfejsie woda - powietrze, w zależności od potrzeb.
Uwaga: siatka musi zostać zagojona. Uważam, że roztwór wosku pszczelego w alkoholu jest najlepszym materiałem do gojenia. Woda jest używana w zwykłym gotowane. Dodaj wodę - w razie potrzeby. W razie potrzeby wykonuje się również pompowanie powietrza - 2-3 razy dziennie. Inkubator znajduje się w ciepłym, jasnym miejscu - parapecie nad baterią. Kontrola procesu powstawania siniaków jest wizualna. Czas hodowli - 2-4 tygodnie.
Sadzenie sadzonek w ziemi (kubki) wykonuje się, gdy korzenie osiągają 3-10 mm długości. Dłuższe korzenie łatwo się odrywają, a nawet gniją. Stopień ukorzeniania wynosi 80% lub więcej, co z kolei zależy od stanu sadzonek, a także od odmiany. Kiedy korzenie sadzonek w ziemi mogą być atakami.


Drugi typ inkubatora jest mechaniczny . Podstawową różnicą od tej pierwszej jest to, że proces ukorzeniania odbywa się w powietrzu z okresowym krótkotrwałym zanurzaniem dolnych końców sadzonek w wodzie. Ten typ może być wykonany w różnych konstruktywnych rozwiązaniach, dość prosty w wykonaniu.
Podam jedną z opcji pokazującą zasadę działania.
Podstawa jest prostopadle przymocowana do podstawy, która jest szeroką deską o wymaganej długości. W stojaku zamontowany jest tuleja z łożyskami kulkowymi. Wał jest wkładany do łożysk kulkowych z przymocowanym do niego krążkiem o dużej średnicy. Koło pasowe jest elementem przekładni mechanicznej, a jednocześnie nośnikiem kontenerów załadowanych sadzonkami. Zbiorniki są zawieszone na "palcach", zamocowanych trwale na kole pasowym. Są to wiadro o wysokości boku około 120 mm i licznymi otworami o średnicy 3-4 mm na dnie. Na górnym końcu szafy zamontowany jest silnik elektryczny ze skrzynią biegów i kółkiem prowadzącym o małej średnicy.
Obrót od koła napędowego do napędzanego odbywa się za pomocą pasa. Taśma może być wykonana z gumowej taśmy, przyklejonej w pierścień lub z dowolnego miękkiego materiału. Ale będzie już potrzebna sprężynująca rolka napinająca, aby skompensować luz paska.
Cały system powinien być zrównoważony jak skala. Prędkość obrotowa napędzanego (dużego) koła pasowego wynosi 15-30 minut na obrót. Owalny pojemnik o wymaganym rozmiarze jest umieszczany na podstawie tak, że po obróceniu koła pasowego z wycięciami, mają one odstęp od boków (nie spoczywają na nich). W zbiorniku wylewa się przegotowaną wodę. Jego poziom jest konieczny, aby w najniższym położeniu sadzonki zostały zwilżone na wysokości 2-3 cm.
Praca tego całego systemu jest raczej prymitywna. Silnik obraca duży krążek. Wiadra z sadzonkami na każdym zwoju zwilża się na krótko wodą. Przez resztę czasu sadzonki są w powietrzu, gdzie pojawiają się siniaki. Wszyscy mechanicy (z wyjątkiem silnika elektrycznego) są zamknięci w zamkniętej przestrzeni w postaci szafki lub osłony na ramie. Prymitywność zniknie, jeśli zamontujemy oświetlenie z określonym strumieniem światła, a także przekaźniki termiczne i podgrzewanie wody do 22-25 ° C.
Czas hodowli wynosi 2-4 tygodnie. Mój udział procentowy szczekającego pędu osiągnął 87,5%, chociaż nie korzystałem z żadnych środków tworzących rdzeń i dodatków mineralnych. Należy pamiętać o jakości sadzonek i genetycznej zdolności odmiany do wyhodowania.
Mała rada: przed zrobieniem inkubatora, musisz zrobić model, na którym można określić rozmiar, odległość między "palcami" przewoźników. Faktem jest, że odległość między dnem górnego zbiornika a górną częścią dolnego zbiornika musi być taka, aby zielony wzrost nie dotykał ścian zbiornika, a jednocześnie kubełki nie spoczywały na dnie zbiornika wodą. A dostosowanie wysokości zwilżalności sadzonek może być poziomem wody.
Zastosowanie opisanych inkubatorów przybliża sprawę do przemysłowej produkcji zielonych sadzonek. Oczywiście wciąż pozostaje wiele do zrobienia w zakresie przetwarzania optymalnych technologii, ale jest to już kwestia nauki. Pozostaje wam życzyć twórczego sukcesu.