Jeśli kupiłeś dom - niech będzie w nim przytulnie


W wioskach, miasteczkach, przedmieściach jest teraz dużo pustych domów. Większość z nich jest obecnie kupowana przez mieszkańców pod domami. Są używane tylko latem, w ogrodzie, a zimą, gdy wszystko pokrywa śnieg, są to domy bezdomne. Ludzie kupują te dacze o słabo znanych budynkach i chciałbym doradzić takim nabywcom.

Pierwszą rzeczą, na którą musisz zwrócić uwagę, jest dach. Cienkie obiecuje pewną frustrację, nie tylko w postaci kropelek i plam na ścianach i suficie, ale także w postaci zgniłych belek, krokwi. Nawet doświadczony właściciel, który jest w stanie trzymać w rękach piły i siekierę, ważne jest, aby wiedzieć z góry stan dachu. Początkowo możesz sprawdzić dom w dowolnym momencie, ale ustal ostateczną korektę ceny zakupu po deszczu, szczególnie dużym deszczu. Och, odkryje wszystkie wady dachu.

Nie trzeba skrupulatnie stukać w ściany wewnątrz lokalu, szukać pleśni. Jeśli chcesz, wszystko to możesz zostawić na koniec. Ale najpierw, bez marnowania czasu na próżno, idź na strych i szukaj mokrych miejsc. Zwróć szczególną uwagę na ściany, musisz górnej korony (to jest również nazywane bezczynnie) był suchy. Jeśli jest mokro, kł, dziennik, z długim kroplówką jest prawdopodobnie zepsuty. Można go przebić nie tylko paznokciem, ale także palcem. Jeśli ten dziennik zamieni się w pył, oznacza to, że dwa dolne lub trzy kłody są ciężko chore, a od zewnątrz mogą wyglądać całkiem solidnie, a zgnilizna rozprzestrzenia się w środku. Na pojedynczych krokwiach korony są połączone, w istocie - cały dach, na następnej koronie - sufit. Zgorzel kłody jest bardzo niebezpieczna. Wszakże w celu zastąpienia niesprawnych kłód należy w najlepszym wypadku otworzyć dach - wyciąć zepsute i wstawić nowe kawałki w miejsce cięcia. Wszystko to może zrobić tylko specjalista, ale nie sam.

Jeśli dach płynie pośrodku, to również nie zdobi dachu, ale jest mniej niebezpieczny, ponieważ zgniłe krokwie i belki są łatwiejsze do wzmocnienia. A jeśli płyty sufitowe są zbutwiałe, to nie ma to znaczenia: w skrajnym przypadku można zszyć zgniłe deski z wnętrza pokoju. To, oczywiście, zepsuje wygląd, ale sufit będzie służył jako nowy. A z możliwością "chowania" możesz zrobić dekorację lub ustawić podwieszany sufit, zamknąć żyrandol "cera" i tak dalej.

Ze strychu natychmiast zejdź do podziemi. Możesz sprawdzić dzienniki przylegające do ziemi w dowolnym innym czasie, ale po deszczu wady mogą być bardziej widoczne, ponieważ na strychu zobaczysz, gdzie kapie na ścianę. Może się zdarzyć, że woda spływająca po ścianie najprawdopodobniej zepsuje dolne brzegi, gdzie wilgoć z ziemi trwa dłużej. Zwróć na to szczególną uwagę. Podziemna kraina przy kłodach powinna być sucha, a jeśli jest mokra, to z pewnością kłody są zgniłe. Aby to zweryfikować, można wbić gwóźdź w kłódkę, ale najczęściej zgniłe kłody osiadają pod ciężarem domu, a to od razu widać.

Następnie można ominąć dom, najlepiej odjeżdżając z niego o 20-30 metrów lub nawet więcej. Sprawdź, czy grzbiet dachu jest prosty, jego pionowe linie, czy dom stoi prosto. Zniżony róg, z reguły, wskazuje zgniłe kłody, opadając na fundament.

Zwróć uwagę na to, co pokrywa dach i ile razy. Widziałem dachy wykonane z drewnianych wiórów, które są zgniłe i pokryte dodatkowo smołą lub ruberoidem. Bardzo niewiarygodny dach! Zadaszenie na drzazgach szybko staje się bezużyteczne, bardzo trudno jest załatać taki dach, bezpieczniej jest to zrobić od nowa. Czy warto taki sos? Stara łupka jest również niewiarygodna, szczególnie cienka: ze względu na starość staje się delikatna. Żelazny dach jest najlepszy, choć nie jest pierwszą świeżością. Łatowanie jest łatwiejsze, łącznie z dziurami. Aby to zrobić, potrzebujesz tylko starych szmat i farby olejnej. Oddzielne szczeliny i małe otwory w łupku można przymocować roztworem cementu i tymi samymi szmatami. W tym samym czasie łupek jest oczyszczony z brudu i kurzu, pokryty roztworem cementu, zwilżony w roztworze cementu szmatką i wygładzony.

Oprócz dachu nad głową, dom powinien być ciepły, tylko wtedy powstaje niezbędny komfort, nawet w skromnym pokoju, niezbyt bogaty i prosty. Sprawdź, czy w piecu jest rura. Tak, tak! Stare domy mogą brakować rur nad dachem. Jest kuchenka, szwedzka lub rosyjska, ale sama rura nie jest. A jeśli tak, to czy ptaki w nim gniazdowały? Zjawisko to, niestety, jest również częste. Z faktu, że poprzedni właściciele przybywali do kraju tylko w lecie i tylko w ciągu dnia, nie podgrzali pieca, a ptaki niezawodnie opanowały ptaki, przynosząc je jednemu pokoleniu piskląt. Musiałem się przekonać, jak olbrzymia ilość piór, gałązek i innych akcesoriów do gniazdowania ptaków pochodziła z sadzy z rosyjskiego pieca podczas czyszczenia. Widziałem całe cegły wpadające do wylotu rury i całkowicie blokujące wyjście dymu. Nie bój się czarnych plam, które pojawiły się z miejsca, w którym znajduje się widok, podczas pierwszego paleniska. Najczęściej wynika to z faktu, że piec nie był używany przez długi czas, jest zarośnięty sadzą, piec łatwo wyeliminuje ten ostatni. Po pierwszym palenisku, wilgoć może pojawić się w domu, zjawisko to jest również normalne i zajmie to tydzień lub dwa przed ogrzaniem piekarnika i pomieszczenia. To zajmie kilka skrzyń paleniskowych, aby samemu ogrzać piec, ponieważ cegła zgromadziła dużo wilgoci przez lata (!). Dobrze rozgrzany piec szybko się topi, a drewno w nim trzeszczy wesoło w piecu.

Nie rozwodzę się nad innymi wadami i zaletami kupowanego domu. Ale powiem, że pęknięta podłoga jest drobnostka w porównaniu do cienkiego dachu. Zajmie to dużo czasu na dachu, a nawet na układaniu pieca, ponieważ bez nich nie można mieszkać w domu, reszta może być wykonywana bez pośpiechu, o ile to możliwe.Troy Fedorovich Pshennikov,

Iwanowski region, Furmanov