Jak pokryć szklarnię kraju


Zamierzamy umieścić szklarnię na letnim domku, ale nie możemy sami zdecydować, co to jest. A najważniejsze jest, jak to zakryć: zwykłą folią, szkłem lub poliwęglanem. Czy możesz pomóc nam dokonać właściwego wyboru?
Rodzina FEDYAEVYH, Samara

Zanim odpowiesz na to pytanie, powinieneś zdecydować o swoich możliwościach finansowych i rozwiązać to z długoterminowej perspektywy. Najbardziej (stosunkowo) tanim materiałem jest film. Ale film - materiał jest bardzo krótkotrwały, szybko zapada się pod wpływem zjawisk atmosferycznych, słońce może go zniszczyć nawet w jednym sezonie. Dlatego konieczna jest coroczna zmiana. Niebezpiecznie jest wyjeżdżać na zimę, w przeszłości, w roku, który był bardzo obfity w czasie opadów śniegu, pod ciężarem śniegu, składany jak szklarnie z dość solidnych metalowych konstrukcji, takich jak domy z kartami.
Trwalsze szklane szklarnie. Ale nawet tutaj pojawia się problem rocznej wymiany uszkodzonych szkieł. To jedna rzecz, gdy szklarnia jest na dziedzińcu budynku mieszkalnego, a całkiem inna - na daczy. Dobrze znasz naszą rosyjską mentalność: późną jesienią, zimą i wczesną wiosną nawet chronione letnie domki podlegają barbarzyńskim najazdom nastolatków z pobliskich wiosek. Ponadto szkło jest bardzo drogim materiałem, więc uprawa warzyw i innych roślin może "wlać" właściciela w całkiem niezły grosz.
Jednym słowem, pamiętaj o stale zardzewiałych szklanych szklarniach z pękniętymi oknami lub latającymi plamami filmu na wietrze!).
Szklarnie poliwęglanowe są pozbawione tych wad, o ile oczywiście nie mają solidnej ramy. Obecnie poliwęglan komórkowy jest najlepszym materiałem do pokrywania szklarni w kraju i gospodarstwie. Aby nie być bezzasadnym, rozważmy wyjątkowe właściwości tego materiału.
Trwałość Stabilizację UV granulatu (UV) dodaje się do zewnętrznej warstwy poliwęglanu, co zapewnia długą żywotność (konwencjonalna folia jest uszkadzana głównie promieniami UV, a dopiero potem śniegiem, wiatrem, gradem). "Wszystko, co nas nie interesuje." Szklarnia pokryta tym materiałem, jeśli zostanie właściwie użyta, będzie działać przez wiele lat, producenci importu dostarczają gwarancji na materiał przez 10 lat. Istnieją dowody na to, że takie konstrukcje są przez 15-20 lat.
Przewodność cieplna. Szczelina powietrzna w panelach z poliwęglanu jest doskonałym izolatorem ciepła. Nawet najcieńsze panele (4 mm) są prawie 2 razy grubsze niż zwykłe szkło pod względem izolacji termicznej. Panele o większej grubości na tym wskaźniku są wyższe niż przy zastosowaniu podwójnego oszklenia. Tak więc konstrukcje pokryte poliwęglanem mogą być wykorzystywane jako szklarnie, ogrody zimowe, szklarnie zimowe, szklarnie itp.
Ognioodporne. Podczas uprawy roślin w szklarni pokrytej poliwęglanem można bezpiecznie korzystać z dowolnego źródła ciepła - pieców, grzejników itp. Materiał jest odporny na najbardziej ekstremalne temperatury - od -50 oC do +120 oC.
Transmisja światła. Przepuszczalność światła z przezroczystych paneli dwuwarstwowych sięga 86%. Praktycznie nie zmniejsza się podczas długotrwałej pracy szklarni na ulicy. Twarde promieniowanie ultrafioletowe, które ma szkodliwy wpływ na ludzi i rośliny, praktycznie nie przechodzi przez poliwęglan. Innymi słowy, materiał ten zachowuje bardziej sztywne spektrum promieni UHF, a miękki przekazuje korzystny wpływ na rośliny uprawne.
Poliwęglan jest bardzo wygodny w użyciu, ponieważ w przeciwieństwie do zwykłego szkła nie pęka podczas cięcia, wiercenia i zginania.
Ze wszystkimi zaletami, szklarnia z powłoką poliwęglanową ma wady. Głównym problemem jest zła wentylacja, latem temperatura wewnątrz może wzrosnąć do 45 ° C i więcej, co może negatywnie wpłynąć na plony. W związku z tym zdecydowano się produkować szklarnie masowe dla mieszkańców letnich na polecenie profesora J. Mitlaydera. Szklarnie, ułożone według jego projektu, różnią się od wszystkich innych systemów wentylacyjnych. Są niezwykle proste w produkcji i obsłudze, a co najważniejsze pomagają stworzyć komfortowe warunki dla roślin nawet w letnim upale.