Bez obaw o sadzonki


Wiosna ... Rosnące sadzonki w oknach, pieszczące nasze oczy. Ale gdy rośnie, nasz niepokój o to rośnie, ponieważ wkrótce będziemy musieli zostawić go w spokoju bez podlewania przez kilka dni, aby udać się do kraju, do kraju i wykonać niezbędne prace terenowe.
na działce: cebula, ziemniaki, siać warzywa i kwiaty.


Tak więc oczekuje nas rodzaj "rozdwojenia osobowości", kiedy jest to konieczne w tym samym czasie (co najmniej pięć minut) przebywania w dwóch miejscach: w sadzonkach iw "polu".
Możesz oczywiście zapytać sąsiadów, ale prawdopodobnie mają ten sam problem, ponieważ ziemniaki są sadzone prawie wszystkie w tym samym czasie. Musisz znaleźć jakieś akceptowalne rozwiązanie techniczne. W literaturze znajduje się wiele różnych propozycji dotyczących pielęgnacji roślin domowych - od urządzeń automatycznych po proste i niedrogie. Wszystkie proste i dostępne można podzielić na grupy: ustawienie pojemnika z sadzonkami na jeszcze większą pojemność (na przykład dorzecze); użycie materiałów pochłaniających wilgoć (gąbka, szmatka, w tym do ewentualnego transportu wody) i używanie butelek.
Mój wybór dotyczył butelek, ponieważ pozostałe metody wydawały mi się uciążliwe lub nie zapewniały stabilności wyniku lub wymaganej ilości podlewania.
Aby stworzyć takie nawadnianie, natychmiast kusi wywiercić dziurę w korku o odpowiedniej wielkości, zawiesić butelkę i ... problem zostanie rozwiązany. Co więcej, w niektórych zaleceniach mówi się wprost: "przebij kilka otworów w korku szydłem lub igłą". An, nie. Wszystko nie jest takie proste. Przeprowadziłem eksperyment o różnych średnicach otworów od 1,5 do 10 mm, a we wszystkich przypadkach proces wypływu wody z półlitrowej butelki był opóźniony o ponad miesiąc ze względu na napięcie powierzchniowe wody w samym otworze i rozcieńczenie powietrza wewnątrz butelki. Ponadto, przy dużych średnicach otworu, proces kropelki przerodził się w chaotyczny przepływ turbulentny, zwłaszcza jeśli butelka była lekko wstrząśnięta (powiedzmy, z ostrego podmuchu powietrza przez otwór wentylacyjny), więc zawiesina butelki zniknęła sama, a opis negatywnego wyniku eksperymentu podano tylko aby inni nie tracili czasu na prowadzenie takiego doświadczenia w czasie gorącej wiosny i na żywych roślinach.
Jednak butelkę można z powodzeniem stosować do podlewania sadzonek, a jednocześnie dają stabilne wyniki. Od wielu lat używam butelek do bezpiecznego nawadniania papryki, ogórków i innych roślin na budowie.
Pół litrowa szklana butelka, wbita w szyję bez korka na głębokość 5-8 cm obok rośliny, trwa 5-7 dni w moim odcinku lekkiej gleby. Nie wdając się w teoretyczne badania nad tym, jak zmienia się oddziaływanie wody na granicy z glebą, jednak gdy szyjka butelki pogłębiała się o 5-7 cm, udało mi się uzyskać równomierny, stabilny przepływ wody do sadzonek przez 3-5 dni w zależności od gleby: lekkie lub ciężkie. W ten sposób, zmieniając głębokość przywierania butelki, można uzyskać wymagany czas nawadniania od 1-2 dni (gdy butelka ledwo dotyka powierzchni) do 5 lub więcej dni (kiedy pogłębia się o 5-8 cm). Jeśli chcesz ubezpieczyć, użyj butelki o większej pojemności lub umieść dwie półlitrowe butelki po obu stronach rośliny. Ale po prostu nie bierzcie do tego celu plastikowych butelek o pojemności 1,5-2 litra, ponieważ "nie trzymają one formy", chudną i nie zapewniają stabilności nawadniania. I, oczywiście, nie zapomnij o podparciu, aby butelka wody nie spadła i nie złamała twoich pupili.
Wielu z tych, z którymi dzieliłem tę metodę nawadniania butelek, użyło jej w mojej daczy, a ja zawsze byłem zainteresowany rezultatem. Od niektórych brzmiało: "Moja ziemia jest gęsta, prawdopodobnie dlatego, że nie działała". Rzeczywiście zdarza się, że gęsta ziemia, jak korek, zatka butelkę. Ale wystarczy, potrząsając butelką (co oznacza na stronie), usuń ten korek i wbij butelkę w ten sam otwór w ziemi obok rośliny, ponieważ zapewnione zostanie nawadnianie. Specjalnie sprawdziłem to w najbardziej ekstremalnej sytuacji - włożyłem butelkę do gliny.

Jeszcze większy potencjał dla nawadniania kroplowego to wykorzystanie zużytych urządzeń medycznych do transfuzji krwi i zastrzyków, tzw. Zakraplaczy. Za pomocą zacisku, który jest wyposażony w zakraplacz, szybkość przepływu wody ze zbiornika można płynnie regulować w szerokich granicach w zależności od życzenia (ze zbiornika z 200 ml regulacji można ustawić pełny przepływ od 15 minut do nieskończoności). Ale jest to temat dla nowych niezależnych badań i praktycznego zastosowania.