A film jest jeszcze lepszy


Niedawno włókninowe materiały pokrywające zostały szeroko reklamowane jako alternatywa dla folii z tworzywa sztucznego. Przez dwa lata przeżywałem na mojej stronie "bioflen" i "spunbond" (oba o gęstości 17 g / m2). Chcę przybliżyć czytelnikom niektóre z ich obserwacji.W drugiej połowie kwietnia pokropiłem dwa rzędy ziemniaków Adretta materiałem "bioplen", a resztę zostawiłem jako kontrolę. W tej chwili pogoda była ciepła (+22 ... + 26 ° С). Tydzień później rośliny kontrolne były zielone, a osłonięte zielone liście pozostawały tylko na wierzchołkach roślin - pozostałe były brązowe i suszone. Przy temperaturze zewnętrznej wynoszącej + 26 ° C materiał wynosił co najmniej + 32 ° C. Gleba jest całkowicie wysuszona do pełnej głębokości korzeni. Nie miałem nadziei, że uda się ocalić ziemniaki, ale natychmiast wyjęłam materiał i obficie się wylałem. Tydzień później rośliny stopniowo zaczęły się regenerować.

Na ogórkach "bioplen" stosowane bardziej ostrożnie - zostawili otwory wentylacyjne do wietrzenia. Ponadto, ogórki rosły w półcieniu i nie przegrzewały się zbyt mocno. Na początku rośliny pod osłoną wyglądały lepiej niż kontrolne. Ale potem zaczęli przylgnąć do włókien materiału za pomocą swoich wąsów i udało im się oderwać je z wielkim trudem.

Podobnie, zaczepiony o materiał lagenariya i kolczoch, który osłoniłam jak ogórki. Przez tydzień były tak splecione, że nie można było ich odłączyć bez obrażeń.

W lipcu 1996 r., Kiedy zaczęły się deszcze, przykryłem łóżko oberżynami "bioplen" i "bedbond" z łóżkiem z różnymi rodzajami pęcherzyków. Pod materiałem, bakłażan i peruwiańska Pęcherzyca wyglądały lepiej podczas deszczy niż kontrole. Warzywa i truskawki Physalis i w schronie, i bez niego wyglądały tak samo.

Pod koniec listopada, obawiając się zamarznięcia, pokrył naranilę "bioflenum" ("psiniastą Kioto"). Frost nie był. Dwa dni później wszystkie liście rośliny, dotykając materiału, zostały poważnie poparzone.

W grudniu pokrył słodki passionflower rosnący na otwartym polu. Lianu przeturlał się i położył na warstwie liści. Trochę liści ułożonych na górze. Ponad nim był pokryty "bioplen" bez szkieletu, a od góry pokryty konwencjonalną folią. Po 10 dniach pierwsze przymrozki (do -1 ° C) trwały około dwóch godzin. W przeddzień był silny wiatr, który oderwał film od ramy, a "bioplen" pozostał. Wszystkie liście i łodygi, które znajdowały się powyżej pokrywy liścia, ale pod "bioplen", zostały zamrożone. Nie użyłem już włóknin i sam doszedłem do następujących wniosków:

Materiały nietkane (co najmniej 17 g / m2 M) nie chronią przed przegrzaniem lub zamarznięciem, nawet minimalnie.

Ich stosowanie jest uzasadnione jedynie przedłużającą się zimną i deszczową pogodą. Przy suchej pogodzie szybko i dramatycznie wysychają.

Możliwe jest zastosowanie materiałów włókninowych do przykrywania winorośli przylegających do podłoża za pomocą anten, tylko przez bardzo krótki czas. W przeciwnym razie rośliny przylegają do materiału i rozłączają je bez uszkodzenia są bardzo trudne.

Rośliny z delikatnymi liśćmi, które wyparowują dużą ilość wody, nie powinny być pokryte włókninami.Vladimir Vasilyevich CHERNYAK ,

Terytorium Krasnodar, Tuapse