Czujemy smak ziemi


Jak wiadomo, na wydajność ma duży wpływ skład mechaniczny gleby i jej płodność, która w dużej mierze zależy od ilości rozpuszczonych w niej soli mineralnych. Ich nadmiar niekorzystnie wpływa na wzrost i rozwój roślin, a czasami prowadzi do ich śmierci.Wielkość zbiorów zależy również od kwasowości gleby. Najprostszym sposobem identyfikacji jest papier lakmusowy. Aby to zrobić, wykopują otwory w przekątnych działki o głębokości i szerokości do 30-35 cm Cienka warstwa ziemi jest odcięta od pionowych ścian do pełnej głębokości i dobrze wymieszana. Następnie część ziemi, wstępnie zwilżona deszczem lub wodą destylowaną, zostaje ściśnięta w dłoni za pomocą paska papieru wskaźnikowego.

W zależności od kwasowości gleby, kartka papieru zmieni swój pierwotny kolor.

Czerwień charakteryzuje silnie kwaśną glebę; różowy - kwaśny; żółty - lekko kwaśny; zielono-niebieski - zbliżony do neutralnego; niebieski - neutralny.

Jeśli nie masz papierka wskaźnikowego, przyjrzyj się, co chwastów rośnie w Twojej okolicy. Na kwaśnych glebach z reguły rosną skrzyp, wielokolorowy pikulnik, małe szczawkowate, wszy drzewne, jaskra, ciernie, veronica, mięta, babka, Iwan-Marya, Belous i wrzos.

Na lekko kwaśne i neutralne - rumianek jest bezwonny, powój polny, podbiał, komosa ryżowa, pokrzywa, oset ogrodowy, trawa pełzająca, koniczyna, dogrose, jeżyna.

Aby zmniejszyć kwasowość wapna glebowego (oprócz węglanu, zawierającego dużą ilość wapna). Dawki zależą od stopnia kwasowości, składu gleby, uprawianej rośliny, a także od materiału używanego do wapnowania: na glebach piaszczystych i lekkich gliniastych przyczyniają się one od 20 do 40 kg na 100 metrów kwadratowych. m. Na średnich i ciężkich gliniastych - od 35 do 60 kg.

Wapno nakłada się na glebę raz na cztery do pięciu lat. Im drobniejszy szlif wapienia, tym silniejszy efekt. Oprócz wapienia mielonego (wapna gazowanego) - głównego materiału wapiennego, którego zawartość wapna wynosi 100%, stosuje się kredę (90-100%) itp. Materiały te można nanosić na glebę razem z nawozem. Po pierwsze, są równomiernie rozproszone na miejscu, a następnie robią obornik i wykopują glebę w tym samym dniu.

Równie ważne jest poznanie składu mechanicznego gleby. Aby to zrobić, weź garść ziemi z wierzchniej warstwy gleby, dodaj do niej wodę i dobrze wymieszaj do pasty. Z powstałej masy zwiń cienką uprząż i uformuj ją w pączka. Jeśli wiązka nie pęka po zgięciu, gleba jest gliniasta, jeśli na zakręcie tworzą się pęknięcia - gliniaste. Z piaszczystej ziemi "ciasto" nie jest wyrabiane.Giennadij I. BOGACHEV , region Samara, wieś Skolkowo