Cieplarnia na pół godziny lub mniej


Krawędź wiecznie zielonych pomidorów - tak żartobliwie i poważnie nazywamy nasz region z powodu braku gwarantowanego ciepłego okresu dla pełnego dojrzewania pomidorów. W rezultacie zarówno uprawa sadzonek, jak i wykorzystanie odmian wczesnego dojrzewania oraz budowa różnego rodzaju schronień.

Entuzjaści od dawna zwracają uwagę na przestarzałe opony kół samochodów ciężarowych. W końcu jest prawie gotowa do wiecznej szklarni, a nawet za nic.
Podzielę się moim dziesięcioletnim doświadczeniem w używaniu opon jako szklarni.
Aby w pełni wykorzystać objętość szklarni, konieczne jest usunięcie ścian bocznych z opony, pozostawiając tylko powierzchnię bieżnika jako ściany szklarni. Jest to najbardziej czasochłonna operacja i najlepiej ją wykonać razem. Jak to zrobić można zobaczyć na rysunku 1.
Opona powinna zostać zalana wodą wokół obwodu przyszłego cięcia, pocięta nożem do butów na około 5 cm, włożyć kawałek rury lub wepchnąć w otwór jako dźwignię. Następnie, rozciągając dźwignię, którą należy przesuwać wzdłuż cięcia, oddzielić boczną ścianę opony od powierzchni bieżnika nożem. Razem z matką (a wtedy miała wtedy 60 lat) wykonaliśmy tę operację z dwiema ścianami bocznymi w około pół godziny.
A szklarnia jest prawie gotowa. Pozostaje tylko umieścić w nim sadzonki, położyć jedną deskę wzdłuż całej średnicy koła, dwie deski w poprzek, przykryć folią i nacisnąć przyciętą ścianą boczną opony, jak pokazano na rys. 2
Dwa tygodnie później, gdy niebezpieczeństwo powrotu mrozów dobiegnie końca, szklarnia może zostać usunięta.
W ciągu roku te przycięte opony są wykorzystywane wielokrotnie w różnych rolach. Po pierwsze, jako szklarnie na rzodkiewki, koperek, pomidory, paprykę i ogórki - wiosną i wczesnym latem. Następnie, począwszy od sierpnia, w celu ochrony już uprawianych roślin papryki i pomidorów od wczesnych przymrozków. I wreszcie, aż do śniegu - nad cebulką nietoperza lub późną cebulką na zielonym piórku, nad pietruszką. Sezon rolniczy kończy się tymi oponami jako zwłoki z hałdami kompostu lub do zatrzymania śniegu na miejscu.
Wypróbowałem różne rodzaje kół, od samochodu po traktor z Białorusi. A przede wszystkim jestem zadowolony z rozpowszechnionych samochodów takich jak GAZ i KAMAZ, ponieważ są one dość pojemne i niezbyt ciężkie. Jeśli jedno koło nie jest wystarczające dla wysokości sadzonek lub stosu kompostu, wówczas łatwo je zbudować, umieszczając jedno koło na drugim. Oczywiście lepiej jest, jeśli mają tę samą średnicę.