Wiciokrzew uwielbia wodę i przyjazne towarzystwo


Wiciokrzew może rosnąć na glebach różnego typu, ale preferuje średnią lub nawet ciężką teksturę, bogatą w materię organiczną, płodną i dość oddychającą. Preferowane są gleby słabo kwaśne i obojętne oraz dobrze oświetlone obszary.

Korzenie wiciokrzewu znajdują się głównie na głębokości 25-30 cm, a tylko kilka trafia do ziemi na wysokości 1-1,5 m.
Optymalny okres lądowania - początek jesieni. W tym przypadku drzewko ma czas na zakorzenienie przed początkiem mrozu i zimy. Wiosenne sadzenie jest niepożądane, ponieważ wiciokrzew rozpoczyna się wczesną porę roku, a pąki zaczynają rosnąć wcześniej niż gleba jest gotowa do sadzenia. Po posadzeniu gałęzie zostają skrócone do 7-8 cm.
Wiciokrzew kochający wilgoć, dobrze rośnie i produkuje duże owoce o dużej wilgotności gleby i powietrza. Z powodu braku opadów rośliny należy podlewać, szczególnie w sezonie jagodowym i rozwijać się. W jałowej jesieni przydatne jest nawadnianie wilgoci.
Wiciokrzew jagody dojrzewają nie równocześnie, nawet w tym samym buszu. Większość odmian i form owoców w trzecim roku życia i daje do 500 g jagód z buszu, w kolejnych latach wydajność osiąga 2-4 kg.
Ze względu na terminowe układanie pąków kwiatowych, ich wysoką mrozoodporność i zdolność kwiatów do wytrzymywania przymrozków wiosennych do -7 ° C, wiciokrzew wydaje owoce każdego roku. Aby uzyskać wysoką wydajność, konieczne jest posadzenie kilku odmian na terenie, ponieważ wiciokrzew to roślina o zapyleniu krzyżowym.
Zazwyczaj zadbane rośliny mają roczny wzrost pędów o wielkości 25-30 cm Przy niższych dawkach należy zwiększyć dawki nawozów i przeprowadzić nawadnianie w odpowiednim czasie.
3-5-letnie oddziały są skracane, co przekłada się na silne odnowienia. Całkowicie przeciąć stare gałęzie, zagęszczając koronę, powinien być 8-10-ty rok.
Przycinanie wymaga wiciokrzewu, aby przedłużyć okres aktywnego owocowania. Jesień (po opadnięciu liści) lub wczesna wiosna (w marcu) to właściwy moment, aby to zrobić. Pierwsze przycinanie to gałęzie niższej, cienistej warstwy, które leżą na ziemi, przeszkadzają w pielęgnacji krzewu i nie uczestniczą w owocowaniu.
W przypadku starszych krzewów możliwe jest również silne cięcie odmładzające, które odbywa się na wysokości 0,5 m od poziomu gleby. Następnej wiosny, po przycięciu, pierwsze młode pędy pojawią się na niskich pniach, a krzew zacznie się regenerować.