Jabłonie na Białoruś i nie tylko


W poprzednich artykułach w Dachnitsa rozmawiałem o nowych, wybitnych odmianach gruszek (na przykład o odmianie Simply Maria) i innych odmianach białoruskiej hodowli. Myślę, że amatorzy ogrodnictwa będą zainteresowani poznaniem nowych osiągnięć naszych sąsiadów w zakresie selekcji jabłek - najbardziej powszechnej i ukochanej kultury.


W ostatnich dziesięcioleciach z różnych przyczyn nasiliły się choroby owoców. Jednym z najniebezpieczniejszych był parch. W latach epifitotycznych (epidemii), parch znacznie zmniejsza plon i prezentację owoców, skraca okres przechowywania. Ponadto mniej ułożone pąki kwiatowe, które wpłyną na przyszłoroczne zbiory. W dzisiejszych czasach, przy szybko zmieniającym się klimacie, aktualne pytanie brzmi: którą odmianę wybrać spośród ogromnej liczby odmian oferowanych przez hodowców. Każdy chce mieć na stole duże, piękne, smaczne, odporne na choroby owoce, a nawet być przechowywane aż do nowego zbioru. Moim zdaniem właśnie tak wysokie wymagania spełniają również nowe białoruskie odmiany jabłoni, które są odporne na parch i posiadają wysoką odporność na zimę. Przytaczam dane o najwybitniejszych odmianach jabłoni wyhodowanych w Instytucie Ogrodnictwa Narodowej Akademii Nauk Białorusi.

Białoruski słodki - bardzo skoroplodny. Nie ma okresowości owocowania. Zimotrwalosc jest dobra. Zbiory są bardzo wysokie. Owoce duże - od 135 do 200 g, zaokrąglone, o gładkiej powierzchni, atrakcyjnym wyglądzie. Głównym kolorem jest zielono-żółty, szkiełko nakrywkowe jest czerwone. Ciało jest słodkie, o smaku. Owoce są przechowywane do lutego.
Imants - skoroplodny stopień. Nie ma okresowości owocowania. Zimotrwalosc jest dobra, wydajność jest wysoka. Drzewa sredneroslye o zwartej koronie. Owoce do 200 g, stożkowate, żebrowane. Wierzchnia warstwa jest ciemnoczerwona z fioletowym odcieniem. Miąższ jest soczysty, gęsty, chrupiący. Owoce są przechowywane do maja. Degustacja smaku 4,2 punktów.
Pamięć o Syubarova to odmiana późnego dojrzewania zimowego. Zimowy wytrzymały, owocny. Drzewo o średniej wadze, owocujące regularnie. Owoce są duże, owalne, stożkowe. Kolor pokrywy w postaci rozmytego rumieńca w paski. Ciało jest gęsty, soczysty, przyjemny smak. Owoce są przechowywane do czerwca. Degustacja smaku 4,5 punktu.
Pospeh. Drzewo słabego wzrostu mocy. Regularne owocowanie. Owoce do 240 g, z rozmytym rumieńcem w paski. Miąższ ma soczysty, aromatyczny, przyjemny słodko-kwaśny smak. Stopień zużycia od stycznia do marca. Degustacja smaku 4,2 punktów.
Zaslavskoe. Drzewo o średniej wadze, bardzo zimowe. Regularne owocowanie. Owoce są bardzo duże, do 200 g lub więcej, o zaokrąglonym stożkowym kształcie. Kolor pokrywy jest ciemnoczerwony. Ciało jest słodkie i kwaśne, ma dobry smak. Okres konsumpcji to styczeń-maj.
Vesylina Drzewo o średniej sile. Regularne owocowanie. Owoce są duże, ciemnoczerwone, z odcieniem fioletowym. Miąższ jest biało-różowy, półtłusty, soczysty. Degustacja smaku 4,5 punktu. Okres konsumpcji to grudzień-luty.
Radiant - odmiana jesiennego dojrzewania. Skoroplodny, zimotrwały, wysokowydajny. Drzewo o średniej sile. Regularne owocowanie. Owoce są duże, do 250 g, zaokrąglone. Kolor pokrywy szkarłatny pomarańczowy. Miąższ jest kremowy, soczysty, słodko-kwaśny. Degustacja smaku 4,2 punktów. Okres konsumpcji to wrzesień-listopad.
Kovalenkovskoe jest odmianą późnego lata dojrzewania. Zimowy wytrzymały, owocny. Drzewo o średniej wadze, owocujące regularnie. Owoce są duże, do 150 g, zaokrąglone, ciemnoczerwone. Ciało jest białe, słodkie, z aromatem. Degustacja smaku 4,5 punktu. Okres konsumpcji to sierpień-wrzesień.
Elena jest odmianą wczesnego lata (koniec lipca) dojrzewania. Zimowy wytrzymały, owocny. Średnia waga owocu to 120 g. Kolor sierści jest jasno różowy. Ciało ma zielonkawo-biały, delikatny, bardzo soczysty, pachnący, kwaśno-słodki smak. Degustacja smaku 4,8 punktu.
Mała uwaga: białoruscy hodowcy raczej nie doceniają oceny degustacji ich odmian.