Wybierając odmianę, nie zapomnij o jakości sadzonek truskawek


Jeśli sam zdecydujesz się wybrać odmianę, napotkasz wielkie trudności. Kiedyś było niewiele, gdy było niewiele odmian truskawek, a teraz tylko około półtora w Państwowym Rejestrze Hodowlanych Osiągnięć Federacji Rosyjskiej, a nowe pojawiają się co roku. Aby być przewodnikiem w tym pytaniu, konieczne jest przede wszystkim odmiany strefowe lub te, które są w drodze do tej linii. Bardzo przydatne są informacje specjalistów z sektora samorządowego. Interesujące odmiany można znaleźć na plantacjach przemysłowych. Odmiany te nie mogą być podzielone na strefy, ale za zestaw cennych cech zaleca się do uprawy w regionie. Radziłbym ogrodnikom, by odważniej kupowali nowe przedmioty domowej hodowli, nawet jeśli nie ma o nich informacji. Dlaczego? Po pierwsze, nowa odmiana zaczyna się w życiu tylko wtedy, gdy jest w jakiś sposób lepsza od starych. Po drugie, nowe odmiany są wciąż świeże i niezepsute przez liczne reprodukcje.
Jakie jakości sadzonki? Jeśli zdecydowałeś się na odmiany, pojawia się pytanie o pozyskanie sadzonek o wysokiej jakości. Niestety, przeważająca większość ogrodników nadal otrzymuje sadzonki, jak to robili od dziesięcioleci - od ich starych plantacji owocowych, zakładając jednocześnie, aby uzyskać maksymalną wydajność i jakość sadzonek. Ale, jak to się mówi: "Chase dwa zające, nie złapie jednego."
Słowo "jakość" oznacza przede wszystkim potężne sadzonki z wystarczającą ilością liści i dobrze rozwinięty system korzeniowy. Ale to nie jest najważniejsze, chociaż ważne wymaganie dla sadzonek. Sadzonki wysokiej jakości muszą być absolutnie czyste, czyli zdrowe, bez oznak choroby i uszkodzenia przez szkodniki. Tylko taka sadzonka jest w stanie zmaksymalizować wszystkie możliwości odmiany. W warunkach amatorskich bardzo trudno jest uzyskać wysokiej jakości sadzonki.
Gdzie zdobyć sadzonki? Sadzonki o wystarczająco wysokiej jakości można kupić w szkółkach, w których znajdują się rośliny królowej, układane zgodnie z wszelkimi zasadami. Sadzonki dobrej jakości sprzedawane są przez wyspecjalizowane gospodarstwa z plantacji truskawek przemysłowych. Chociaż należy zauważyć, że powierzchnia plantacji i kultura uprawy truskawek ostatnio znacznie się zmniejszyła. Dobre sadzonki można nabyć od ogrodników-amatorów, którzy mają duże doświadczenie w uprawie truskawek i specjalnej ziemi matki. Cała reszta sprzedaje to, co sam możesz dorastać.
Dlaczego zwracam szczególną uwagę na czystość sadzonek? Jeśli wraz z sadzonkami na nowej plantacji przyniosą szkodniki lub choroby, to w ciągu roku od pierwszego owocowania twoje truskawki staną się w takim samym stanie jak stare. Szkodniki i choroby truskawek są liczne i różnorodne, a warunki ich rozmnażania są obecnie korzystne. "Jedzą" większość plonów i osłabiają krzaki. Są oni głównymi winowajcami słabych owocujących i niskiej jakości jagód, a nie różnorodności, jak wielu sądzi. Stosunkowo czyste sadzonki pozwalają nowej plantacji odnieść owoce w pełnej sile przez wiele lat, aż liczba "darmozjadów" osiągnie poziom krytyczny.
Czemu nie obyć się bez chemii? Nowe plantacje przemysłowe truskawek są zawsze układane kilka kilometrów od starych; nie jest to bardzo wygodne, ale konieczne, ponieważ szkodniki i choroby mają zdolność szybkiego rozprzestrzeniania się ze starych lądowań na nowe. Ale nawet na plantacjach przemysłowych z przestrzenną izolacją nasadzeń, coroczne zabiegi chemiczne są przeprowadzane przeciwko szkodnikom i chorobom. W sektorze prywatnym truskawki są zmuszane do sadzenia obok starej plantacji, a jeśli sadzonki są kupowane "czyste", prawdopodobieństwo zakażenia nowego sadzenia wynosi 100%. A kto z korsarzy traktuje ich truskawki przeciwko szkodnikom i chorobom? Jednostki! Nawet ci, którzy wiedzą o potrzebie ochrony chemicznej, nie robią tego, biorąc pod uwagę: niech plony będą małe, ale są przyjazne dla środowiska. Pogląd ten jest nieprawidłowy, ponieważ uszkodzone rośliny nie mogą wytwarzać wysokiej jakości jagód. Zabiegi chemiczne będą bezpieczne dla ludzi i skuteczne, jeśli praca wykonywana jest ściśle według instrukcji i, co bardzo ważne, na czas.