Winogrona Volga nie są gorsze niż Kuban


Szkoda, że przy tak dużej ilości użytecznych i ozdobnych upraw, mieszkańcy lata ograniczają się do tradycyjnych 4-5 gatunków. Jestem pewien, że nie wynika to z lenistwa, ale z banalnej ignorancji ich możliwości, ale dzięki waszym materiałom ta próżnia informacyjna będzie przynajmniej trochę wypełniona. Przyjemnie jest również, gdy czytelnicy mogą szybko uzyskać jasną i wykwalifikowaną odpowiedź na ich codzienne pytania dotyczące spraw krajowych. W końcu nie chcesz uczyć się na swoich błędach! Oferuję również własne doświadczenia, które, mam nadzieję, zainteresują czytelników.
Dziś winogrona stały się bardzo popularną uprawą wśród ogrodników. W literaturze jest wiele artykułów na temat uprawy roli, nowoczesnego asortymentu winogron. Rzemieślnicy uprawiają tę wspaniałą jagodę w trudnych warunkach na Syberii i Uralu. Cóż, nie mówiąc już o nas, o Volzhanach, z obecnymi łagodnymi zimami, jak mówią, sam Bóg kazał im się uczyć.
Nasza rodzina od ponad 50 lat uprawia winogrona. To prawda, na początku zrobiliśmy to na żyznych ziemiach Kubanu. Mój dziadek zostawił winnicę na około dziesięciu akrów ziemi, wyhodował wino i odmiany stołowe. Ale nawet w strefie klimatycznej podgórza Kaukazu wszystkie krzaki winogron pokrywała zima.

Ulubione odmiany


Po przeprowadzce do regionu Samara przywieźliśmy ze sobą sadzonki naszej ulubionej kultury. Trudności nas nie przerażały. W 1990 roku zasadziliśmy na naszej działce znanej wielu Lydii, Isabelli, Saba Pearls, Karaburnu i Chaslu White.
Prawdę mówiąc, winogrona początkowo nas nie zadowalały: albo winorośl była zasypana winoroślą, która była "zapakowana" na zimę, a kwitnące szczotki zamarzały podczas przymrozków. Jednak nie poddaliśmy się. Mój ojciec wybudował nad krzakami szklarnię filmową, a już w sierpniu zjedliśmy nasze winogrona z Wołgi. Spośród powyższych odmian, odmówili oni jedynie od wspaniałego Karaburnu, zbyt dużej temperatury czynnej (ponad + 10 ° C), której zażądał i nie chcieli dojrzeć. Stopniowo nasze winogrona przystosowane do nowego klimatu zaczęły dojrzewać wcześniej, a my ostatecznie zrezygnowaliśmy z wiosennych schronów filmowych. Jeszcze później Isabella w pełni dojrzewa, zachwycając się nieporównywalnym aromatem i obfitością skupisk. Nawiasem mówiąc, nasza Isabella jest prawdziwa, ma duże jagody i słodki smak, w przeciwieństwie do kwaśnej i małej, która rośnie w wielu domkach letniskowych i jest również nazywana lokalnymi letnimi mieszkańcami.
Sadzonki pobrane z mateczników i ukorzenionych sadzonek odziedziczą wczesne dojrzewanie winorośli i dojrzewanie plonu. Teraz, oczywiście, mamy inne odmiany winorośli, ale te pierwsze, przypominające smak dzieciństwa, pozostały najbardziej ukochane.


Winogrona w pokoju


Winiarze to ludzie, którzy są namiętni i wytrwali. Trudności nie przerażają ich, ale tylko prowokują. Dlatego chcę podzielić się z nimi tajemnicą uprawy winogron w pokoju.
Jako materiał do sadzenia można użyć sadzonek i ukorzenionych sadzonek. Gleba do sadzenia powinna być luźna i pożywna - ziemia rozdrobniona, kompost i piasek rzeczny w równych częściach. Przesuszenie i nadmierne zwilżenie śpiączki ziemskiej jest niedopuszczalne. Gdy korzenie rosną, przeszczepiam się do nowych doniczek o większej objętości, starając się nie uszkodzić grudki ziemi. Powtarzam tę procedurę 4-5 razy, aż do połowy lata. Umieszczam doniczki z winogronami w ciepłym i jasnym miejscu, chroniąc przed przeciągami. Powierzchnia jest ściółką z humusem lub torfem. Rośliny regularnie spryskuje się ciepłą wodą. Najlepiej karmić się nawadnianiem, raz w miesiącu, preferuję nawozy zawierające naturalne składniki. Do lipca nasz winorośl ma już długość 2 m. Musi być okresowo przypinana do kołka uprzednio zainstalowanego w doniczce. Pysynki szczypią nad pierwszym prześcieradłem, usuwając wąsy, a pod koniec lipca szczypiąc górę. Jesienią podlewanie stopniowo zmniejsza i obniża temperaturę. Usuwam pożółkłe liście i przenosimy garnek do zimnego pomieszczenia o temperaturze + 3 + 5 ° C. Na początku lutego przynoszę winogrona do ciepłego, jasnego pokoju, stopniowo podnosząc temperaturę i przycinając winorośl do 3-4 oczu, nie zapominając o posypaniu i podlewaniu.
Główną gwarancją udanej uprawy winogron w warunkach pokojowych jest 2-3-krotna wymiana gleby w ciągu pierwszych dwóch lat, a następnie corocznie, ponieważ winogrona zużywają dużą ilość składników odżywczych i szybko zubażają glebę.
Tworzę krzew w postaci pionowego kordonu, pozostawiając na nim połowę normy winorośli owocowych uprawianych w otwartym terenie. Oczywiście trzeba się wcześniej martwić o kratkę urządzenia, które będzie musiało zawiązać winogrona.
Warunkiem koniecznym do ustalenia owoców w warunkach pokojowych jest sztuczne zapylenie. Możesz delikatnie potrząsać pędzlami kwiatowymi na kartce papieru podczas kwitnienia, a następnie przenieść pyłek do kwiatów za pomocą zaciągnięcia. Tę procedurę wykonuje się 3 razy - na początku kwitnienia, w środku i na końcu. Zastosowaliśmy również obróbkę szczotek kwiatowych preparatami giberelinowymi ("jajnikowymi"). Lek ten nie tylko zapewnia dobry zestaw jagód, ale także pomaga skrócić termin dojrzewania. Po rozpoczęciu jagód w zaroślach, ostrożnie wyjąć trochę groszku. Pomaga to zwiększyć rozmiar pozostałych jagód w zaroślach, bez uszczerbku dla zbiorów i zapobiega rozwojowi chorób grzybiczych. Musimy również zastosować leczenie buszu na choroby i szkodniki, oczywiście przy użyciu biologicznych metod kontroli.
Cóż, trochę o wyborze odmian. W kulturze pokojowej można uprawiać tylko samozapylone odmiany o małym pokroju, z krótkimi międzywęźlami. Zrobiliśmy dobrze z super wczesnymi sabatowymi perłami i rosyjskim wczesnym.
Jestem przekonany, że znajdą się entuzjaści, którzy potrafią zaskoczyć rodzinę i przyjaciół winogronami.