Winogrona - powodzenia


W dniach 9-10 października 2007 r. W Moskwie w Domu Naukowym Rosyjskiej Akademii Nauk Rolniczych odbyła się międzynarodowa konferencja naukowo-praktyczna "Doświadczenie uprawy winogron w niekorzystnych warunkach środowiskowych i jej wsparcie naukowe".

Podczas konferencji omawiano perspektywy i cechy rozwoju amatorskiej i przemysłowej uprawy winorośli w północnych regionach naszego kraju, rozmawialiśmy o odmianach i formach hybrydowych, które z powodzeniem uprawiane są w Smoleńsku, St. Petersburgu, Moskwie, Primorskim i Ałtajskim Terytorium, Woroneżu, Kemerowie, Orenburgu, Samarii, Tambowie , Tver, Tula i Czelabińsk.
O rozwoju upraw winorośli i cechach hodowli na Łotwie, powiedział profesor G.E.Vesminsh.
Duże zainteresowanie wzbudził występ winiarzy z Ałtaju - T.Ya.Yaschenko i A.A. Tsang. Poinformowali, że Centrum ds. Winiarstwa Syberii istnieje w regionie od 2002 roku, ma własną stronę internetową w Internecie, prowadzoną przez T.Ya. Jaszczenko. Wielka pomoc dla centrum ma przywództwo miasta i gubernatora. Publiczna winnica powstała w miejscowości Bijsk, gdzie na działce o powierzchni 0,5 hektara uczniowie szkół średnich i studenci kursów hodowców poznają w praktyce agrotechnologię upraw winogron. W tym okresie przygotowano 18 000 winiarzy w regionie. Od 2005 r. W Bijsk organizowany jest corocznie Dzień Siberian Grape.
V.Meshkov, hodowca amator z Primorsky Territory, był pod wrażeniem uczestników konferencji - wyprowadził odmianę rodzynek Arsenyevsky, wielkość jagód (do 10 g) i których walory smakowe nie mają odpowiedników w kraju. Jak zauważył G. Vesminsh, Wiktor Michajłowicz zastąpił to, czego nie mogli uzyskać specjaliści z różnych instytutów.
Yu.V. Zotov (Tula) i O.A. Galver (Primorsky Territory) również mówili o sukcesach i problemach amatorskiej hodowli.
Szef chłopskiej farmy Yu.M. Czuguev (Smoleńsk) mówił o osobliwościach rozwoju przemysłowej uprawy winorośli na 55. równoleżniku. Ciekawym doniesieniem o inokulacji winogron zimą i wiosną dokonał N. M. Yatskov (Wołgograd).
Dyrektor Strefy Doświadczalnej Anapa w Winiarstwie i Winiarstwie M. Pankin opowiedział o technicznej odmianie Lewokumski i zasugerował, że mieszkańcy północy powinni bardziej aktywnie wykorzystywać ją w swoich nasadzeniach.
Yu.I. Sidorenko (Saratov) poinformował o sukcesie selekcji klonów i najlepszych odmian Saratowa. Saratowskim hodowcom udało się uzyskać wybierając odmiany Druzhba z jagodami 2-krotnie wyższymi i plonami, przekraczającymi poprzednie 3 razy. Z sadzonek odmiany Szachtara zidentyfikowali mrozoodporne formy wiśni i jesienne kolory, które wytrzymują temperatury do -30 ° C. Kwiaty tych postaci są biseksualne, w przeciwieństwie do rodzaju żeńskiego kwiatu w Górniku. Cherry zachowało wagę, smak, plon Górnika, ale dojrzewało miesiąc wcześniej, pod koniec sierpnia.
Przedstawiciel Ogólnorosyjskiego Instytutu Badań i Uprawy Winorośli. Ya.I. Potapenko I.Syan opowiedział o stworzeniu dużej grupy technicznych odmian do kolorowych win: Shaten, Magic, Augusta, Black Pearl.
Ogólnie rzecz biorąc okazało się, że jest to bardzo interesująca i owocna wymiana poglądów i osiągnięć, które wpoiły mi wiarę we właściwą drogę - rozwój i promocję uprawy winorośli w regionie Samara. Byłoby miło, gdybyśmy byli wspierani przez gubernatora, Ministerstwo Rolnictwa, ponieważ winogrona mają wspaniałą przyszłość.