Winogrona - brat słońca


Winogrona, w przeciwieństwie do wielu naszych upraw ogrodowych, nie mają okresowości owocowania i przy ugruntowanej technologii są w stanie zbierać roczne zbiory. To jego wielka zaleta.


Moja wielka rodzina przez ponad dwa miesiące miała okazję cieszyć się wspaniałą, nietradycyjną dla Uralu, upieczoną słońcem jagodą. Przygotowane soki, musujące wspaniałe wino ... Tak jak na Kaukazie! Chociaż mieszkamy na Uralu, u podnóża kamiennego pasa - jednego z najzimniejszych punktów w regionie Baszkirskiego Trans-Uralu. W tym i technologicznej plastyczności winogron zawarte są kultury.
Dla mnie winogrona - jako egzaminator USE, każdego sezonu zadają mi pytania. Każda pora roku jest lekcją. W moich "uniwersytetach" wino służy jako mój przeciwnik, któremu go szanuję i słucham. Więc w zeszłym roku spodobał mi się dobry zbiór, ale także "zadał" problemy: nie wszystkie bukiety okazały się jakościowe, nastąpiło włamanie, niekompletność, zatłoczenie krzewów.
Biorąc pod uwagę, że winogrona mają zdolności szybkiego wzrostu, są silniejsze niż inne rośliny, mają niedobór promieniowania słonecznego. Jeśli przeformułowujemy słynne powiedzenie, możemy powiedzieć o winogronach - "światło jest wszędzie wokół głowy".
Kiedy ogrodnicy zadają mi pytania dotyczące wyboru miejsca dla tej kultury, zwykle pokazuję moją "ciepłą" kratkę, która jest w najkorzystniejszych warunkach. Znajduje się przed domem, jest chroniony przed zimnym przeciągiem przez ceglaną ścianę i głuchy płot, które są również oświetlone przez słońce od wczesnego rana do późnej nocy. Gobelin "zimny", znajdujący się za domem "na siedmiu wiatrach". Słońce jest tutaj pół dnia. Tak więc na drugiej kratownicy fenologiczne fazy winogron są z reguły przesuwane o dziesięć dni. Może dla regionów południowych nie jest to tak ważne, ale dla nas jest ważne. Lato mamy krótkie i zimne, a minus te 10 dni oznacza brak cukru w owocach, dojrzewanie jagód. Dlatego też gobelin powinien znajdować się bliżej domu. Ściana domu jest akumulatorem ciepła. Nagrzewa się w ciągu dnia, promieniuje ciepło w nocy, czasami ratując winnicę przed wiosennymi nocnymi mrozami. Ogrodzenie, wzdłuż którego znajduje się winnica, powinno być pomalowane na biało, aby zwiększyć współczynnik odbicia. Krzew winogronowy jest wrażliwy na światło.

Zielone liście są najbardziej złożonym generatorem, za pomocą którego energia świetlna przekształca substancje nieorganiczne (dwutlenek węgla, wodę) w organiczne węglowodany (cukier, skrobia). Ten naturalny proces, zwany fotosyntezą, może przebiegać tylko wtedy, gdy istnieje promienna energia świetlna i dwutlenek węgla. W tym przypadku nie wykorzystuje się całego spektrum promieni słonecznych, ale tylko jego część, zwana fizjologicznie aktywnym promieniowaniem. Z tego elementu, jak i warunków oświetlania rośliny przez słońce, zależy w dużej mierze dobrobyt "słonecznej jagody".
Tak więc, nierównomierne oświetlenie winorośli, brak zielonych liści waszej części światła, zwłaszcza wewnątrz buszu, osłabi pędy, wymusi proces starzenia i zmniejszy wydajność rośliny. Że ten czynnik nierówności nie przeważa, stosuj różne systemy formowania i przycinania krzewów winogronowych.

Istnieje wiele akademickich metod formacji, które są przeznaczone głównie dla warunków w regionach południowych. Na południu przycinanie i formowanie krzewów mają na celu wzmocnienie owocowania, uzyskując wysokie plony. My, mając deficyt ciepła, martwimy się o zachowanie nerek w ciężkiej zimie, a także problem stymulacji dojrzewania jagód. Dlatego jeśli wykonamy tradycyjne programy przycinania i formowania za pomocą węzłów zastępczych, to wiosną możemy znaleźć się w "zepsutej rynnie". Musimy mieć czas, aby wejść do naszego krótkiego lata na czas i wydostać się z niego, przestrzegając terminów określonych surowymi przepisami pogodowymi. Nie można przyciąć szablonu, każdy ula wymaga indywidualnego podejścia.

Aby z powodzeniem uprawiać winogrona, musisz nauczyć się, jak prawidłowo się nim posługiwać. Wtedy kultura ta pokaże wszystkie swoje możliwości, a tutaj racjonalne działanie kratki może służyć jako dobry asystent, umożliwia zmniejszenie konkurencji o prawo do uzyskania optymalnego ciepła słonecznego między pędami. W mojej praktyce byłem przekonany, że najlepiej jest zastosować trzy-strunową wolumetryczną (dwupłaszczyznową) kratę V w każdej płaszczyźnie. Pozwala również zachować niezbędną odległość między krzewami winogron podczas sadzenia, a ten czynnik dla naszego klimatu ma niemałe znaczenie, ponieważ nie mamy wielu działek, aby pomieścić winnicę z dobrym mikroklimatem, gdzie od rana do wieczora rośliny byłyby narażone na promieniowanie słoneczne.

Moje winogrona są uformowane jako wentylator gryczany na obszernej kratownicy z wieloletnimi rękawami - po dwa na każdym poziomie. Przed przycinaniem, jesienią, dokładnie zbadaj każdy rękaw, wybieram dobrze rozwinięte 3-4 pędy z tegorocznego wzrostu, reszta wycina 2-3 pąki. Ostateczna ocena i korekta krzewu przygotowanego do owocowania odbywa się na wiosnę. Jesienią nie chcesz dać się ponieść solidnemu przycinaniu. Ostateczny projekt lepiej jest przenieść na wiosnę. Nasz nieprzewidywalny klimat wymaga zmniejszenia bezpieczeństwa, w przeciwnym razie możesz pozostać bez żniw.
Wieloletnie rękawy są rodzajem spiżarni wytworzonej z organicznych składników odżywczych nagromadzonych przez liście w czasie wegetacji, dlatego dojrzewają na nich duże, pełne treści. Ale z powodu cech biologicznych (polarności), rękawy w końcu stają się puste, a następnie stopniowo przenosi się roślinę do górnej części buszu. Dlatego zmieniam rękawy po 4-5 latach, wykorzystując w tym celu odpowiednie pędy. Elastyczność całych rękawów, dzięki zakrętom, zostaje zachowana, a problemy z schronieniem zimowym zwykle nie występują.