Nauka szczepienia


Techniki i metody szczepień w literaturze są dość dobrze opisane. Chcę zwrócić uwagę na te momenty, które nie są opisane w literaturze lub nie są opisane wystarczająco szczegółowo i są niezrozumiałe dla początkujących ogrodników. Zamierzam rozwodzić się nad wszczepieniem wiosennego szczepu i rozpocząć rozmowę z zapasami.

Co za zapasy


Zasób dla jabłoni jest taki sam jak fundament budynku. Wiadomo, że na dobrym fundamencie i zepsutym budynku kosztują długi czas, a na złym nowy dom może rozpaść się. Istnieją dwa główne wymagania dotyczące podkładki jabłoni - wysoka zimotrwalosc i dobra zgodność z odmianami szczepionymi. Wysoka odporność i kompatybilność ze wszystkimi odmianami starych rosyjskich odmian spełniają następujące wymagania: Sharopai, Grushovka Moscow, Cinnamon Striped, Anis, Scarlet and Striped. Najlepsze zapasy, według wielu ogrodników, Sharopay. Teraz dużo piszą o podkładkach karłowatych, ale jak dotąd nie udało mi się spotkać krasnoluda bez wad.


Godny przeszczep


Sadzonki do szczepienia należy wyciąć z dobrze oświetlonych, niezbyt cienkich gałęzi. Cienkie gałęzie, a nawet słabo oświetlone, mają niewystarczającą podaż składników odżywczych, a ich sadzonki słabo się zapuszczają. Należy unikać i mocno zakrzywionych gałęzi. Typowym błędem początkujących jest to, że zaszczepiają wszystko w swoich rękach. Radzę samemu wybrać teoretyczną ideę interesujących odmian i porównać je zgodnie z opisem z tymi, które spotykasz, i sadzić tylko te, które są bliskie ideałowi.


Kiedy zbierać plony


Idealną opcją szczepienia jest wycięcie łodygi z jednego drzewa i posadzenie jej na drugim. Ale tutaj trzeba wytrzymać dwa warunki - sadzonki nie mogą być zamarznięte i nie spuchnięte i niesforne. Sadzonki, które są jasnożółte do czarnych, czyli zamrożone, i sadzonki z pąkami w zielonej fazie stożka, nie przeżywają podczas szczepienia. Z tego powodu sadzonki do szczepienia należy przycinać na pierwszym nie topiącym się śniegu. Przy wcześniejszych zbiorach mogą okazać się nie dojrzałe, a przy późniejszym zbiorze mogą być zamrożone.


Przechowywanie sadzonek


Najlepsze ze wszystkich sadzonek są przechowywane pod śniegiem, nie wysychają i nie zamarzają lekko, jeśli są wystarczająco głęboko zakopane. Wiosną, gdy śnieg zaczyna topnieć, musi być zagęszczony, aby się rozpuścił wolniej i posypać trocinami na wierzchu. Sadzonki przechowywane w plastikowych torebkach ukośnie lub pionowo. Jeśli leżą w wodzie, zmoczą się i nie zapuszczą korzeni podczas inokulacji. Sadzonki można przechowywać w piwnicy. Trzymam je w ten sposób. Najpierw włóż plastikowe torby, następnie włóż je do wiadra i zasypiam je śniegiem. Na dnie wiadra znajduje się otwór na przepływ wody, gdy topi się śnieg. Wiadro z sadzonkami umieścić w garażu przy drzwiach. Kiedy śnieg się rozpuści, przenosimy sadzonki do piwnicy i przechowujemy je w piasku. Robi to znany ogrodnik: na wiosnę więzi sadzonki owinięte folią do liny i obniża je do studni, umieszczając je blisko wody. Przy takim przechowywaniu sadzonki nie wyschły.


Kiedy i jak zaszczepić


Czas szczepienia zależy od pogody, początku sezonu wegetacyjnego i metody szczepienia.
Wczesną wiosną i zaszczepione wcześniej - kiedy zaczynają kwitnąć pąki.
Istnieje wiele sposobów szczepień, ale w praktyce wystarczy opanować 4-6. Jeśli przeszczep i stado o tej samej średnicy, użyj prostej lub ulepszonej kopulacji lub metody w podziale. Podczas rozszczepiania szczepu powstają duże rany na podkładce, ale na młodych gałęziach dobrze rosną. Z powodu ściślejszego dopasowania, prosta kopulacja korzeniowa jest lepsza niż ulepszona, ale z ulepszoną, przeszczep jest rzadziej przesuwany względem trzonka przy wiązaniu. Wiązanie kopulacji powinno być wykonane tylko przezroczystą taśmą, aby sprawdzić, czy warstwy kambii są zbieżne. Jeżeli zapasy i przeszczep różnią się nieco średnicą, są szczepione metodą podziału lub metodą Khudyakova. Przeszczepianie cienkich sadzonek w grube gałęzie odbywa się w sposób podobny do kory lub gaisfusa. Przeszczep za korą jest prosty do wykonania, ale daje bardzo słabą akrecję, w wyniku której, po 7-9 latach, gałąź może oderwać się w miejscu przeszczepu. Gaisfus nie ma tej wady, ale trudno jest dokonać takiego zaszczepienia. Trójkątny klin jest wycinany na przeszczepie i od strony przeszczepu i łączony w taki sposób, aby warstwy kambii pokrywały się.
Mówiąc o technice szczepień, należy zwrócić szczególną uwagę na czystość.
Szczepienie to operacja na roślinie, a sterylność w operacjach, jak wiadomo, jest obowiązkowa. Dlatego jeśli podczas szczepienia spadniesz na ziemię, upewnij się, że wykonałeś nowe cięcie. Wystarczy trafić ziarnko piasku między stadem a przeszczepem - a szczepionka nie zapala się. Po szczepieniu należy nałożyć na niego osłonę. Byłem przekonany w praktyce - wskaźnik przeżycia z osłoną jest lepszy.
Podsumowując, chcę doradzić nowo przybyłym: przed przystąpieniem do szczepienia, przećwicz doświadczonego przeszczepu i nie ograniczaj się do czytania literatury.