Leszczyna kwitnąca - mój punkt wyjścia


W 1957 roku zaproponowano mi dacza na 6 hektarów ziemi i od tego czasu zacząłem zajmować się ogrodnictwem. W tym czasie wiele się musiało nauczyć, ale zawsze starałem się korzystać z doświadczenia starszego pokolenia.


Na przykład pytanie, kiedy wziąć jabłka, wydaje się proste. Wcześniej usuwane owoce są szkodliwe dla smaku, nie są przechowywane przez długi czas, a plon przy wczesnej zbiórce jest znacznie niższy. Czytałem gdzieś, że waga jabłka przed dojrzewaniem wzrasta codziennie o 1,2-1,5%. Perishvshie na jabłoniach drzewnych do przechowywania długoterminowego również nie pasuje. Ponadto drzewa odmian zimowych, które zostały uwolnione od owoców, nie zawsze mają czas na przygotowanie się do nadchodzącej zimy. Takie jabłonie mogą zamarznąć nawet w zwykłej mroźnej zimie.
Podczas zbioru są pytania i czy ogrodnik może przewidzieć pojawienie się wymiennej dojrzałości owoców danej odmiany? Wyobraź sobie, czy to możliwe!
Pamiętam, jak mój ojciec określił okres dojrzewania truskawek i innych jagód leśnych. Każdej wiosny zauważył dzień kwitnienia olch i leszczyny. Policzyłem od tego dnia 10 tygodni i zabrałem ze sobą do odległego lasu na truskawki. Nigdy nie wróciliśmy z pustymi koszami. A co z pogodą, pytasz? Przecież zmienia się co roku, a rośliny kwitną w różnych okresach kalendarzowych. Faktem jest, że w przyrodzie istnieje wyraźna regularność między początkiem kwitnienia dwóch różnych roślin, a przedział zwykle pozostaje stały. Na przykład, leśne truskawki kwitną 36 dni po rozpoczęciu kwitnienia leszczyny. Jagody dojrzewają po 33 dniach od rozpoczęcia kwitnienia. Razem 69 dni lub wszystkie takie same 10 tygodni.
Hazel kwitnie wczesną wiosną. Prawdopodobnie dlatego, że ta data została przyjęta jako punkt odniesienia. Podobnie ustalono mój ojciec i daty kalendarzowe rozpoczęcia zbioru różnych odmian jabłek. Zaczął zbierać owoce Grushovki w Moskwie 16 tygodni po rozpoczęciu kwitnienia leszczyny, White w 17 tygodni, Scarlet - 20, Anis gray - 21, Antonovki - 22 tygodnie.
Ta technika i ja wzięliśmy ją do użytku i nigdy mnie nie zawiodła. Zbieranie odbywa się zawsze w trzech podzielonych dawkach w 4-5 dni, w zależności od tego, jak długo kwitną kwiaty jabłoni. W okresie dojrzewania pogoda jest inna, więc niewielkie odchylenia są nieuniknione. Biorę je pod uwagę przy zbiorach. Jeśli lato jest cieplejsze niż zwykle, to pierwsza kolekcja spędzam 2-4 dni wcześniej niż przewidywana data, ale jeśli jest zimniej niż zwykle - wtedy 2-4 dni później. W zwykłe lato Antonovka kwitnie 37 dni po leszczynie. Okres dojrzewania owoców trwa 117 dni. Razem 154 dni lub 22 tygodnie. Kwitnie Antonovka 9-10 dni, więc trzecią biorę na dziesięć dni po pierwszej, a drugą kolekcję w środku między nimi.
W ten sam sposób obliczył czas rozkwitu Grushovki w Moskwie. Przy normalnej pogodzie, 35 dni po rozpoczęciu kwitnienia, plus okres dojrzewania owoców (77 dni). A więc wszystko, czego potrzebuje, to 112 dni lub 16 tygodni. Kwitnie 8 dni.
Moim zdaniem, na próżno wszyscy przewodnicy są skierowani do ogrodników na jednorazowe zbiory. Uważam to za podstawowy błąd. W tym przypadku zbierane są niedojrzałe i przejrzałe jabłka. W rezultacie owoce są źle przechowywane. Dlatego zbieram trzy razy. Co więcej, owoce pozostawione na drzewie po pierwszym i drugim usunięciu rosną intensywniej. Więc całkowite zbiory rosną. Metoda określania daty zbioru pozwala mi z góry wiedzieć, czy odmiany jabłek zimowych mogą być przygotowane na nadchodzącą zimę, i podjąć odpowiednie kroki z wyprzedzeniem, aby zapewnić normalną zimę.
Na przykład hazel w 1995 roku rozkwitł 9 kwietnia, a data pierwszego usunięcia Antonovka i Kutuzovets zaplanowano na 10 września. Powiedzmy, że lato będzie zimniejsze niż zwykle, wtedy przeniesiemy pierwszą kolekcję do 16, a trzecią do 26 września. Koniec wegetacji w naszej miejscowości następuje zwykle 10 października, a drzewa jabłoni Antonovka i Kutuzovets, uwolnione od żniw, będą miały dwa tygodnie na przygotowanie się do zimy. A to normalne. Tak więc w kwietniu wiedziałem, że zima nie jest niebezpieczna dla jabłoni tej odmiany.
Starożytny sposób określania daty zbioru owoców jabłoni jest prosty i niezawodny. Daje mi możliwość strzelania do jabłek w optymalnej, zdejmowalnej dojrzałości.
Dlatego ogrodnicy, którzy nie mają leszczyny na działce, radzę zasadzić jeden lub dwa krzewy. To nie będzie dużo pracy, a korzyści w określeniu czasu potrzebnego na usunięcie owoców będą ogromne.