Ile jabłoni jest potrzebnych w ogrodzie: szczególna opinia


Pytanie nie jest takie trudne. Aby uzyskać kompletną odpowiedź, po prostu zajrzyj do literatury ogrodniczej.


Ale w odpowiedzi, z reguły nacisk zostanie położony na to, jaki obszar jest potrzebny, aby zapewnić normalny rozwój jabłoni i jej zmechanizowane przetwarzanie. Podaje się zalecenie - musisz sadzić na odległość w zakresie 3-5 m, w zależności od odmiany i między rzędami 4-8 m. Co więcej, te dane odnoszą się do długo żyznego ogrodu. W końcu jednak potrzebujemy ogrodu nie tyle w celu zapewnienia rozwoju samej jabłoni, ale przede wszystkim po to, aby jabłoń karmiła nas i jak najszybciej.
Postaramy się zmaksymalizować możliwość połączenia tych sprzecznych wymagań: zapewnienie jak najszybciej produktu w wymaganej ilości i normalnych warunkach dla rozwoju roślin.
Pożądane dzienne spożycie owoców dla każdej osoby opracowane przez dietetyków wynosi 250 g. Na tej podstawie roczne zużycie dla jabłek wynosi 91 kg na osobę lub 273 kg dla trzyosobowej rodziny. Biorąc pod uwagę częstotliwość owocowania, nieuchronną stratę i biorąc pod uwagę fakt, że jedna jabłoń daje średnio 100 kg, otrzymujemy, że 5-8 jabłoni wystarczy dla trzyosobowej rodziny. Ale, niestety, jabłonie wchodzą w życie, w zależności od odmiany, w trzecim-dziesiątym roku po posadzeniu przez dwuletnie sadzonki, osiągając maksymalną wydajność w ciągu 20-30 lat.
Tak więc, jeśli założymy ogród zgodnie z tymi zaleceniami w wieku 30 lat, to w samą porę na emeryturę i otrzymamy planowany ogród, to jest najprawdopodobniej już dla wnuków, jeśli tego potrzebują.
Wyjściem z tej nieuniknionej sytuacji jest bardziej gęste sadzenie, gdy odległość między drzewami jest zmniejszona, a wraz z ich wzrostem gęstość sadzenia jest dostosowywana albo przez kopanie, albo za pomocą banalnej piły i siekiery. Nawiasem mówiąc, ta technika jest szeroko stosowana w reprodukcji lasów sosnowych, a jej zewnętrzną manifestacją są ozdoby Nowego Roku, które dekorujemy. Na zachodzie naukowcy długo uzasadniali uprawę owoców w ogrodach łąkowych tak gęsto, jak pomidory w otwartym terenie. Ale, niestety, istnieją zupełnie inne, łagodniejsze warunki środowiskowe niż nasze, co daje większą możliwość manewrowania wyborem jednej lub drugiej odmiany i technologii.
Zdając sobie sprawę z potrzeby bardziej ścisłego dopasowania, rozsądnie jest zadać pytanie: jak grośnie można sadzić, aby wykorzystać obszar i sadzić materiał tak skutecznie, jak to możliwe?
Po porównaniu różnych opcji rozmieszczenia i rozwoju nasadzeń jabłoni, skrystalizował się następujący schemat rozwojowy (patrz rys.): Sadzenie sadzonek w rzędzie w odległości równej średnicy korony drzewa podczas początku owocowania jabłoni (dla jabłoni na silnie rosnącym magazynie wynosi około 2 m); używanie tych jabłoni jako ściółki owocowej przez 5 lat z formowaniem korony, z wyłączeniem wzajemnego nakładania się gałęzi sąsiednich roślin, a następnie przerzedzania przy podnoszeniu odległości między drzewami do zalecanego standardu (w tym przypadku, jeśli co druga roślina zostanie usunięta, będzie to 4 m). To jest właśnie odległość, którą jabłka osiągają zwykle po 15 latach owocowania. Następnie warunki wzajemnego oddziaływania roślin są również regulowane przez formowanie korony, tak jak w ściance owocowej zagęszczonego nasadzenia.
W wyniku tego stopniowego rozwoju ściółki owocowej w ciągu pierwszych 5 lat, plon jest prawie 2 razy większy niż przy standardowych rozmiarach sadzenia (po 4 m), a parametry wydajności są takie same po 10 latach pracy w ogrodzie.
Ponadto, w zagęszczonych nasadzeniach (co zostało udowodnione przez wiele instytucji naukowych), mocne urządzenie liściowe formuje się szybciej, rośliny mniej cierpią z powodu zimnych i suchych wiatrów, uszkodzeń spowodowanych przez mróz, oparzeń i wiosennych przymrozków. Spośród drzew jabłoni wyrównuje się wahania temperatury powietrza i gleby, wzrasta względna wilgotność powietrza i maleje parowanie wilgoci z powierzchni gleby, mniej roślinności chwastów, a zimą więcej śniegu gromadzi się w ogrodzie. Wszystko to zmniejsza koszty obecnej opieki. Co więcej, rośnie możliwość manewrowania przy przyszłym kształtowaniu ogrodu, jeśli z jakiegoś powodu zasadzono drzewa niewłaściwego rodzaju (poprzez ubożenie lub ponowne przeszczepienie). Wraz z efektem naturalnym i ekonomicznym, gęstsze sadzenie przyspiesza pozyskiwanie i estetyczną satysfakcję - właściciel witryny czuje się szybciej w ogrodzie.
Jednak przy tak gęstym posadzeniu i dynamicznym rozwoju ogrodu zawsze jest konieczne (a ogrodnicy amatorzy nie są do tego przyzwyczajeni), aby być czujnym, ponieważ ciasne dopasowanie jest dobre tylko do pewnych granic. Gdy gałęzie sąsiednich jabłoni zaczynają się zbliżać, muszą być przycięte w czasie, aby nie dotykały się i nie ocieniały. A jeśli przestaje dawać pożądany efekt, to bez żalu rozstaje się z przeszkadzającą rośliną.
Oczywiście bardziej gęste sadzenie to dodatkowy koszt, ale dobry ogród owocowy z reguły jest drogi. Tylko w przypadku zakupu gotowego ogrodu jesteś tylko konsumentem, a kiedy sam ustawisz, jesteś także twórcą. Więc wybór należy do ciebie.