Rusbol nie zawiedzie


Przy wyborze odmiany, początkujący kultywator lepiej nie kieruje się rozmiarem bukiecików i jagód, jak to często bywa, ale przez sprawdzone, uznane, bardzo wydajne i odporne odmiany.


W mojej dwudziestoletniej winnicy najlepsza z tych odmian jest Rusbol.
Odmiana prawie nie ma wad. Po pierwsze jest bardzo odporny na choroby - przez cały czas uprawy nigdy niczego nie boli, niezależnie od tego, czy go spryskuje, czy nie. Po drugie ma prawie stuprocentową płodność oczu. Oznacza to, że prawie każdy wizjer daje owocną ucieczkę. Oznacza to, że żniwa będą zawsze, bez względu na to, jak został wycięty przez niedoświadczonego hodowcę. Z tego samego powodu ta odmiana nie boi się częściowego zamrożenia lub podglądania oczu z powodu niepiśmiennego lub przedwczesnego schronienia. Żywe oczy zawsze będą tam, nawet na wiecznym drewnie, i dadzą całkiem pełne plony. Niewiele odmian wykazuje taką hojność.
I jak to kwitnie! Na niektórych odmianach kwitnących pędzli i małych kwiatów, których nie potrafią rozpoznać na liściach. I Rusbol już tworzy grzebień przed kwitnieniem (gałąź, na której trzymane są kwiaty) w całości. Dlatego duże pędzle z pąkami wyglądają jak jajniki. A kiedy kwitnie Rusbol, wiele gęsto rozgałęzionych pędzli robi wrażenie - obficie posypane pyłkiem, przykrywają liście. Silny aromat przyciąga dużą liczbę owadów, dzięki którym odmiana jest hojnie dzielona przez nadmiar pyłku z potrzebującymi odmianami. Kwitnie przez długi czas. Rusbol jest uważany za jednego z najlepszych, najliczniejszych owadów zapylających.
Odmiana jest wczesna (115-125 dni), dojrzewa 10-15 sierpnia. Bardzo owocny. Duże pędzle (do 1 kg) białych, średniej wielkości beznasiennych i bardzo słodkich jagód nie pozostawiają nikogo obojętnym. Obfite zbiory nie są uszkadzane przez osy i mogą długo wisieć na krzaku. Ale nadmierne wystawianie plonów na winoroślach w Rusbol jest obarczone ich słabym dojrzewaniem. Jest to brak różnorodności, choć nie konieczny, ponieważ przy tak wysokiej owocności, 3-4 oczy na winorośli zawsze będą miały czas dojrzewania. Tak więc, iw przyszłym roku, Rusbol da hojne zbiory!

Odmiana ma jeszcze jedną osobliwość. Przypisuję to do meritum, choć jest to dyskusyjne. Rusbol jest klasyfikowany jako samobójczy. Jak troskliwi rodzice, którzy są gotowi pielęgnować i opiekować się dziećmi do końca życia, więc przyniesie każdy z jego nieistotnych pędzli do standardu konsumenta, wylewając każdą jagodę słodkim sokiem. Nawet ze szkodą dla ich sił i poza ich możliwościami. Ale nie wyschnie, nie będzie "zabijać", nie będzie się marszczyć, nie dając cukru, jak wiele innych odmian, gdy są przeładowane. Tutaj hodowca musi zaopiekować się swoim zwierzakiem. Aby krzew nie osłabł, konieczne jest przycięcie krótszych pędów do owocowania jesienią, pozostawiając nie więcej niż 2-3 pąki. Takie ograniczenie winorośli owocowych (normalizacja zbiorów) przyniesie korzyści tylko tej odmianie. Zbiory nie zmniejszą się, a szczotki będą większe. W razie potrzeby normalizację można kontynuować na wiosnę. Tylko wycięcie winorośli nie jest już możliwe, aby uniknąć "płaczu" (wypływającego z traw z rany). Musisz poczekać na zielone pędy o wysokości 1-3 cm, a następnie przy niewielkim ucisku palca możesz wyłuskać te dodatkowe, przede wszystkim małe i cienkie.
Rusbol może stać się dumą każdej winnicy i może konkurować z wieloma nowymi produktami. Tak więc, ścigając potomstwo współczesnej hodowli, nie powinno się rabować starych uznanych odmian.
W mojej kolekcji jest wiele odmian winorośli. Zgodnie z cechami ekonomicznymi wymienionymi na początku artykułu, mogę przypisać odmiany Timur, Victoria, Kishmish do godnych odpowiedników Rusbol.