Rose rugosa - potrójne użycie


Nie każdy rodzaj psiej róży jest mistrzem witamin. Np. Dzika natura jest szeroko rozpowszechniona w przyrodzie (szczególnie na południu Rosji iw regionie czarnej ziemi), w małych owocach, z których prawie nie ma witaminy C.
Jak na ironię, to oni handlują wszędzie na rynkach. Różę psa można odróżnić od przylistków przyciśniętych do jagody, podczas gdy u innych gatunków stoją pionowo. Ale złodzieje kupcy często je odrywają, gdy są wysuszeni. Aby nie zostać złapanym w pułapkę, nie ma nic łatwiejszego niż wyhodowanie na twojej stronie róży witaminowej - w końcu ta roślina jest wyjątkowo bezpretensjonalna.

W tym celu poleciłbym pomarszczoną dziką różę (róża rugoza). Po pierwsze, jego owoce są bardzo duże, o średnicy do 3 cm i nadają się nie tylko do suszenia, ale także do robienia dżemu, marmolady. Po drugie, ma on właściwość ponaglania, czyli kwitnie i owocuje nieprzerwanie aż do późnej jesieni, w przeciwieństwie do cynamonu, który kwitnie tylko w maju (nazywany jest również majem). Dlatego też jest bardzo dekoracyjny przez całe lato i jest idealny do stworzenia pięknego nieprzejezdnego żywopłotu, zwłaszcza, że jest naturalnie odporny na zimne wiatry. Ponadto, od pomarszczonych owoców dzikiej róży cennymi surowcami są nie tylko owoce, ale także pachnące płatki, w lecie można je suszyć i dodawać do herbatek ziołowych przez całą zimę, nadając im wyjątkowy zapach róży.
Rozwijaj to bardzo łatwo. Jeśli sadzisz na skraju terenu, otrzymujesz piękny żywopłot. Ale do tego trzeba trochę popracować i wykopać rów o wymaganej długości 0,5-0,7 m szerokości, 30-40 cm głębokości, wypełnić go żyzną glebą i sadzonkami roślin 0,7-1 m jesienią lub wczesną wiosną. a nie w boksach, jak to zwykle się dzieje? Ponieważ dzika róża bardzo szybko rozmnaża się przez pędy korzeniowe, a więc rozprzestrzenia się wzdłuż żywopłotu i nie "wpełza" w fabułę lub drogę, a wykopany jest rów.
Sadzonki Rosehip są rzadko dostępne, nawet w dużych miastach, ale nie może to stanowić przeszkody dla tych, którzy chcą zdobyć tę rzadką roślinę. Każdy może sam wyhodować sadzonki, ponieważ pomarszczona pierwiosnka jest dobrze rozmnażana przez nasiona i w pełni przekazuje potomstwu wszystkie jej cechy.
Nasiona dzikiej róży mają bardzo grubą i trwałą "skorupę" i długi stan uśpienia. Dlatego najlepiej siać je przed zimą. Następnie zarodek dojrzewa w glebie, a skorupa pęka podczas zamrażania, a nasiona kiełkują wczesną wiosną. Możesz zasiać w skrzyni w zimie i umieścić go w śniegu. Wreszcie, możliwe jest siać wczesną wiosną, ale wtedy nasiona muszą być przygotowane. Po pierwsze, muszą być spulchnione, to znaczy przetarte papierem ściernym, aby pocięgno cieńsze. Po drugie, stratyfikacja, utrzymywanie przez około dwa miesiące w wilgotnym podłożu (torf, trociny, mech, piasek) w temperaturze około 0 ° C w chłodziarce lub piwnicy. W pierwszym roku rośliny osiągają wysokość 30 cm, w drugim - 1 mi zaczynają krzak, aw trzecim - są to już dorosłe krzaki o wysokości 1,5 m, które stają się owocujące.
Płatki dzikiej róży mogą być zbierane przez całe lato z częstotliwością 2-3 dni (tyle kwiat żyje), suszone i przechowywane w szklanych słoikach.