Curry porzeczki


Powszechnie wiadomo, że wiele roślin po pewnym okresie życia traci efekt dekoracyjny i plon. Wśród upraw ogrodniczych są to przede wszystkim truskawki i czarne porzeczki. A jeśli truskawki są stale aktualizowane przez większość ogrodników, to od dziesięcioleci zapomina się o porzeczkach.

Często ogrodnicy nie mają odwagi usunąć krzaków czarnej porzeczki, które mają więcej niż 20 lat. Żniwo to kałuża jagód, ale powód jest obwiniany o niesprzyjające lato, surową zimę i każdego roku oczekuje się, że ludzie będą mieli obfite zbiory ze starych krzewów. Nie musisz żałować roślin, które nie odnoszą korzyści. O wiele bardziej praktyczne jest zastąpienie ich nowymi, młodymi, najlepiej ze wszystkich - nowoczesnymi, obiecującymi odmianami.
W pierwszym roku pędy czarnej porzeczki bardzo silnie wyrastają z korzenia, a następnie tempo wzrostu słabnie, a po piątym lub szóstym roku wzrost długości nie przekracza 5-10 cm, a przeważająca część rośliny koncentruje się w środku gałęzi. W tej strefie znajduje się główna liczba owoców, ale aktywnie produkują one owoce tylko przez krótki czas: dwa lub trzy owoce i są wyczerpane.
Czas trwania maksymalnej wydajności czarnej porzeczki wynosi 6-7 lat po rozpoczęciu owocowania. Brak rocznego przycinania skraca ten okres do 5 lat. Dlatego krzew musi być odmłodzony co roku, dając życie nowym pędom. Prawidłowe i regularne przycinanie czarnej porzeczki jest gwarancją jej zdrowia i wysokiej wydajności. Każdego roku, gdy przycinanie pozostawia nie więcej niż 2-3 nowe pędy wyrastające z korzenia. Przy częstym sadzeniu krzewów pozostawia się nie więcej niż 1-2 roczne pędy. Wszystkie gałęzie starsze niż 5 lat z pewnością zetną z ziemią. Tak więc, po 5 latach, krzew porzeczki powinien mieć do 10-15 gałęzi w różnym wieku.
Po 7-8 latach starzenia się krzewów trzeba zacząć przygotowywać zamiennik. Podczas gdy młode rośliny zyskują na sile, stare zapewniają zbiory, a następnie wyrywają.
Czarna porzeczka rodzi się bez większego wysiłku. To prawda, że sadzonki były ostatnio bardzo drogie, ale porzeczki są łatwo rozmnażane przez sadzonki, a kosztują znacznie mniej.
Jeśli kilka dekad temu asortyment rodzynek był bardzo słaby, w sumie tylko kilkadziesiąt odmian, w większości niskoprodukcyjnych, odpornych na choroby, z małymi jagodami, w ostatnich latach hodowcy stworzyli wiele nowych odmian odpornego na choroby, o dużych owocach, doskonałego smaku. Tuż od buszu można jeść duże, wspaniałe jagody i nie zwijać ust od kwasu.
Doskonałe cechy odmian Yadrenaya, Perun, Vologda, Treasure, Ilya Muromets, Yolochka, Aromatnaya, Selechenskaya, Titania, Vasilisa the Beautiful. Ciekawe są także Pygmy, Exotica, Lazyay, Dachnitsa, Rusalka i inne. Niestety, ograniczony rozmiar artykułu nie pozwala na pełną listę i cechy każdej odmiany. To jest temat do kolejnej rozmowy. Teraz chcę tylko powiedzieć trochę o mojej ulubionej odmianie z dźwięcznym imieniem - Wołogdy. Każdego lata, na długo przed dojrzewaniem jagód, przewiduję ten moment. Jeszcze zielony, ale już imponujący pędzel wielkości chowa się pod dużymi rzeźbionymi liśćmi. Ich kolor zmienia się każdego dnia, jagody są wypełnione sokiem i ciemnieją. Jeszcze kilka dni - a dłoń kładzie duże jagody, jak czarne winogrona. Podnosisz gałąź, a twoje serce zatrzymuje się przed taką nagrodą natury - wszystko to jest zawieszone na dziesiątkach ciężkich czarnych pędzli.