Pierwsza wiązka winogron


Czwarty rok w szkole hodowcy "Od cięcia do winogron" doświadczonego ogrodnika
Z pięćdziesięcioletnim doświadczeniem Vladimir Andreevich SEROV dzieli się swoim nieocenionym doświadczeniem w uprawie winogron.Ogrodnicy, którzy poszli za jego radą i właściwie opiekowali się sadzonkami winogron, mogą po raz pierwszy w tym roku spróbować słonecznych jagód, ale stanie się to pod koniec lata - na początku jesieni, ale na razie musimy się wiele nauczyć - podwiązki, fragmenty, szczypanie i tak dalej.
Przypominam naszemu czytelnikowi, że w ubiegłym roku uzyskano czteroramienny krzak w kształcie wachlarza, na każdym rękawie znajduje się ogniwo owocowe. To jest idealny kształt buszu.

- Vladimir Andreevich, spójrzmy na zasadę połączenia owoców, jego funkcjonalność.
- Połączenie owocowe składa się z owocnika (strzałki), węzła zastępczego, umieszczonego na dwuletnim drewnie. Na wiosnę owocujący winorośl wiąże się poziomo z drutem kratowym (ryc. A). Od pąków w okresie wegetacji rosną pędy, żniwa i bezowocne. Jesienią usuwa się cały owocujący krzew (przed węzłem zastępczym). A pędy wyhodowane na suce wymiany są odcięte (rys. B). Górna - dla owocnika, dolna - dla 2-3 oczek na nowy węzeł zastępczy. I okazało się, że to samo było na wiosnę, tylko rękaw nieco się wydłużał. W następnym roku cały cykl się powtarza. Powstały winorośl jest usuwany, pędy przy węźle gałęzi są przycinane do ogniwa owocowego. I tak rok po roku. Teraz, znając funkcje łącznika do owoców, możesz właściwie przycinać krzaki.

- Vladimir Andreevich, jakie są zadania w tym roku?
- W tym roku konieczne jest utrzymanie danego kształtu krzewu, aby zwiększyć wieloletnie drewno i system korzeniowy tak, aby krzew był mocny. Na każdym rękawie możesz zostawić jeden kwiatostan, ale nie więcej, aby wypróbować własne winogrona. Krzew winogronowy jest obciążany stopniowo.

- Jaką pracę należy teraz wykonać?
- W mojej winnicy spędzam wiosnę w następującej kolejności. Pierwszą troską jest jak najszybsze wypuszczenie krzaków z zimowego schronienia, jak zwykle, w połowie kwietnia. Podpory powinny być gotowe do tego czasu.
Krata druciana - najlepszy rodzaj podpór, ponieważ pomaga stworzyć optymalne warunki dla oświetlenia i wentylacji krzewów, zwiększony wzrost pędów i uzyskiwanie wysokiej jakości plonów. Jak mówi przysłowie: "Winogrona na kratownicy - zbiory w całości".
Następnie musisz sprawdzić, jak zimą winorośli. Jeśli krzew winny jest zimny, przecinamy strzały owocowe. Wszystkie młode winnice przycina się wiosną. Po przycięciu, natychmiast zaczynają wysuszyć podwiązkę, to znaczy wiążą rękawy i zeszłoroczne roczne pędy do wsparcia. Przed rozpoczęciem pąk należy zakończyć podwiązkę winorośli. Nie powinniśmy się z tym spóźnić, ponieważ opuchnięte i otwarte oczy łatwo znikają. Istnieje wiele wariantów podwiązki, najważniejsze jest zapobieganie zgrubieniu pędów na płaszczyźnie kratki. Sekwencja suchej podwiązki dla wieloraniowego tulei w kształcie wachlarza jest następująca.
Po pierwsze, rękawy są przymocowane do pierwszego drutu ze spadkiem: niektóre z prawej, inne z lewej, to znaczy w kierunku, w którym były osłonięte zimą. Następnie strzały owocowe są poziomo związane z pierwszym i drugim drutem, jeśli to możliwe, równomiernie wzdłuż płaszczyzny kratki. Hodowca musi przewidzieć, w jaki sposób zlokalizowane zostaną zielone pędy i jak gruby będzie krzew. Na podwiązce zastosowano wytrzymały sznur.
Gdy zielone pędy powstały z pąków wyrastają z drugiego drutu, wykonują zieloną podwiązkę. W tym przypadku wszystkie zielone pędy przywiązane pionowo do kratki w odległości co najmniej 8-10 cm od siebie. Kiedy pędy wyrastają z trzeciego drutu, przytrzymaj drugą podwiązkę i tak dalej.
Aby krzewy były zdrowe, natychmiast po otwarciu i suchej podwiązce muszą być natryskiwane 3-4% roztworem siarczanu żelaza. Następnie poluzuj ziemię między krzakami i przygotuj nawóz.
Wiosną i latem, oprócz głównych pędów, winorośl rozwija się na pniach tłustych pędów. Z łona liści w lecie pojawiają się pędy zwane pasierbami. Topy i pasierbowie opóźniają dojrzewanie drewna, pąków i pędów. Dlatego w trakcie sezonu wegetacyjnego muszą się zerwać dwa lub trzy razy. Opuszczanie z gruzem nie może być. W tym przypadku roślina zużywa składniki odżywcze, zadaje duże obrażenia. Z pierwszym gruzem odsłonięte pąki na rękawach i pędy są usuwane. Za drugim razem odłamują część niechcianych pędów, bliźniaków, wszystkie ukształtowane kwiatostany, z wyjątkiem jednego najlepszego na jednym rękawie (w tym roku). Późne pędy są usuwane w trzecim fragmencie. Pędy odrywają się tylko w gęstych miejscach, starając się zaoszczędzić jak najwięcej masy liści, aby zwiększyć fotosyntezę i rozwinąć wzrost korzeni.
10-15 dni przed kwitnieniem, szczypać wierzchołki energicznych pędów 3-5 mm. Nie ściskaj pędów na węzłach substytucji i słabych.
Przed kwitnieniem przeprowadzane jest drugie traktowanie przeciwko chorobom Bordeaux lub ciekłemu ditlenkowi chloru. Można go łączyć z nawozem dolistnym mikrowłókna nawozowego. Trzeci czas jest przetwarzany po utworzeniu jajnika.
Po szczypaniu pędy zaczynają rosnąć pasierbów. Są pasierbami, czyli szczypią nad drugim lub trzecim arkuszem, lub wyrywają się.
Wszystkie opatrunki, podlewanie, zielone operacje powinny być wykonywane na czas.

- Vladimir Andreevich, jak chronić krzew winogron przed zwrotnymi mrozami?
- Obecnie w sprzedaży znajduje się gęsta włóknina, aw przypadku przymrozków należy ją mieć pod ręką, aby wieczorem rzucać kratę z winogronami.

Poprzednie publikacje można przeczytać tutaj , w "Dachnitsa" nr 2, 21 na 2006 r., Nr 8, 18 na 2007 r., Nr 8 na rok 2008 oraz w Dachnitsa Plus nr 2 na rok 2009.