Podstawy ochrony ogrodu w należytej staranności


Największe zniszczenia upraw w ogrodach amatorskich niosą szkodniki i choroby. Na przykład, szara zgnilizna truskawek w mokrych latach może zmniejszyć wydajność nawet o 30%, a agrofag porzeczki i agrestu - agrestowy ogień może zniszczyć nawet 50% plonów.

Jest wiele takich przykładów, dlatego ochrona, uprawy ogrodowe przed szkodnikami i chorobami jest jedną z najważniejszych i złożonych czynności ogrodnika, wymagającą nie tylko umiejętności, ale i pewnej wiedzy.
Uważam, że ochrona ogrodu może być dość skuteczna tylko dzięki umiejętnemu połączeniu wszystkich jego elementów składowych, takich jak dobre ogólne utrzymanie ogrodu, terminowa uprawa gleby, dobry nawóz, prawidłowe przycinanie drzew, stosowanie czynników biologicznych i chemicznych. Ci ogrodnicy bardzo się mylą, jeśli uważają, że wystarczy posypać ogród jakimś chemicznym środkiem lub naparem z ziół, a wszystkie szkodniki i choroby znikną.
Aby chronić ogród przed różnymi nieszczęściami, bardzo ważna jest terminowa obróbka gleby. Przy odpowiednim traktowaniu ginie szereg szkodników i patogenów, których życie w pewnych fazach rozwoju często wiąże się z ich pobytem w glebie. Przyczynia się do zniszczenia dużej liczby szkodników i chorób głębokiej jesieni wykopu, letniego rozluźnienia między rzędami i pniami drzew.
Niezbędnym warunkiem zwalczania zarówno szkodników, jak i chorób jest terminowe niszczenie chwastów, ponieważ wiele szkodników najpierw osiedla się, następnie rozwija i rozmnaża się na chwastach, a następnie przenosi do roślin uprawnych. W drzewach owocowych i krzewach jagodowych jedzą pąki, kwiaty, liście, zapuszczają korzenie w młodych jajnikach. W zadbanym, obficie urodzajnym ogrodzie nie ma chwastów, dlatego jest tam mniej szkodników.
Terminowe i właściwe przycinanie drzew i krzewów jest najważniejszą praktyką rolniczą w pielęgnacji ogrodu, a także zwalczaniem szkodników i chorób. Na przykład, usuwając chore pędy malin, ogrodnik niszczy dużą liczbę szkodników, które przygotowały się do zimowania. Podczas przycinania starych pokręconych lub słabo rozwiniętych młodych pędów porzeczek lub agrestu, wiele szkodników, larw i jaj złożonych usuwa się z ogrodu.
Jesienią należy zebrać i należy spalić wszystkie resztki roślin.
W ostatnich latach ogrodnicy-amatorzy stosowali bardzo skuteczny sposób zwalczania szkodników - pułapek na przynęty. Na przykład na końcu kwiatu jabłoni możesz powiesić szerokie puszki kwasu chlebowego na drzewie. Zapach kwasy silnie przyciąga motyle ćmy, a ogrodnik może zbierać atakujące motyle każdego ranka i, jeśli to konieczne, dodawać kwas chlebowy do banków.
Skutecznym środkiem zwalczania szkodników upraw owocowych jest instalacja pasów pułapkujących na pniach drzew. Wykonuję taśmy do wyłapywania z płótna, tektury falistej lub papieru w kilku warstwach i zawiązuję wokół pnia drzewa na wysokości 40-50 cm nad ziemią. Pasek przymocowany do drzew na początku kwitnienia. Przebudzeni ze stanu hibernacji, szkodniki pędzą do korony drzewa i znajdując "odosobnione miejsce" - ukrywający się tam pas do chwytania. Zazwyczaj rozwiązuję paski i sprawdzam je co drugi dzień: niszczę szkodniki, które się tam zgromadziły.
Po zbiorach nie należy zapominać o przygotowaniu ogrodu na zimę, ochronie przed gryzoniami. Aby to zrobić, przed rozpoczęciem okresu zimowego pnie drzew są owijane folią dachową lub papą. Można również nawijać sosnowe gałęzie za pomocą igieł. Moje doświadczenie pokazuje, że owijanie pni drzew ze starymi pończochami i rajstopami jest nieskuteczne i nie zapobiega uszkodzeniom gryzoni.