Orzech nie jesteśmy najemcą?


Wielki hodowca Iwan Władimirowicz Michurin postanowił kiedyś przeprowadzić eksperyment. Wziął i przeszczepił niektóre rośliny z dobrej ziemi na biedną. I rosły na nim drzewa owocowe i krzewy, bardziej trwałe niż wcześniej.
Postanowiłem zrobić prawie to samo, zdecydowałem się wyhodować orzech w moim ogrodzie. Możliwe było, bez dalszych ceregieli, zasadzenie od razu gotowego drzewka. Ale myślałem, że jeśli dostaniesz roślinę z nasion, to nadal "od kołyski", aby zapoznać się ze wszystkimi cechami naszego klimatu.
Dorastając do tuzina sadzonek wiosną zasadziłem je w różnych miejscach w moim ogrodzie. Uważnie obserwuj, gdzie rośliny poczują się lepiej.
Zaczęły się, a jesienią wzrosły o pół metra. Pokryłem niektóre rośliny na zimę, inne opuściłem bez schronienia. Na wiosnę jednak wszystko zamarło. Ale słońce się ociepliło i zaczęły rosnąć nowe pędy.
W okresie letnim drzewa osiągnęły wysokość metra. Wyglądały naprawdę przystojnie - z silnymi pniami i bardzo szerokimi liśćmi. Ale zima znów "pokazała charakter".
Było jasne, że lokalna kultura mrozu nie wytrzymuje. Ale nadal zdecydowałem się kontynuować eksperyment. Niech kłębią się drzewa wiele razy, przekonywałem, ale zamiar przeżycia pewnego dnia zdobędzie przewagę, utrwali się w ich "świadomości".
Minęło kolejne 5-6 lat. Czasami mrozy uszkadzały tylko wierzchołki korony. Zdarzyło się też, że rośliny zostały całkowicie zamrożone "od góry do dołu". Ale co roku zadowoleni młodzi pędy.
Ale żniwa, które moja żona i ja nie czekałyśmy. Powoli zacząłem wycinać słabsze rośliny, pozostawiając te, które są silniejsze. A potem patrzę - żona też wzięła siekierę. Nie przeszkadzało mi to.
I raz, po następnym zamarznięciu, rośliny obudziły się późną wiosną, kiedy ogród był już zielony z cebulą i ziemniakami. Kopiąc łóżka, kładę orzecha pod łopatą.
Niestety, moje marzenie o oszustwie z mojego spisku pozostało marzeniem. Drzewa wyższe niż ludzkie nie rosły. Nie przynieśli ani kwiatów, ani owoców. Ale jak ciekawa była praca! Do tej pory nie żałuję ani czasu, ani zmarnowanych sił.
Na przykład w kiełkowaniu nasion orzecha włoskiego występują subtelności. Nakładanie nakrętki powinno odbywać się "z boku" tak, aby jej końcówka nie znajdowała się u góry lub u dołu. Nazywam ten szczyt miejscem, w którym liście muszli tworzą małe pęknięcie.
I chodzi o to. Jeśli ta dziura będzie wyglądać, jeden cienki ucieczka bez "luków" kręgosłupa z nutlet. Jeśli posadzisz orzech z końcówką w dół, potężny korzeń wykiełkuje głęboko w glebę. Ale ucieczka nie wyjdzie na zewnątrz, pocisk zablokuje drogę. Spostrzegłem wszystkie te subtelności, kładąc orzechy w przezroczystych pojemnikach do kiełkowania.
Czas wziąć CV. Moje ośmioletnie doświadczenie w uprawie orzecha pokazało, że drewno rośliny nie wytrzymuje naszych zim. I nie tylko dlatego, że są zimne. By the way, największy lukier zdarzył się właśnie w ciepłej zimie, kiedy rośliny zwykły wychodzić ze stanu zimowego spoczynku. Powodem jest również to, że zima jest znacznie dłuższa niż na południu. Rośliny nie są w stanie wytrzymać takiej regulacji.
Jednocześnie możliwe jest, że roślinność orzecha włoskiego może być sztucznie opóźniona, przynajmniej przez użycie najprostszej osłony z folii. Może drewno stanie się dojrzalsze i będzie cierpieć zimę z najmniejszą stratą. Jesienią dobrze będzie owinąć ucieczkę szmatami, aby chronić je przed zimnem. Ale to wszystko wymaga od ogrodnika szczególnego entuzjazmu, którego już nie mam.