Przycinanie drzewek owocowych


Przycinanie w kompleksie środków agrotechnicznych jest jedną z najpotężniejszych i niezbędnych metod oddziaływania na roślinę. Pod wpływem przycinania procesy biochemiczne są aktywowane, a intensywność oddychania w tkankach wzrasta.


Podczas pielęgnacji drzew owocowych ogrodnicy powinni zwracać szczególną uwagę na przycinanie. Pozwala to na ukształtowanie korony drzewa z tak wieloma gałęziami, na których liście będą w stanie stworzyć maksymalne biologicznie możliwe zbiory w ogrodzie. Przy pomocy przycinania zręby szkieletu korony w młodych roślinach, umieść drewno owocowe. Dzięki tej praktyce rolniczej w koronie tworzone są sprzyjające warunki do owocowania: regulacja wzrostu i owocowania. Przy pomocy przycinania w okresie wzrostu starzenia, odmładza się koronę w celu przywrócenia wzrostu, zwiększenia plonu i jakości owoców.
W poprzednich latach przycinanie zostało wykorzystane do przywrócenia już bardzo słabego wzrostu. W tym czasie, gdy jest szczególnie ważne, aby uzyskać wczesne zbiory, niektórzy ogrodnicy odmawiają przycinania w pierwszych latach po posadzeniu ogrodu, aby zacząć go po zaszczepieniu owocników. Teraz system przycinania jest znacznie prostszy i każdy początkujący ogrodnik może go kompetentnie przeprowadzić.
Istnieją różne metody przycinania: skracanie, przycinanie gałęzi na pierścieniu itd. Przycinanie odbywa się przez cały rok, ale główny zabieg wykonywany jest wczesną wiosną, zanim pęcznieją pąki. Późne jesienne i zimowe przycinanie odbywa się tylko na obszarach, gdzie nie występuje ekstremalnie zimno.
Latem szczypanie poszczególnych pędów. Usuń również wierzchołki, które pojawiają się w obszarze dużych cięć podczas cięcia środkowego przewodu i zmniejszania wysokości drzewa.

Jaka jest technika przycinania?
Skracanie cienkich gałęzi odbywa się za pomocą nożyc, a grube z piłą ogrodową, przycinającą gałąź do pąka (zeszłoroczna sesja) odbywa się w taki sposób, że płaszczyzna cięcia w górnej części przechodzi nad nerką, a w dolnej części - u podstawy pąka.
Podczas cięcia dużych gałęzi na pniu należy również przestrzegać zasady cięcia.
U podstawy gałęzi znajduje się napływ, a wzdłuż niego wycina się gałąź. Nie można ciąć równolegle do tułowia, w tym przypadku powstaje duża owalna rana, która będzie dłuższa i słabo zarośnięta.
Po wycięciu duże gałęzie z reguły nie pozostawiają pniaków, ponieważ wytwarzają wiele pędów o kształcie wierzchołka.
Przy skracaniu zarastających gałęzi zwracają uwagę na ich stan: usuwają słabsze, mniej produktywne.
Chropowatą powierzchnię dużych cięć na pniu i gałęziach szkieletu czyści się ostrym nożem i rozmazuje. Kit ogrodowy, farba na warzywnym oleju lnianym, a także różne mieszanki są używane jako szpachlówki. Aby chronić przed zimą i wczesną wiosną oparzenia słoneczne w głębokiej jesieni, z nadejściem trwałego, nie deszczowego chłodu, pień wybielono zaprawą wapienną (jedna część fluff lime, 2-3 części kleju).