Czy nie lepiej jest sadzić czereśnie


Instytut Ogrodnictwa i Roślin Leczniczych w Samara w ostatnich latach aktywnie zaangażował się w wprowadzanie i selekcję czereśni, biorąc pod uwagę, że ta kultura jest obiecująca dla naszej strefy.
Możliwe, że w przyszłości będzie naciskała czereśni. Wiadomo, że czereśnia jest słabo dotknięta kokcomycozą lub w ogóle jej nie dotyczy, dlatego w naszych warunkach jest ona zimniejsza niż wiśnia, która w ostatnich latach została powszechnie dotknięta tą niebezpieczną chorobą. Obserwacje ostatnich lat pokazały, że czereśnie w regionie Samara dobrze rosną, jesienią tworzą się wysokiej jakości sadzonki, które doskonale korzeniają i zaczynają owocować przez 4-5 lat. W porównaniu z siostrzaną wiśnią jakość owoców jest wyższa: prawie całkowity brak kwasu w gęstym, chrupiącym ciele z subtelnym delikatnym aromatem wiosennej świeżości. Wydajność czereśni w korzystnych strefach jest wyższa niż owoców czereśni, ale w naszym regionie jest mniejsza, w granicach 5-8 kg na drzewo, owoce osiągają 4-5 g. Spośród wszystkich owoców, czereśnia dojrzewa jako pierwsza. Jej wczesne odmiany zaczynają dojrzewać w połowie czerwca, a drugie w trzeciej dekadzie lipca. Dzięki temu możesz cieszyć się wspaniałymi owocami przez ponad miesiąc.
Wiśnia, w przeciwieństwie do czereśni, jest wysokim drzewem, ale problem ten rozwiązuje się również za pomocą karłowatej podkładki VSL2, która pomyślnie przeszła test w instytucie. Zmniejsza to wielkość drzewa do 60%, na przykład, jeśli w sadzeniaku rośnie słodka wiśnia do 5 m, a następnie na karła - 2,5-3 m.
Czereśnia jest samobesplodna, dlatego dla pereosylenii i lepszego zestawu owoców konieczne jest posadzenie 2-3 jednocześnie kwitnących odmian. Wiśnia może być również zapylaczem, ale, jak wynika z obserwacji, jest zła.
Na wielu obszarach podmiejskich można teraz spotkać czereśnie, ale niestety nie smakują one jagodom gospodarzy, dlatego słyszy się o nich negatywne recenzje. Faktem jest, że te sadzonki zostały nabyte na tę okazję, na rynku, który jest zalany drzewami od południa, z Mołdawii, Krasnodaru. Odmiany południowe nie wytrzymują naszych mrozów, lukier, jednak w okresie letnim są przywracane, ale potem znów zamarzają. Oto, jak istnieją, dopóki nie zostaną całkowicie zamrożone.
Pochodząca z geograficznego punktu widzenia czeremcha jest południowcem, dlatego uprawiana jest głównie na południu Rosji. Jednak surowe warunki klimatyczne naszego regionu nie stały się przeszkodą w pozyskiwaniu nowych odpornych odmian wiśni. Stało się to możliwe głównie dzięki hodowcom Bryansk, Moskwa, Orli, którzy stworzyli stosunkowo odporne na zimę odmiany. Obecnie w instytucie, w wyniku długotrwałych testów, wybrano około dziesięciu odmian z ich asortymentu, które można polecić amatorom ogrodniczym w naszym regionie: Tyutchevka, Iput, Bryansk Rose, Revna, Odrinka, Pore, Orel Pink, Symphony, Fatezh, Chermashnaya, Sinyavskaya . Odmiany te przez 20 lat obserwacji dowiodły swojej odporności na mróz, plony i cechy smakowe. Prowadzone są również prace selekcyjne, w wyniku których uzyskuje się hybrydy. Teraz są testowane zarówno w Samara, jak iw innych obszarach i mają bardzo dobre wskaźniki.