Czy jesienią konieczne jest "karmienie i nawadnianie" ogrodu


Niektórzy autorzy piszą, że drzewa powinny być karmione nawozami azotowymi tylko w pierwszej połowie lata, inni uważają, że takie dodatki są przydatne jesienią. Ale co z rezydentem w lecie?

Nawet w tym samym obszarze każdy ogród jest inny, różni się wiekiem drzew, ich składem odmian, jakością gleby, poziomem pielęgnacji. Dlatego wszystkie zalecenia powinny być przemyślane. Ważne jest zrozumienie ogólnych zasad pielęgnacji ogrodu. Tak więc, jeśli druga połowa lata była sucha, konieczne jest nawodnienie, poluzowanie i ściółkowanie powierzchni gleby. Ostre spadki podaży wilgoci prowadzą do zakłócenia funkcjonowania drzewa: wydajność fotosyntezy spada, akumulatory zgromadzone przez drzewo są przedwcześnie konsumowane. Kiedy nadmiar wody jest wymagany do jej usunięcia. Aby to zrobić, można drobno wykopać glebę, siać szybko rosnące rośliny pod koroną, na przykład musztarda, której zielona masa jest następnie osadzona w glebie.
Rozsądne powiązanie z nawozem azotowym. Młode, bogate w wilgoć drzewa powinny wiosną otrzymać nawóz. Karmienie w okresie letnim (na przełomie czerwca i lipca) może prowadzić do opóźnienia wzrostu i braku starzenia tkanek, aw konsekwencji do spadku odporności na zimę. Nie potrzebują nawozów azotowych i silnie przycinanych lub ponownie przeszczepianych drzew: mają już silny wzrost ze względu na brak równowagi między zredukowaną koroną a pozostałymi korzeniami, "zaprogramowany" do poprzedniego parametru powierzchni.
Kolejna rzecz - dojrzałe drzewa, dające obfite zbiory. Nie osiągają wzrostu - zapewniają żywienie swoich owoców. Ważne jest, aby pamiętać, że małe owoce pozbawiają drzewa więcej niż tę samą dużą liczbę dużych owoców. Wynika to z faktu, że składniki odżywcze są głównie wydawane na nasiona. To właśnie te drzewa najczęściej nie zawierają składników odżywczych, w tym azotu. Dlatego jesienią, po zbiorze, należy podawać nie tylko nawozy fosforowe i potasowe, jak to zwykle zaleca się, ale także nawozy azotowe. Oczywiście najlepiej jest dodać humus pod jesiennym kopaniem kręgu pnia.
Konkretne dawki nawożenia zależą od wielu czynników: składu agrochemicznego gleby, wieku drzew i tak dalej. W związku z tym możliwe jest podanie tylko średnich wartości na 1 m2 powierzchni pod koroną i trochę na zewnątrz: superfosfat - 50-60 g, siarczan potasu - 30-40 g na lekkich glebach, 20-25 g - na ciężkich, próchniczych lub kompostowych - 2-3 kg. Drzewa gruszy narzucają zwiększone zapotrzebowanie na potas, dlatego też dla nich potaż powinien wzrosnąć o 20 procent.
Zwykle same drzewa owocowe sygnalizują brak określonych składników odżywczych: jeśli liście są ciemnozielone, rozmiar jest normalny dla odmiany, a wzrosty mają optymalną długość, wtedy wszystko jest w porządku. Jeśli liście są małe, matowe, a wszystkie przyrosty nie przekraczają 20 cm lub nie ma ich wcale, pilnie potrzebne są nawozy azotowe.