Malinowy - jednoroczny


"Jagoda malin przyciągała nas do siebie, jagoda malin zaprosiła gości latem ..."Główną zaletą malin jest kwas elagowy, który ma silne działanie przeciwnowotworowe. W komórkach złośliwych wywołuje apoptozę (proces zaprogramowanej śmierci komórki) i zapobiega powstawaniu nowych nowotworów. Ta substancja występuje nawet w truskawkach i żurawinach, ale nigdzie w ilościach takich jak maliny. Cóż, oczywiście, maliny są najpewniejszym środkiem przeciwzapalnym. Garść jagód każdego dnia jest dobrym zapobieganiem wielu chorób. I że sezon konsumpcji świeżych malin był długi, używam powtarzających się odmian, które są znacznie łatwiejsze w uprawie.
Wszyscy wiedzą, że malina rośnie na całym terytorium naszego kraju, a tak wiele sadzi ją tam, gdzie jest miejsce na stronie. Ale w rzeczywistości jest to bardzo wymagające warunki, zwłaszcza klasy napraw. Malina preferuje dobrze oświetlone obszary. W wyniku słabego oświetlenia, rośliny stają się mniej odporne na choroby i szkodniki, jakość jagód jest znacznie zmniejszona. Szczególnie surowe wymagania dotyczące oświetlenia w naprawie odmian. Dla nich szkodliwe jest zaciemnianie nawet ich potomstwa. Dlatego maliny powinny być dobrze oświetlone przez cały dzień.
W odniesieniu do wilgotności gleby występują różnice odmianowe, ale większość odmian preferuje glebę z wystarczającą ilością wilgoci i cierpi na jej brak. Największe zapotrzebowanie na wodę w roślinach na początku dojrzewania jagód.
Dobre wyniki przy zachowaniu wilgoci dają mulcz (trociny, słoma). Malina najlepiej rośnie na dobrze przepuszczalnej, zatrzymującej wodę glebie. Nie toleruje złego drenażu, a nawet czasowe przesycenie wodą może doprowadzić do śmierci systemu korzeniowego.
Miejsce sadzenia nowego rzędu malin przygotowuje się od jesieni, czyszczę wszystkie chwasty, przede wszystkim byliny. Następnie wykopuję rowek wzdłuż planowanego rzędu w dwóch bagnetach łopaty (40-50 cm) i w jednym bagnetu - z głębokością. Na dnie rowów napełniam obornik lub kompost warstwą do 20 cm, a następnie nakładam złożony nawóz mineralny i mieszam go z nawozem, od góry zasypiam z ziemią. Sadzenie produktów na wiosnę. Rzędy układane są tak daleko, jak to możliwe, z północy na południe, aby rośliny się nie ocieniały. Maliny sadzę w okresie odpoczynku w linii w odległości około 30 cm, między rzędami 1,5-1,8 m, w zależności od odmiany, do głębokości 8-10 cm, dobrze rozprowadzają korzenie. Sadzonki są zakopywane 2-3 cm niżej niż przed sadzeniem. Głębsze sadzenie zapobiega powstawaniu nowych pędów korzeniowych. Po wylądowaniu pędy pocięte na poziom ziemi, nie pozostawiam żadnych pędów. Aby zapewnić, że łodygi nie leżą na ziemi pod ciężarem jagód, potrzebują wsparcia. Łatwiej jest postawić przed lądowaniem, ale możesz odłożyć wsparcie do końca pierwszego lata. Istnieje wiele różnych rodzajów wsparcia, ale opartych na ich wieloletnim doświadczeniu, opracowanych i ulepszonych własnych, które w pełni pasują do mojej rozwijającej się technologii (zdjęcie 1). Cztery górne druty dzielą dobrze pędy i łatwiej je zbierać. Dolne i górne rzędy drutu dobrze utrzymują pędy, nawet przy silnym wietrze, nie wymagają podwiązki.

Moja technologia opiera się na stopniowym rozwoju malin.
1. etap. Pędy malin urosły do pierwszego drutu, robię pierwsze przerzedzenie, pozostawiając około 5 cali rzędu 5-6 dobrych, silnych pędów (zdjęcie 1).
Drugi etap. Malina urosła do drugiego drutu, pierwsze kwiaty już się pojawiają. Robię drugie przerzedzenie, usuwam młody wzrost. Jeśli jest czas, odetnę dolne liście do pierwszego drutu, aby uzyskać lepsze oświetlenie i kontrolę szkodników. Pozostawia zerwanie, podciągnięcie lub nożyczki (zdjęcie 2).
Trzeci etap. Zbieranie malin. Okres zbierania trwa od lipca do pierwszych przymrozków, co 2-3 dni.
Czwarty etap. Jesienią odciąłem pędy do poziomu ziemi bez konopi.
Nie zaleca się uprawiania malin w jednym miejscu przez ponad 8-10 lat. W wyniku śmierci korzeni w glebie gromadzone są substancje, które nie wpływają na rozwój krzewu. Ponadto gleba staje się gorsza, wydajność spada. Powrót malin do ich pierwotnego miejsca lądowania jest zalecany po 3-4 latach. Aby zwiększyć spożycie świeżych malin, musisz zasadzić kilka odmian o różnych okresach dojrzewania. W ostatnich latach próbowałem i nadal doświadczam wielu nowych odmian: Kalashnik, Rajska przyjemność, Diament, Hercules, Apricot, Nieporównywalne, Jesienne piękno i inne. Najmilsi to Nieosiągalni, na początku owocowania, a także Indyjskie lato dla polubownego powrotu zbiorów, dla zbywalności, dobrego zbierania jagód i, oczywiście, dla smaku.
W ostatnich latach pojawiły się odmiany, których owocowanie jest przerywane jedynie przez mrozy do -5 ... -6 оС. Późną jesienią, kiedy deszcze gasną już barwny kolor opadłych liści i wydaje się, że w pustym ogrodzie nie ma ani jednej żywej iskry, jak pozdrowienia z gorącego lipca w smukłych szeregach malinowych, na pochyłych pędach pod liśćmi, jak rozżarzone węgle, odmiany malin Indyjskie lato.