Malinowy diament, z jagodami do mrozu


Naprawa malin wymaga innej opieki niż zwykle.

Jeśli zwykły malinowy owoc trafi na zeszłoroczne pędy, to powtarzające się - na pędy bieżącego roku. Jest to znane wszystkim. Jednakże, zgodnie z tradycją, wiele z nich nadal uprawia powtarzające się maliny jak zwykle, to znaczy, że próbują uzyskać letnią plon i jesienną. W wyniku dobrych zbiorów jagody nie są przyjmowane i są rozczarowane. Z drugiej strony maliny są często uprawiane z kępami lub z ciągłą szeroką wstęgą, a nowe, powtarzające się odmiany wykazują swoje najlepsze cechy, przy jednoczesnym poszanowaniu praktyk rolniczych, właściwego sadzenia i racjonalnego umieszczenia na stronie.


Jak sadzić i rozmnażać


W moim ogrodzie znajdują się 2 odmiany powtarzających się malin: Diamond i Hercules. Obie odmiany selekcji I.V. Kazakova. Sortuj Heracles nabyte niedawno, wciąż mnożę. Diament rośnie dawno temu i co roku produkuje obfite zbiory. Jest sadzona w jednym rzędzie, odległość między krzewami wynosi 70 cm, pozostawiam nie więcej niż 4 pędy na krzak dla owocowania. Potomstwo, które się pojawi, usuń je, tnąc ostrym nożem, tak nisko jak to możliwe w glebie. Natychmiast sadzę je w doniczce z odżywczą glebą, wodą i przykrywam półlitrowym słojem. Wkładam garnki do szklarni lub na parapet, gdzie sadzonki są ukorzenione. Tak więc "zabijam dwa ptaki jednym kamieniem" - propaguję cenną odmianę i usuwam niepotrzebne potomstwo, niszcząc matczyny krzew.
Pędy pozostawione do owocowania umieszcza się równomiernie wzdłuż rzędu, przywiązane do kratki. Glebę pod krzakami mulcz humus lub kompost. Płynę regularnie.
W lipcu kwitną maliny. W pierwszej dekadzie sierpnia jagody zaczynają dojrzewać. Jagody mają duży, stożkowaty kształt, rubinowoczerwone, błyszczące. Na pojemniku trzymają się bardzo mocno, nie kruszą się. Smak jagód jest bardzo dobry, z lekką kwaskowatością i przyjemnym smakiem malinowym. Robią dobry dżem. Owocowanie trwa do późnej jesieni.


Kiedy wycinam


Ostatniej jesieni, pierwszy dobry mróz był 8 listopada. Diamond wciąż był z jagodami. Mróz zabił zarówno liście, jak i jagody. Nadszedł czas, by przyciąć krzaki. Liść jest już zabity przez mróz, nie działa na krzakach. Wszystko, co wyrosło w lecie, przycinam blisko ziemi, nie pozostawiając konopi i usuwam z witryny. Gleba po obu stronach rzędu jest płytko odrapana, aby nie uszkodzić korzeni. Usuwam chwasty, a cały wiersz wylewam w ciągłej szerokości 1 mz humusem lub kompostem o grubości 5-6 cm, w przybliżeniu 1 wiadro na każdy metr bieżący rzędu. Więc zimy malin. Wiosną cykl się powtarza.
Ściółkowanie z humusem przed zimą chroni korzenie przed zamarzaniem i służy jako nawóz. Ziemia na mojej malinach nigdy nie przekopuje się, ale tylko rozluźnia. Pasza dawać dwa razy, trzy-cztery dni infuzji dziewanny. W tym celu wlewam wiadro dziewanny z trzema wiadrami wody i ciągle mieszam przez 3-4 dni. Do karmienia biorę 1 litr przygotowanego roztworu, rozcieńczam go w 10 l wody i wlewam pod krzak. Pierwszy opatrunek zrobić przed kwitnieniem, drugi - na początku dojrzewania jagód. To wystarcza na cały sezon. Zbiory ostatniego buszu kontrolnego zeszłego lata wyniosły 4 kg.


Niektóre cechy tej odmiany


W Diamencie wszystkie pędy są absolutnie bez cierni. Wysokość buszu wynosi 1-1,2 m. Występuje również wada - pędy muszą być związane, inaczej spadną pod ciężarem plonu.
W literaturze piszą, że Diament daje niewystarczającą liczbę potomstwa. Ostatniej wiosny otrzymałem 20 sadzonek z buszu kontrolnego.
Sadzonki zakorzenione w doniczkach, gdy tylko zaczną rosnąć, sadzę je w ziemi do ponownego wzrostu lub natychmiast do stałego miejsca. Bez wyjątku, sadzonki kwitną i dają jagody w tym samym sezonie. Jesienią rozwijają się dobrze rozwinięte pędy, które w zimie są przycinane blisko ziemi.
Pragnę zauważyć, że zjadacze dobrze się układają tylko wtedy, gdy ich wysokość nie przekracza 5 cm, a liście nadal są czerwone. Jeśli potomstwo wzrosło o 10-15 cm, a liście już się zmieniły na zielone, korzenie nie występują wcale lub nie powodują zbytnich korzeni.