W obliczu słońca


Lemongrass Chinese to wieloletnia liściasta odmiana odporna na mrozy (do -46 ° C) o wysokości ponad 15 m.

Trawa cytrynowa preferuje lekkie humusowe, lekko kwaśne gleby o umiarkowanej wilgotności. Nie rozwinie się na gęstych glebach, umiera na wilgotnych glebach, a piaszczyste gleby również nie nadają się do tego celu. Ale humus liściasty, gnijące trociny, dziewanny, torf to jego żywioły: za rok na takiej ziemi da kiełki do pięciu metrów. Jak liana, potrzebuje wsparcia. Posiadam podpory do trzech metrów, jest to wygodne w technologii rolniczej. Trawa cytrynowa ma odcień tolerancyjny, ale przy silnym cieniowaniu nie wytwarza owoców. Doskonała opcja, gdy baza krzewu priteno i cała część nadziemna - na słońcu. Zazwyczaj system korzeniowy wnika nie głębiej niż 30 cm, ale biorąc pod uwagę, że rozszerza się na szerokość, rośliny muszą być sadzone nie bliżej niż 2 m od siebie. Ponieważ korzenie są powierzchowne, unikam nawet rozluźniania gleby, wyciągania chwastów i pamiętania, aby co roku mielić glebę humusem liściastym i nawozami organicznymi (nie płynnymi) na wiosnę, w lecie z popiołem drzewnym. Należy pamiętać, że trawa cytrynowa bardzo szybko pogrubia się podszytem, a to zmniejsza wydajność, na pewno trzeba podążać za zaroślami. Wystarczy zostawić w środku 2-3 dobre pędy, usunąć resztę. Przycinanie można wykonać wczesną wiosną i jesienią. Wytnij dodatkowe pędy, usuń stare, nieproduktywne pnącza. Nie polecam pędów skracających do ozdobnych nasadzeń, ponieważ w tych przypadkach pędy owoców są często usuwane.
Trawa cytrynowa z powodzeniem propaguje odrosty korzeniowe, dzieląc krzew, nasiona.
Po zebraniu dojrzałych owoców i wyciskaniu soku, myję nasiona, suszy je w cieniu do sypkości. Stratyfikacja jest obowiązkowa i składa się z trzech etapów. Suszone nasiona moczone są w wodzie przez 3-4 dni, następnie mieszane z mokrym piaskiem i pozostawiane w temperaturze pokojowej przez jeden miesiąc, następnie wkładane do jednej lodówki na około miesiąc, gdzie temperatura wynosi około + 3-5 ° C. Gdy temperatura powietrza wynosi + 10-15 ° C, nasiona mogą być zasiewane w złożu na głębokość 5-10 mm (w zależności od składu gleby). Siewam w pudełkach, aby nasiona nie psuły szkodników, nie zanurzały się w sadzonkach ani w zbiorniku.
W przypadku zielonego szczepienia powstaje bardzo słaby system korzeniowy, ale powodzenie uzyskuje się za pomocą warstwowania. Przed pączkiem młode pędy ostatniego roku są przypięte i pokryte ziemią, pozostawiając wierzchołek pędów nad powierzchnią gleby. Jesienią, wycofane pędy tworzą potężny system korzeniowy z wieloma nowymi pędami.